Երևան-Սևան մայրուղու վրա գտնվող «Արձագանք» (քանդակագործ՝ Խաչատուր Հակոբյան) և «Անվերջության ժապավեն» (Դավիթ Բեջանյան) քանդակները բազմիցս վանդալիզմի են ենթարկվել։ Ամբողջովին վերականգնում անցած քանդակները պաշտպանելու համար նրանց տարածքներում կներդրվեն անվտանգության ժամանակակից համակարգեր։
Կվերանորոգվի և կվերականգնվի Չարենցավան քաղաքի մուտքի մոտ գտնվող «Վերածնունդ» (Խաչիկ Միրիջանյան) քանդակը, որը ժողովրդի մեջ ավելի հայտնի է «Գանգրահեր տղայի հուշարձան» անունով։
Կոտայքի այս երեք հուշարձանների տարածքում այսօր շրջայց են կատարել «Պատմամշակութային արգելոց-թանգարանների և պատմական միջավայրի պահպանության ծառայություն» ՊՈԱԿ-ի տնօրենի պարտականություններ կատարող Արմեն Հովհաննիսյանը և ԿԳՄՍ նախարարության պատմության և մշակույթի հուշարձանների պահպանության վարչության պետ Հարություն Վանյանը։ Քննարկվել են հուշարձանների վերականգնման, վերանորոգման աշխատանքները, պաշտպանության համար անհրաժեշտ համակարգերի ներդրումը։ «Վերածնունդ» քանդակի վերականգնման աշխատանքները քննարկվել են Չարենցավանի քաղաքապետարանի աշխատակիցների հետ։
Նկարներում ձախից աջ՝ «Արձագանք» (քանդակագործ՝ Խաչատուր Հակոբյան), «Անվերջության ժապավեն» (Դավիթ Բեջանյան), «Վերածնունդ» (Խաչիկ Միրիջանյան)։

Work is underway on three famous monuments in Kotayk
The sculptures “Echo” (sculptor Khachatur Hakobyan) and “Ribbon of Infinity” (David Bedzhanyan), which are located on the Yerevan-Sevan highway, were repeatedly vandalized.
To protect the restored sculptures, security systems will be installed on their territory.
The sculpture “Renaissance” (Khachik Miridzhanyan), which is located at the entrance to the city of Charentsavan and is better known among the people as the “Monument to the Curly Boy” (in honor of the poem by the poet Yeghishe Charents), will be repaired and restored.
Armen Hovhannisyan, the director of “Service for the Protection of Historical Environment and Historical and Cultural Museum-Reserves” SNCO and Harutyun Vanyan, head of the Department for the Protection of Historical and Cultural Monuments of the Ministry of Education, Science, Culture and Sports, toured Kotayk and got acquainted with the state of three monuments.
They discussed the restoration and repair works of the monuments, as well as the installation of the necessary protection systems.
The restoration work of the “Renaissance” sculpture was also discussed with the employees of the Charentsavan municipality.