«Բանակ-կրթություն-մշակույթ» համագործակցության շրջանակում հանրապետության մարզերի հուշարձանների տարածքներում պարբերաբար սանիտարական մաքրման ու բարեկարգման աշխատանքներ են իրականացնվում:
Նախաձեռնությանն անմասն չեն մնացել նաև ՊՄՊ Շիրակի մարզային ծառայությունն ու թիվ N զորամասի ժամկետային զինծառայողները: Մասնավորապես` մաքրվել են Գյումրու «Մայր Հայաստան», Տաճար Երերույք և Լուսակերտի` ԵԱԶ (Երկրորդ աշխարհամարտի զոհերի) հուշարձանների տարածքները:
ՊՄՊ Շիրակի մարզային ծառայության պետ Վալերիկ Նազարեթյանը ժամկետային զինծառայողների համար էքսկուրսիա է կազմակերպել «Սև բերդ» ամրոցում ու թանգարանում և պատմել մարզի հուշարձանների, առանձնապես «Սև բերդ» հուշարձանի մասին:

ГЮМРИ. ВОЕННОСЛУЖАЩИЕ БЛАГОУСТРОИЛИ ТЕРРИТОРИИ ПАМЯТНИКОВ
В рамках сотрудничества “Армия-просвещение-культура” на территориях памятников, находящихся в марзах республики, периодически осуществляются работы по санитарной чистке и благоустройству территорий памятников.
Не остались в стороне от данной инициативы и служба ИКО марза Ширак и военнослужащие срочной службы N-ской части. В частности, в Гюмри была очищена территория памятника “Мать Армения”, приведены в порядок территории храма Ереруйк и в Лусакерте – памятника воинам, павшим во Второй мировой войне.
Начальник службы ИКО марза Ширак Валерик Назаретян для военнослужащих срочной службы организовал экскурсию в крепость и музей “Сев берд”, рассказал о памятниках марза, в частности, о памятнике “Сев берд”.