ԵՐԿՕՐՅԱ ԳԻՏԱԺՈՂՈՎ` ՆՎԻՐՎԱԾ ՄԵԾԱՄՈՐԻ ՊԵՂՈՒՄՆԵՐԻՆ
Սեպտեմբերի  27-ին, ժամը 10:00-ին  «Մեծամոր» պատմահնագիտական արգելոց-թանգարանում  կմեկնարկի «Մեծամորյան ընթերցումներ I» խորագրով միջազգային գիտաժողովը` նվիրված  Հին  Մերձավոր Արևելքի  բրոնզի-երկաթի պարբերաշրջանների ամենանշանավոր հնագիտական հուշարձաններից  մեկի՝ Մեծամորի 2016 թ. դաշտային հետազոտությունների  և պեղումների  արդյունքներին:
Մասնակցության  հայտ են ներկայացրել Լեհաստանի, Հունգարիայի, Ռուսաստանի Դաշնության, Իտալիայի, Իրանի, Վրաստանի և Հայաստանի  շուրջ  30 մասնագետներ:
Գիտաժողովի  երկրորդ  օրը` սեպտեմբերի  28-ին, նախանշված  է  հայ-լեհական հնագիտական միջազգային արշավախմբի լեհական կողմի կազմակերպած և ոլորտին վերաբերող և «Լեհերը Մետքասի ճանապարհին. հետազոտողներ, բացահայտողներ, լրագրողներ» խորագիրը կրող դիտարժան վահանակների  ժամանակավոր  ցուցադրության  բացումը:
Այն իրենց ներկայությամբ կպատվեն  Լեհաստանի արտաքին գործերի նախարարության, հյուպատոսական և արևելյան քաղաքականության հարցերով փոխնախարար Բարտոշ  Չիխոցկին, Լեհաստանի արտաքին գործերի նախարարության Արևելյան դեպարտամենտի ղեկավարի տեղակալ Ռաֆալ Պոբորսկին,  Հարավային Կովկասի հարցերով բաժնի պետ Պիոտր Կոնովրոցկին  և Երևանում  Լեհաստանի Հանրապետության դեսպանության ներկայացուցիչներ:
Նրանք  կծանոթանան նաև հայ-լեհական արշավախմբի կողմից այս օրերին  Մեծամորի  հնավայրում  իրականացվող  հնագիտական աշխատանքներին:

ДВУХДНЕВНАЯ КОНФЕРЕНЦИЯ, ПОСВЯЩЕННАЯ РАСКОПКАМ В МЕЦАМОРЕ
27 сентября в 10.00 в историко-археологическом музее-заповеднике “Мецамор” начнет работу двухдневная международная научная конференция “Мецаморские чтения I”, посвященная результатам полевых раскопок и исследований 2016 г. одного из известных памятников периодов бронзы-железа  Древнего Ближнего Востока.
Заявку на участие представили около 30-ти специалистов Польши, Венгрии, Российской Федерации, Италии, Ирана, Грузии и Армении.
На 28 сентября назначено открытие интересной временной экспозиции под слоганом “Поляки на Шелковом пути: исследователи, открыватели, журналисты”, организованной польской стороной армяно-польской археологической экспедиции.
Своим присутствием ее удостоят зам. министра  иностранных дел Польши по вопросам консульских дел и восточной политики Бартош Чихоцкий, зам. руководителя Восточного департамента Министерства иностранных дел Польши Рафал Поборский, зав. отделом по вопросам Южного Кавказа Петр Коновроцкий и представители посольства Республики Польша в Армении.
Они также познакомятся с ведущейся в эти дни на территории древнего поселения Мецамор работой армяно-польской археологической экспедиции.