ՊԱՐԶԱԲԱՆՈՒՄ ՀՐԱՊԱՐԱԿՄԱՆ ԱՌԻԹՈՎ
«Հրապարակ» օրաթերթը` (17. 08 . 2017 թ. համարում) «Հարազատներին եկեղեցիների տարածքում հուղակավորելու նոր ավանդույթ է ձեւավորվում» հրապարակման մեջ անդրադարձել է Գեղարքունիքի մարզի Ձորագյուղ համայնքում գտնվող Սուրբ Պետրոս եկեղեցու ներսում տեղադրված շիրմաքարին:
Կիսելով լրատվամիջոցի մտահոգությունը, որ անթույլատրելի է հուշարձանների տարածքներում հուղարկավորություններ կատարելը, միաժամանակ տեղեկացնում ենք, որ ՀՀ պետական սեփականություն համարվող հանրապետական նշանակության վանական համալիր «Շողագավանք» հուշարձանի /պետ. ցուցիչ` 4. 60. 22/ պահպանական գոտու տարածքում հուղարկավորությունները կատարվել են տարիներ առաջ: Մասնավորապես Ռ. Դավթյանը հուղարկավորվել է 1954 թ.-ին` նույն տեղում ավելի վաղ հուղարկավորված իր ծնողների` Ա. Հակոբյանի և Զ. Հակոբյանի կողքին: 1980-ական թթ. նրանց հարազատները բետոնապատել են երեք շիրիմների ընդհանուր տարածքը և շիրմաքար են տեղադրել: Ռ. Դավթյանի շիրմաքարը տեղադրվել է 2013 թ.:
Տեղեկացնում ենք, որ «Պահպանության ծառայություն» ՊՈԱԿ-ի տնօրենության հանձնարարությամբ փաստի առթիվ ծառայողական քննություն կանցկացվի:
Ինչ վերաբերում է հրապարակման հեղինակի եզրակացությանը, թե «կատարյալ անտերություն է տիրում մեր երկրում հուշարձանների պահպանության ոլորտում եւ համապատասխան ՊՈԱԿ-ները լուռ ականատեսն ու մասնակիցն են դառնում հուշարձանների պղծմանը», ապա հիշեցնենք, որ Լոռու մարզային ծառայության պատասխանատուներն էին առաջինը արձանագրել ՅՈՒՆԵՍԿՕ–ի ցանկում ներառված Սանահին վանական համալիրի տարածքում իրականացված հուղարկավորության դեպքն ու անմիջապես ահազանգել ՊՈԱԿ-ի տնօրենությանը:
Ամենևին մտադրություն չունենալով պնդելու, թե հուշարձանների պահպանության ոլորտը զերծ է թերություններից, այդուհանդերձ հուսով ենք, որ «Հրապարակի» թղթակցի հետագա վերլուծությունները առավել հիմնավորված կլինեն, զերծ վերացական ձևակերպումներից և, որ ամենակարևորն է չեն նսեմացնի ոլորտի նվիրլայների աշխատանքը:
«Պահպանության ծառայություն» ՊՈԱԿ-ը առաջիկայում իր իրավասությունների սահմաններում ուսումնասիրություններ կիրականացնի նաև մյուս հուշարձանների տարածքներում` նմանատիպ փաստեր արձանագրելու նկատառումով:

РАЗЪЯСНЕНИЕ ПО ПОВОДУ ПУБЛИКАЦИИ
Ежедневная газета “hрапарак” в номере от 17.08.2017 г. в публикации “ На территории церкви формируются новые традиции похорон родственников” обратилась к вопросу установки надгробного камня в церкви Сурб Петрос общины Дзорагюх марза Гегаркуник. Разделяя озабоченность СМИ тем, что непозволительно осуществлять на территории памятника захоронение, в то же время уведомляем, что в охранной зоне памятника республиканского значения монастырского комплекса “Шогагаванк” (гос. индекс 4.60.22) являющегося государственной собственностью РА  захоронения осуществлялись годы назад. В частности, Р. Давтян был захоронен в 1954 г. рядом с ранее здесь же похороненными его родителями А. и З. Акопянами. В 1980-х гг. Их родные забетонировали общую для трех могил территорию и установили надгробный камень. Нагробие Р. Давтяна было установлено в 2013 г.
Уведомляем, что в связи с данным фактом по распоряжению дирекции ГНО “Служба по охране памятников” будет проведено служебное расследование. Что касается вывода, сделанного автором публикации, что “в нашей стране в сфере охраны памятников царит полная бесхозяйственность и соответствующие ГНО становятся молчаливыми свидетелями и участниками осквернения памятников”. Вспомним, что ответственные лица региональной службы марза Лори первыми зафиксировали случай захоронения на территории монастырского комплекса Санаин, памятника, вошедшего в Список всемирного наследия ЮНЕСКО, и немедленно уведомили дирекцию ГНО.
Отнюдь не собираясь отрицать, что сфера охраны памятников не лишена недостатков, однако надеемся, что последующий анализ корреспондента газеты “hрапарак” будут более обоснованными и, что важнее, не будут принижать работу преданных своему делу сотрудников.
В будущем ГНО “Служба по охране памятников” в рамках своих правомочий проведет расследование с целью фиксации подобных фактов на территории и других памятников.