Monthly Archives: June 2016
«Պատմամշակութային արգելոց-թանգարանների եւ պատմական միջավայրի պահպանության ծառայություն» ՊՈԱԿ-ի աշխատակազմը շնորհավորում է ՊՄՊ Երևանի ծառայության պետ Գարիկ Վարդանյանին ծննդյան օրվա առթիվ, մաղթում նրան առողջություն, երջանկություն, հաջողություններ, նորանոր [...]
ՃԱՄԲԱՐԱԿԱՆՆԵՐԸ ԾԱՆՈԹԱՑԵԼ ԵՆ ԼՈՌՈՒ ՄԱՐԶԻ ՀՈՒՇԱՐՁԱՆՆԵՐԻՆ
2018-03-29T15:58:06+00:00 29/06/2016|Լոռի, Լրահոս|
ՊՄՊ Լոռու մարզային ծառայության աշխատակիցներն ուսումնական տարվան հաջորդած ամառային հանգստի օրերին այցելել են Գուգարաց թեմի հովանու ներքո գտնվող «Ծիծեռնակ» ճամբար։ Այցի նպատակը մատաղ սերդին սեմինար պարապունքների, [...]
ԱՐԱՐԱՏԻ ՄԱՐԶ, ԱՅԳԱՎԱՆ ՀԱՄԱՅՆՔ
2016-07-11T12:47:51+00:00 28/06/2016|Արարատի Հուշարձաններ, Լրահոս|
Այգավան համայնքը գտնվում է Արարատի մարզկենտրոն Արտաշատից 12 կմ հեռավորության վրա, ծովի մակարդակից բարձր է 840 մ: Նախկինում ունեցել է Այգեվան, Ռեհանլու անունները, իսկ 1946թ. վերանվանվել [...]
ԾԱՆՈւՑՈՒՄ
2017-10-31T16:07:26+00:00 23/06/2016|«Գառնի» պատմամշակութային արգելոց-թանգարան, Լրահոս|
«Պատմամշակութային արգելոց-թանգարանների և պատմական միջավայրի պահպանության ծառայություն» ՊՈԱԿ-ը տեղեկացնում է, որ «Գառնի» պատմամշակութային արգելոց-թանգարան անվճար այցելության օրը հունիսի 25-ից տեղափոխվել է հուլիսի 3-ին` Վարդավառի տոնի կապակցությամբ։
ՄԻՋՆԱԴԱՐՅԱՆ ՃԱՐՏԱՐԱՊԵՏՈՒԹՅԱՆ ԱՆԳԻՆ ԳՈՀԱՐԸ՝ ՍԱՆԱՀԻՆ
2016-07-11T16:05:01+00:00 21/06/2016|Լոռի Հուշարձաններ, Լրահոս|
Վանական ինքնատիպ համալիրների ու խաչքարերի երկիր՝ քրիստոնեությունը որպես պետական կրոն առաջինն ընդունած Հայաստանը դարեր շարունակ Կովկասում եղել է քրիստոնեության օրրանը: Անթիվ քրիստոնյաներ են այստեղ զոհել իրենց [...]
2016-06-20T10:38:26+00:00 20/06/2016|Լրահոս|
«Պատմամշակութային արգելոց-թանգարանների եւ պատմական միջավայրի պահպանության ծառայություն» ՊՈԱԿ-ի աշխատակազմը շնորհավորում է Ցուցադրությունների կազմակերպման բաժնի վարիչ Էլմիրա Եսայանին ծննդյան օրվա առիթով` մաղթում նրան առողջություն, երջանկություն, հաջողություններ, նորանոր [...]
ՎԱՆԱԿԱՆ ՀԱՄԱԼԻՐ ՀԱՂԱՐԾԻՆ
2016-07-26T14:29:19+00:00 17/06/2016|Լրահոս, Տավուշի Հուշարձաններ|
Տավուշի մարզ, գյուղ` Հաղարծին, պետ. ցուցիչ 10.42.38 Հաղարծին վանական համալիրը գտնվում էր պատմական Ձորափոր գավառում (ներկայիս Տավուշի մարզի Դիլիջան քաղաքից 18կմ հյուսիս)։ Հաղարծինի ուսումնակրթական կենտրոնը մատենագրության [...]
