Monthly Archives: May 2018
ՊՄՊ Սյունիքի մարզային ծառայության նախաձեռնությամբ Հայաստանի առաջին հանրապետության հիմնադրման 100-ամյակին նվիրված էքսկուրսիա է կազմակերպվել մարզի պատմամշակութային  հուշարձանների տարածքներում: Էքսկուրսիային մասնակցել են մարզային  ծառայության պետ Արամ Դավթյանը, [...]
ԿԱՆԳՆԵՑՎԵԼ ԵՆ ԸՆԿԱԾ ԵՎ ՀՈՂԱԾԱԾԿ ԽԱՉՔԱՐԵՐ
2018-05-30T13:00:31+00:00 30/05/2018|Գեղարքունիք, Վայոց Ձոր, Լրահոս|
Հայաստանի առաջին հանրապետության հիմնադրման 100 ամյակի առթիվ և «Նոր կյանք խաչքարերին» ծրագրի շրջանակում, Վայոց ձորի ու Գեղարքունիքի մարզերում կանգնեցվել են ընկած և կիսով չափ հողի մեջ [...]
ՏՈՆԱԿԱՆ ՄԻՋՈՑԱՌՈՒՄՆԵՐ ՄԱՐԶԵՐՈՒՄ
2018-06-20T10:54:15+00:00 30/05/2018|«Արփի» բնապատմական արգելոց, «Գլաձորի համալսարան» պատմամշակութային արգելոց-թանգարան, Կոտայք, Լրահոս|
Հայաստանի  առաջին  հանրապետության  100-ամյակին  նվիրված  միջոցառումներ  են  տեղի  ունեցել  Կոտայքի  մարզի  մի  շարք  բնակավայրերում,  որոնց  ակտիվորեն  մասնակցել  են  ՊՄՊ  Կոտայքի  մարզային ծառայության աշխատակիցները։ «Եղվարդի  արվեստի  դպրոց» [...]
ԴԵՄԵՏՐԻՍ ՍԻԼՈՒՐԻՍԸ ԱՅՑԵԼԵԼ Է ԳԱՌՆԻ
2018-05-26T21:43:57+00:00 26/05/2018|«Գառնի» պատմամշակութային արգելոց-թանգարան, Լրահոս|
Գառնի հեթանոսական տաճարի գեղեցկությամբ հիանալու առիթ է ունեցել  նաև օրերս պաշտոնական այցով Երեւանում գտնվող Կիպրոսի Հանրապետության Ներկայացուցիչների պալատի նախագահ Դեմետրիս Սիլուրիսը:   Բարձրաստիճան պաշտոնյան իրեն ուղեցկող [...]
ՑՈՒՑԱՀԱՆԴԵՍ ԳՅՈՒՄՐԻՈՒՄ. «ՕՏԱՐՆԵՐԸ ՀԱՅ ՃԱՐՏԱՐԱՊԵՏՈՒԹՅԱՆ ՄԱՍԻՆ»
2021-11-17T14:13:12+00:00 22/05/2018|Լրահոս|
ՊՄՊ Շիրակի մարզային ծառայության նախաձեռնությամբ Թանգարանների միջազգային օրը  Գյումրիի  «Մարիամ և Երանուհի Ասլամազյան քույրերի պատկերասրահում» բացվել է «Օտարները հայ ճարտարապետության մասին» ցուցահանդես, որն այցելուներին հնարավորություն է [...]
ՑՈՒՑԱԴՐՈՒԹՅՈՒՆՆԵՐ` ԱՐԱՐԱՏԻ, ԿՈՏԱՅՔԻ ԵՎ ԳԵՂԱՐՔՈՒՆԻՔԻ ՄԱՐԶԵՐՈՒՄ
2021-11-17T14:07:45+00:00 21/05/2018|Լրահոս|
ՊՄՊ Արարատի մարզային ծառայության և  ՊՈԱԿ-ի Մշակութային միջոցառումների կազմակերպման և մարքեթինգի բաժնի նախաձեռնությամբ Թանգարանների  միջազգային  օրվան  նվիրված` «Նուռն ու խաղողը  հայ միջնադարյան ճարտարապետության  զարդաքանդակներում» խորագիրը կրող [...]
ԲԱՑ ԴԱՍ` ՍՅՈՒՆԻՔԻ ՄԱՐԶԻ ԴՊՐՈՑԱԿԱՆՆԵՐԻ ՀԱՄԱՐ
2021-11-17T14:13:48+00:00 21/05/2018|Լրահոս|
ՊՄՊ  Սյունիքի  մարզային  ծառայությունը  հուշարձանների պահպանությանն  ուղղված  աշխատանքներից  զատ, ակտիվ համագործակցում է նաև մարզի հանրակրթական  դպրոցների հետ: ՊՄՊ մարզային ծառայության պատասխանատուները  պարբերաբար բաց դասեր ու էսքուրսիաներ [...]
