2018-2019 ԹԹ. ԾՐԱԳՐԵՐԻ ՔՆՆԱՐԿՈՒՄ ՊՈԱԿ-Ի ԳԻՏԱՄԵԹՈԴԱԿԱՆ ԽՈՐՀՐԴԻ ՆԻՍՏՈՒՄ
«Պատմամշակութային արգելոց-թանգարանների և պատմական միջավայրի պահպանության ծառայություն» ՊՈԱԿ-ի գիտամեթոդական խորհրդի նիստի ընթացքում քննարկվել են ՊՈԱԿ-ի 2018-2019 թթ․ ծրագրերը։ Նիստը վարել է ՊՈԱԿ-ի գիտնական քարտուղար, գիտամեթոդական խորհրդի նախագահ Աշոտ Փիլիպոսյանը։
Խոսելով 2019 թ․ գիտական ծրագրերի մասին, Աշոտ Փիլիպոսյանն անդրադարձել է Մեծամոր հնագիտական հուշարձանի միջնաբերդում «Պահպանության ծառայություն» ՊՈԱԿ-ի և Վարշավայի հնագիտության ինստիտուտի հետ համատեղ իրականացվող պեղումներին: Նա ուրախությամբ նշել, որ կողմերի միջև 2013 թ․ կնքված փոխգործակցության պայմանագիրը երակարացվել է ևս հինգ տարով։ 2018 թ․ Մեծամոր հնավայրում հայ-լեհական արշավախումբը կշարունակի աշխատել քաղաքային թաղամասում և դամբարանադաշտում։
2018 թ․ պեղումները կշարունակվեն նաև Զորաց քարեր (Սյունիք) հնագիտական հուշարձանի տարածքում և Ծովինար (Գեղարքունիք) բնակավայրի մոտ գտնվող Օձաբերդի ամրոցում։
Կշարունակվի 2011 թ․ սկիզբ առած «Պահպանության ծառայություն» ՊՈԱԿ-ի և ՌԴ Ս․ Լիխաչովի անվան մշակութային եվ բնական ժառանգության ռուսաստանյան գիտահետազոտական ինստիտուտի միջև գիտագործնական համագործակցությունը։
Խոսելով ՊՈԱԿ-ի արգելոցների և արգելոց-թանգարանների էքսկուրսավարների անհատական էքսկուրսիոն տեքստերի մասին, Ա․ Փիլիպոսյանը նշել է, որ դրանք քննարկման և գիտական խմբագրման կարիք ունեն, նա անդրադարձել է նաև գիտագործնական պարապմունքներ անցկացնելուն։
2019 թ․ նախատեսվում է հրատարակել ՊՈԱԿ-ի «Պատմամշակութային ժառանգություն»  ժողովածուի V պրակը և «Սյունիք» խորագրով լուսանկարների ալբոմ՝ Գուրոսի ապակե սևանկարների հիման վրա։
Գիտամեթոդական խորհրդի անդամների քննարկմանն են ներկայացվել նաև 2018 թ․ հրատարակվող «Պատմամշակութային ժառանգություն» ժողովածուի IV պրակը,  «Օձաբերդ» գրքույկը, «ՀՀ պատմամշակութային արգելոց-թանգարանների ստեղծման գործընթացը և կազմակերպման սկզբունքները» աշխատությունը, «Ջուղա» ալբոլը և  «Թանգարանի ֆոնդային աշխատանքների հիմունքները» ուսումնամեթոդական ձեռնարկը։
Գիտամեթոդական խորհրդի անդամների կարծիքով առաջարկված բոլոր աշխատանքներն էլ կարևոր դերակատարում և նշանակություն ունեն պատմամշակութային ժառանգության պահպանման, ուսումնասիրման և հանրահռչակման գործում։ Միևնույն ժամանակ խորհուրդը հեղինակներին առաջարկել է մեկ անգամ ևս որոշակի շտկումներ կատարել տպագրության պատրաստվող աշխատություններում։

ОБСУЖДЕНИЕ ПРОЕКТОВ 2018-2019 ГГ. НА ЗАСЕДАНИИ НАУЧНО- МЕТОДИЧЕСКОГО СОВЕТА ГНО
В ходе заседания научно-методического совета ГНО «Служба по охране окружающей среды и историко-культурных музеев-заповедников» были обсуждены вопросы проекты ГНО на 2018-2019 гг. Заседание проходило под председательством ученого секретаря ГНО, председателя научно-методического совета Ашота Пилипосяна.
Говоря о научных проектах 2019 г․, Ашот Пилипосян коснулся раскопок ГНО «Служба охраны памятников» в цитадели археологического памятника Мецамор, проводимых совместно с Институтом археологии Варшавского университета. Он с радостью отметил, что соглашение о сотрудничестве, подписанное между двумя сторонами, было продлено еще на пять лет. В 2018 г․ армяно-польская международная археологическая экспедиция продолжит работать в городском квартале и «могильном поле» древнего поселения Мецамор.
В 2018 г․ раскопки продолжатся также на территории археологического памятника «Зорац карер» (Сюник) и в крепости Одзаберд, расположенном неподалеку от селения Цовинар (Гегаркуник).
Будет также продолжено научно-практическое сотрудничество между ГНО «Служба охраны памятников» и Российским научно-исследовательским институтом культурного и природного наследия им. Д.С. Лихачева, начатое в 2011 г.
Говоря о персональных экскурсионных текстах экскурсоводов заповедников и музеев- заповедников ГНО, А․ Пилипосян отметил, что они нуждаются в обсуждении и научном редактировании. Он также коснулся проведения научно-практических занятий.
В 2019 г․ предусматривается издание V выпуска сборника «Историко-культурное наследие» ГНО и фотоальбома под названием «Сюник», составленный на основе черновых набросков Гуроса (Гурген Паронян-Овсепян).
На обсуждение членов научно-методического совета были представлены также IV выпуск сборника «Историко-культурное наследие», издание которого намечено на 2018 г․, брошюра «Одзаберд», научная работа «Процесс создания историко-культурных музеев-заповедников  РА и принципы их организации», альбом «Джуга» и учебно-методическое пособие «Основы фондовой работы в музее».
По словам членов научно-методического совета, все предложенные мероприятия играют важную роль и значение в деле сохранения, изучения и популяризации историко-культурного наследия. В то же время, совет предложил авторам еще раз внести некоторые поправки в подготавливаемых к печати работах.