2016-06-17T10:38:21+00:00 17/06/2016|Լրահոս|
«Պատմամշակութային արգելոց-թանգարանների եւ պատմական միջավայրի պահպանության ծառայություն» ՊՈԱԿ-ի աշխատակազմը շնորհավորում է Լրատվության և հասարակայնության հետ կապերի բաժնի աշխատակից Նառա Եփրեմյանին ծննդյան օրվա առիթով` մաղթում նրան առողջություն, [...]
ՇԱՏԻՎԱՆՔ ՎԱՆԱԿԱՆ ՀԱՄԱԼԻՐԸ
2016-07-26T13:48:47+00:00 16/06/2016|Լրահոս, Վայոց Ձորի Հուշարձաններ|
Պետ.ցուցիչ՝ 9.35.14: Յուրաքանչյուր վանք իրավամբ քարե մատյան է հայոց պատմության մեջ: Չափազանց մեծ ու հետաքրքրական է Վայոց ձորում գտնվող Շատիվանքի վանական համալիրի ճակատագիրը, որը երկար ժամանակ [...]
ՍՎԱՐԱՆՑ ԳՅՈՒՂԻ «ՀԱԶԱՐԱՓՐԿԻՉ» ԵԿԵՂԵՑԻՆ
2016-07-11T15:14:08+00:00 16/06/2016|Լրահոս, Սյունիքի Հուշարձաններ|
Սյունիքի մարզ /պետ. ցուցիչ՝ 8.85.5/: Տաթևի վանքից հարավ-արևմուտք, համանուն գետի վերին հոսանքի շրջանում, Արամազդ լեռան փեշերին է գտնվում Սվարանց գյուղը: Համաձայն ավանդազրույցի` գյուղի բնակիչները՝ հավատալով XIV [...]
«ՊԱՀՊԱՆՈՒԹՅԱՆ ԾԱՌԱՅՈՒԹՅՈՒՆ» ՊՈԱԿ-Ի ՀԱՄԱԳՈՐԾԱԿՑՈՒԹՅՈՒՆԸ ԼԵՀ ՀՆԱԳԵՏՆԵՐԻ ՀԵՏ ՆՈՐ ՈՐԱԿ Է ՍՏԱՆՈՒՄ
2017-10-31T16:16:37+00:00 15/06/2016|«Մեծամոր» պատմահնագիտական արգելոց-թանգարան, Լրահոս|
«Պատմամշակութային արգելոց-թանգարանների և պատմական միջավայրի պահպանության ծառայություն» ՊՈԱԿ-ի և Վարշավայի համալսարանի Հնագիտության ինստիտուտի միջև 2013թ. կնքված փոխհամագործակցության համաձայնագրի շրջանակներում ՊՈԱԿ-ի տնօրենի` գիտական աշխատանքների գծով տեղակալ, պատմական [...]
ԵԿԵՂԵՑԻ ԿՈՒՍԱՆԱՑ ԱՆԱՊԱՏ /ՏԻՐԱՄՈՐ ԵԿԵՂԵՑԻ/
2016-07-11T15:07:36+00:00 15/06/2016|Լոռի Հուշարձաններ, Լրահոս|
Լոռու մարզ, գյուղ Հաղպատ, պետ. ցուցակ N 5.60.16 Հաղպատավանքից դեպի արևելք` Սուրբ Լույս (Սբլիս) բլրի լանջին է գտնվում Կուսանաց անապատը` Սուրբ Տիրամոր եկեղեցով: Հավատացյալ հայ քրիստոնյաների [...]

Monthly Archives: June 2016
Марз Арарат, община Айгаван, гос.индекс 3.8.1 Поселение Айгаван находится на северо-западной окраине одноименного села, в 12 км от г. Арташата, областного центра марза Арарат, на высоте [...]
2016-07-11T16:05:01+00:00 21/06/2016|Памятники Лори, Новостная лента|
Г. Алаверди, гос.индекс 5.2.33 Одним из перлов средневековой армянской архитектуры является монастырский комплекс Санаин, известный средневековый духовный, культурный и научный центр уезда Ташир провинции Гугарк Великой [...]
2016-07-26T14:29:19+00:00 17/06/2016|Новостная лента, Памятники Тавуша|
Марз Тавуш, с. Агрцин, гос.индекс 10.42.38: Монастырский комплекс Агрцин находится в 18 км севернее города Дилижан. В созданных в скрипториях Агрцина летописях известный культурный центр упоминается, [...]