ԹԱՆԳԱՐԱՆՆԵՐԻ ՄԻՋԱԶԳԱՅԻՆ ՕՐՎԱՆ ՆՎԻՐՎԱԾ ՄԻՋՈՑԱՌՈՒՄՆԵՐ` ՎԱՅՈՑ ՁՈՐՈՒՄ
2018-07-18T11:48:37+00:00 21/05/2018|«Արփի» բնապատմական արգելոց, «Գլաձորի համալսարան» պատմամշակութային արգելոց-թանգարան, Լրահոս|
«Թանգարանների միջազգային օրվա»  և «Թանգարանների գիշեր» օրերի շրջանակում միջոցառումներ են անցկացվել Վայոց ձորի մարզի տարբեր համայնքներում: Մասնավորապես` «Գլաձորի համալսարան» պատմամշակութային արգելոց-թանգարանում և Վերնաշեն համայնքի միջնակարգ դպրոցում [...]
Ի ԿԱՏԱՐՈՒՄՆ` «ՆՈՐ ԿՅԱՆՔ ԽԱՉՔԱՐԵՐԻՆ» ԾՐԱԳՐԻ
2021-11-17T14:15:39+00:00 21/05/2018|Լրահոս|
Տարիներ շարունակ Վայոց ձորի մարզի Թառաթումփ համայնքի բնակիչ Դենիկ Ոսկանյանի տնամերձ հողամասում է գտնվում 13-րդ դարով թվագրվող խաչքար, որն ընդգրկված է պետական սեփականություն համարվող և օտարման [...]
ԲԱՑՎԵԼ Է ՆԵՐՍԵՍ ՄԵԼԻՔՅԱՆԻ ԳՐԱՖԻԿԱԿԱՆ ԱՇԽԱՏԱՆՔՆԵՐԻ ՑՈՒՑԱՀԱՆԴԵՍ
2018-05-18T16:37:17+00:00 18/05/2018|«Զվարթնոց» պատմամշակութային արգելոց-թանգարան, Լրահոս|
Թանգարանների միջազգային օրվա առիթով  «Զվարթնոց» պատմամշակութային արգելոց-թանգարանում բացվել է նկարիչ Ներսես Մելիքյանի ստեղծագործությունների «Գրաֆիկա» խորագրով ցուցադրություն։ Այն բացվել է «Զվարթնոց» քառյակի միջնադարյան հոգևոր երաժշտության կատարումներով։ Ցուցահանդեսի [...]
ԾԱՆՈՒՑՈՒՄ. ՄԱՅԻՍԻ 18-Ի ԵՎ ՄԱՅԻՍԻ 19-Ի ԱՐԳԵԼՈՑ-ԹԱՆԳԱՐԱՆՆԵՐԻ ԱՆՎՃԱՐ ՄՈՒՏՔԻ ԺԱՄԵՐԻ ՎԵՐԱԲԵՐՅԱԼ
2018-05-18T00:30:16+00:00 17/05/2018|Լրահոս|
Թանգարանների միջազգային օրվա և «Թանգարանային գիշեր» միջոցառման շրջանակներում մայիսի 18-ին ժամը 10։00-18։00-ը և մայիսի 19-ին, ժամը 18։00-24։00-ն «Պատմամշակութային արգելոց-թանգարանների և պատմական միջավայրի պահպանության ծառայություն» ՊՈԱԿ-ի մասնաճյուղ [...]
Մեծամորի Կուր-արաքսյան (վաղբրոնզեդարյան) բնակատեղի
2018-05-17T14:56:24+00:00 17/05/2018|«Մեծամոր» պատմահնագիտական արգելոց-թանգարան|
Մեծամորի Կուր-արաքսյան (վաղբրոնզեդարյան) բնակատեղին հիմնականում բաղկացած էր իրար մոտ, իրար կից և առանձին տեղադրված, կլոր կամ ձվաձև հատակագծով կացարաններից, որոնք երբեմն համալրվել են նաև ուղղանկյունաձև կցակառույցներով: [...]

Monthly Archives: May 2018
На днях, по инициативе региональной службы ОИС Сюника была организована экскурсия по территориям историко-культурных памятников марза, посвященная 100-летию основания Первой Республики Армения. В экскурсии участвовали начальник [...]
