ԿԱՐԵՎՈՐԵԼ ԵՆ ՀՈՒՇԱՐՁԱՆՆԵՐԻ ՊԱՀՊԱՆՈՒԹՅՈՒՆԸ
Ապրիլի 18-ին՝ Հուշարձանների և տեսարժան վայրերի միջազգային օրվան ընդառաջ, ՊՄՊ Արարատի մարզային ծառայության նախաձեռնությամբ բաց դաս է անցկացվել մարզի Սիսավան համայնքի միջնակարգ դպրոցի 7-րդ դասարանի աշակերտների համար, որին ներկա են եղել նաև կրթօջախի տնօրենն ու փոխտնօրենը։ Պատմամշակութային հուշարձանների պահպանությանը նվիրված դասն սկսել է մարզային ծառայության պետ Ռոման Կարապետյանը: Նա ներկայացրել է Հայաստանի պատմամշակութային հուշարձանների առանձնահատկություններն, ավելի մանրամասն խոսել հատկապես Արարատի մարզի հուշարձանների մասին։
Ապա` մարզային ծառայության պետի տեղակալ Անահիտ Դալլաքյանը հանդես է եկել Գլաձորի համալսարանի մասին դասախոսությամբ, որի ընթացքում խոսել է երբեմնի կրթական կենտրոնի ուսումնական հաստատությունների մասին, որոնց գործունեությունը խոր հետք է թողել մեր գիտամշակութային կյանքում։ Բարձր գնահատելով համալսարանների ուսումնական ծրագրերում ընդգրկված առարկաների կարևորությունը՝ անդրադարձ է կատարել գրչության արվեստին, քանի որ միջնադարում այն եղել է գիտելիքների փոխանցման կարևորագույն միջոց:
Բաց դասի ընթացքում ցուցադրվել է ՊՈԱԿ-ի նախաձեռնությամբ ստեղծված «Գլաձորի համալսարան» ֆիլմը։ Դասի ավարտին մարզային ծառայության աշխատակիցները ներակայացրել են Հուշարձանների և տեսարժան վայրերի միջազգային օրվա խորհուրդը: Դպրոցի տնօրենն իր խոսքում կարևորել է նմանօրինակ միջոցառումների անցկացումը, որը մեծապես նպաստում է մատաղ սերնդի կրթամշակութային դաստիարակությանը։

On April 18, the eve of the International Day of Monuments and Sites, Ararat Regional Service organized an open class in the 7th grade middle school students in Sisavan community in the province, which was also attended by the school principal and vice principal. The class dedicated to preservation of historical and cultural monuments started regional chief Roman Karapetyan. He presented the features of historical and cultural monuments of Armenia, spoke more specifically about the monuments in the Ararat region.
Then deputy head of the district delivered a lecture about University of Gladzor, she talked about educational institutions in the former educational centre, whose activities have left a lasting imprint on our cultural life. Highly appreciating the importance of the subjects included in the curricula of universities, referred to the art of writing, since the Middle Ages it was an important means of transmitting knowledge.
During the open class “Gladzor university” film was shown created on the initiative of NCSO. At the end of class regional service employees represented the idea of International Day of Monuments and Sites. School Director maintained the importance of holding such events, which greatly contributes to the cultural education of the younger generation.