МОНАСТЫРСКИЙ КОМПЛЕКС ШАТИВАНК
2016-07-26T13:48:47+00:00 16/06/2016|Новостная лента, Памятники Вайоц Дзора|
Марз Вайоц дзор: С. Шатин, гос.индекс 9.35.14: Каждый монастырь по праву входит в каменную летопись истории. Чрезвычайно интересна судьба монастыря Шативанк, который долгое время был не [...]
С. Сваранц ЦЕРКОВЬ АЗАРАПРКИЧ
2016-07-11T15:14:08+00:00 16/06/2016|Новостная лента, Памятники Сюуника|
Гос.индекс 8.85.5: Юго-западнее монастыря Татев, в верхнем течении одноименной реки, у подножия горы Арамазд расположено село Сваранц. Согласно легенде, жители села сдались, поверив вторгшемуся в XIV [...]
СОТРУДНИЧЕСТВО ГНО «СЛУЖБА ПО ОХРАНЕ» С ПОЛЬСКИМИ АРХЕОЛОГАМИ ПЕРЕХОДИТ НА НОВЫЙ УРОВЕНЬ
2017-10-31T16:16:37+00:00 15/06/2016|Историко-археологоческий музей-заповедник “Мецамор”, Новостная лента|
С 8 по 13 июня, в рамках соглашения о двухстороннем сотрудничестве 2013 года между ГНО «Служба по охране исторической среды и историко-культурных музеев-заповедников» и Институтом археологии, [...]
ЦЕРКОВЬ КУСАНАЦ АНАПАТ (церковь Богоматери)
2016-07-11T15:07:36+00:00 15/06/2016|Памятники Лори, Новостная лента|
марз Лори, гос.индекс 5.60.16 Восточнее монастыря Ахпат, на склоне холма Сурб Луйс (Срблис) находится Кусанац анапат (пустынь, скит монахинь) с церковью Св. Богоматери. Среди верующих христиан [...]
МОБИЛЬНЫЙ WI-FI ИНТЕРНЕТ В ИСТОРИКО-КУЛЬТУРНОМ МУЗЕЕ-ЗАПОВЕДНИКЕ «ГАРНИ»
2017-10-31T16:07:26+00:00 14/06/2016|Историко-культурный музей-заповедник “Гарни”, Новостная лента|
Посетителей историко-культурного музея-заповедника «Гарни» ожидает приятный сюрприз. Начиная с сегодняшнего дня на территории музея-заповедника будет работать мобильной бесплатный WI-FI Интернет. Проект был реализован благодаря сотрудничеству ГНО [...]
(Հայերեն) ԱՐԱՐԱՏԻ ՄԱՐԶԻ ՀՈՒՇԱՐՁԱՆՆԵՐԻ ՄԱՍԻՆ
2016-06-06T12:13:25+00:00 06/06/2016|Памятники Арарата, Новостная лента|
Ներկա օրերում այլ ի´նչ սև քնար Սուր է հարկավոր կտրիճի ձեռքին. Արյու´ն և կրա´կ թշնամու վերա, Այս պիտի լինի խորհուրդ մեր կյանքին Մ.Նալբանդյան Գրող, հրապարակախոս, փիլիսոփա, [...]
МИКАЭЛ НАЛБАНДЯН (1829-1866)
2016-06-10T13:42:36+00:00 03/06/2016|Памятники Еревана, Новостная лента|
г. Ереван, гос.индекс 1.6.60 Писатель, публицист, философ, революционер-демократ, критик, основоположник армянской реалистической литературы. Родился в г. Новый Нахичеван (Ростов-на-Дону) в семье ремесленника. В 1837-1845 гг. учился [...]
ГАРНИ, ЧАСОВНЯ СУРБ САРГИС И ОКРЕСТНОЕ КЛАДБИЩЕ
2016-06-10T13:52:27+00:00 03/06/2016|Новостная лента, Памятники Котайкa|
марз Котайк, гос.индекс 6.21.23; 6.21.23.5 Памятник республиканского значения находится на вершине высокого холма, на высоте 1470 м выше уровня моря, в 2 км от села Гарни, [...]
ПРАЗДНИЧНЫЙ КОНЦЕРТ В «ГАРНИ», ПОСВЯЩЕННЫЙ ДЕТЯМ
2017-10-31T16:07:26+00:00 01/06/2016|Историко-культурный музей-заповедник “Гарни”, Новостная лента|
По инициативе ГНО «Служба по охране исторической среды и историко-культурных музеев-заповедников» историко-культурный музей-заповедник «Гарни» превратился в планету детей. В честь Дня защиты вход в музей для [...]