ПРАЗДНИЧНЫЕ МЕРОПРИЯТИЯ В МАРЗАХ
2018-06-20T10:54:15+00:00 30/05/2018|Природо-исторический заповедник “Арпи”, Историко-культурный музей-заповедник “Университет Гладзорa”, Котайк, Новостная лента|
В ряде поселений Котайкского марза состоялись мероприятия, посвященные 100-летию Первой Республики Армения, в которых активное участие приняли сотрудники региональной службы ОИС Котайка. В НКО «Школа искусств [...]
ВЫСТАВКА В ГЮМРИ -«ИНОСТРАНЦЫ ОБ АРМЯНСКОЙ АРХИТЕКТУРЕ»
2021-11-17T14:13:12+00:00 22/05/2018|Новостная лента|
По инициативе региональной службы ОИС Ширака, в Международный день музеев, в  «Галерее сестер Мариам и Ерануи Асламазян» открылась выставка «Иностранцы об армянской архитектуре», которая дала возможность [...]
ВЫСТАВКИ В МАРЗАХ АРАРАТ, КОТАЙК И ГЕГАРКУНИК
2021-11-17T14:07:45+00:00 21/05/2018|Новостная лента|
По инициативе региональной службы ОИС Арарата и oтделa по организации культурных мероприятий и маркетинга ГНО, по случаю Международного дня музеев, в городской библиотеке г. Веди открылась [...]
ОТКРЫТЫЙ УРОК ДЛЯ ШКОЛЬНИКОВ МАРЗА СЮНИК
2021-11-17T14:13:48+00:00 21/05/2018|Новостная лента|
Региональная служба ОИС Сюника, помимо работ по охране памятников, также активно сотрудничает с общеобразовательными школами марза. Ответственные лица региональной службы ОИС периодически проводят здесь открытые уроки [...]
МЕРОПРИЯТИЯ В ВАЙОЦ ДЗОРЕ, ПОСВЯЩЕННЫЕ МЕЖДУНАРОДНОМУ ДНЮ МУЗЕЕВ
2018-07-18T11:48:37+00:00 21/05/2018|Природо-исторический заповедник “Арпи”, Историко-культурный музей-заповедник “Университет Гладзорa”, Новостная лента|
В рамках событий «Международный день музеев» и «Ночь музеев» в нескольких общинах марза Вайоц Дзор были проведены различные мероприятия. В частности,  в историко-культурном музее-заповеднике «Университет Гладзора» [...]
ВО ИСПОЛНЕНИЕ ПРОЕКТА «НОВАЯ ЖИЗНЬ ХАЧКАРАМ»
2021-11-17T14:15:39+00:00 21/05/2018|Новостная лента|
На протяжении нескольких лет на придомовом земельном участке жителя общины Таратумб марза Вайоц Дзор Деника Восканяна располагается хачкар, который датируется 13-ым веком и  включен в список [...]
ХРАМОВЫЙ КОМПЛЕКС МЕЦАМОРА
2019-10-10T16:43:26+00:00 17/05/2018|Историко-археологоческий музей-заповедник “Мецамор”|
Мецамор выделяется среди археологических памятников Армении своими культовыми стелами и строениями. В 1960-1980-х гг. раскопками на северо-западном участке цитадели открылся единственный в своем роде храмовый комплекс, [...]
2018-05-11T13:56:09+00:00 08/05/2018|Историко-культурный музей-заповедник “Гарни”, Новостная лента|
В историко-культурном музее-заповеднике «Гарни» продолжаются работы по благоустройству. Сегодня он предстает перед посетителями в более красивом, благоустроенном и удобном виде. На территории музея-заповедника длительное время проводились [...]
СОТРУДНИЧЕСТВО С НЕМЕЦКОЙ ДОБРОВОЛЬЧЕСКОЙ ОРГАНИЗАЦИЕЙ.
2018-05-11T13:54:31+00:00 07/05/2018|Ереван, Новостная лента|
Директор ГНО «Служба по охране исторической среды и историко-культурных музеев-заповедников» Ара Тарвердян и руководитель организации «Добровольцы Европейского Наследия», координатор европейской части проекта «Волонтеры всемирного наследия ЮНЕСКО» [...]
ОБСУЖДЕНИЕ ПРОЕКТОВ 2018-2019 ГГ. НА ЗАСЕДАНИИ НАУЧНО- МЕТОДИЧЕСКОГО СОВЕТА ГНО
2018-05-22T15:01:10+00:00 07/05/2018|Новостная лента|
В ходе заседания научно-методического совета ГНО «Служба по охране окружающей среды и историко-культурных музеев-заповедников» были обсуждены вопросы проекты ГНО на 2018-2019 гг. Заседание проходило под председательством [...]