ԱՆԿԱԽՈՒԹՅԱՆ ՏՈՆԻՆ ՆՎԻՐՎԱԾ ՄԻՋՈՑԱՌՈՒՄ «ԳԱՌՆԻ»-ՈՒՄ
«Գառնի» պատմամշակութային արգելոց-թանգարանի և Գառնի համայնքի նախաձեռնությամբ  սեպտեմբերի 22-ին Հայաստանի անկախության տոնին նվիրված միջոցառում կանցկացվի։  Ժամը 15:00-ին  համայնքում կվերաբացվի  արցախյան պատերազմում  զոհված  ազատամարտիկների  հիշատակը  հավերժացնող հուշակոթողը: Ապա  միջոցառումները  կշարունակվեն  արգելոց-թանգարանում:  Ժամը 16:00-ին ազգային  մշակութային ժառանգության պահպանման օրվան  նվիրված  տոնակատարությունը կսկսվի  տարածաշրջանի պատմամշակութային ժառանգության կոթողների ներկայացմամբ։  Կկազմակերպվի արհեստագործական աշխատանքների ցուցադրություն՝ գորգագործություն, գոբելենագործություն։ Կլինի նաև Գառնիի Գեղարվեստի դպրոցի սաների գեղանկարչական աշխատանքների ցուցադրում։
Մասնակիցները  հնարավորություն  կունենան  ոչ  միայն  ծանոթանալ,  այլև` համտեսել  ազգային  ուտեստներ։ Կոտայքի  մարզի  գեղարվեստական  խմբերը կներկայացնեն  ազգային  երգեր,  կլինեն`  պարային կատարումներ: Միջոցառումը  հետաքրքիր  համարներով  կլրացնեն  հմուտ  լարախաղացները:

МЕРОПРИЯТИЕ, ПОСВЯЩЕННОЕ ДНЮ НЕЗАВИСИМОСТИ В «ГАРНИ»
По инициативе историко-культурного музея-заповедника «Гарни» и общины Гарни 22 сентября состоится мероприятие, посвященное Дню независимости Армении.  В 15:00 в общине будет заново открыт мемориальный памятник, увековечивающий память погибших в Арцахской войне азатамартиков. Затем мероприятия продолжатся в  музее-заповеднике. В 16:00 празднование, посвященное Дню охраны национального культурного наследия, начнется с представления памятников историко-культурного наследия региона. Будет организована экспозиция ремесленных работ (ковроткачество, гобелен). Также будет проведена выставка художественных работ воспитанников Школы искусств Гарни.
Участники также будут иметь возможность не только ознакомиться с нашими национальными блюдами, но и попробовать их. Художественные группы Котайкского марза представят национальные песни и танцы. Мероприятие будет дополнено захватывающими выступлениями умелых канатоходцев.