ՊՈԱԿ-ում ամփոփվել են 2016 թվականի կատարած աշխատանքները
«Պատմամշակութային արգելոց-թանգարանների և պատմական միջավայրի պահպանության ծառայություն» ՊՈԱԿ-ի կառուցվածքային և առանձնացված ստորաբաժանումները դեկտեմբերի 14-16-ը ներկայացրել են 2016 թվականի ընթացքում կատարած աշխատանքները, խոսել ձեռքբերումների և ծագած խնդիրների մասին։
ՊՈԱԿ-ի տնօրենի՝ գիտական աշխատանքների գծով տեղակալ, հաշվետվությունների ընդունման, քննարկման և վերլուծության նպատակով ստեղծված հանձնաժողովի նախագահի տեղակալ, պատմական գիտությունների դոկտոր, պրոֆեսոր Աշոտ Փիլիպոսյանն, ամփոփելով ՊՈԱԿ-ի 2016 թվականի աշխատանքներն, ընդգծել է. «Տարվա աշխատանքների ամփոփումը ձևական բնույթ չի կրում, սա կարևոր է՝ ամփոփելու մարզային ծառայությունների, արգելոցների ու արգելոց-թանգարանների 2016 թ. ընթացքում կատարած աշխատանքները, խոսելու ձեռքբերումների, բացթողումների մասին, նաև նախանշելու 2017 թվականին կատարվելիք աշխատանքները»:
Նրա խոսքով 2017 թվականին ևս կշարունակվեն մարզային ծառայությունների պետերի և գիտաշխատողների վերապատրաստման դասընթացները, նախորդ դասընթացի մասնակիցներին էլ վկայագրեր կտրվեն։ Մարզային ծառայությունների պետերին, արգելոցների ու արգելոց-թանգարանների վարիչներին Ա. Փիլիպոսյանը հորդորեց ավելի ակտիվ աշխատել ՊՈԱԿ-ի բաժինների հետ:
Մարզային ծառայության պատասխանատուներն, արգելոցների և արգելոց-թանգարանների վարիչներն իրենց զեկուցումներում անդրադարձան հուշարձանների պահպանության, հանրահռչակման, ուսումնասիրման ուղղությամբ իրականացված աշխատանքներին, մատնանշեցին անցկացված միջոցառումները: Նրանք խոսեցին նաև հուշարձանների տարածքներում արձանագրվող իրավախախտումների, պահպանական գոտիների բացակայության, գանձագողության դեպքերի մասին:
Աշխատանքի արդյունավետության բարձրացման նկատառումով` տեղերում գիտաճանաչողական խորհուրդներ ստեղծելու առաջարկ հնչեց, խոսվեց հուշարձանների տարածքներում գտնվող տեղեկատվական վահանակները նորերով փոխարինելու անհրաժեշտության մասին:
Պետական սեփականություն համարվող և օտարման ոչ ենթակա հուշարձանների տարածքներում այս տարի 11 իրավախախտում է արձանագրվել: Տեղեկատվությունը ներկայացնող Օպերատիվ արձագանքման բաժնի աշխատակից Դավիթ Դանիելյանը նշեց, որ ՊՈԱԿ-ը բոլոր դեպքերի առիթով ահազանգել է իրավապահներին, հետամուտ եղել խնդրի վերջնական լուծմանը:
Տարվա ընթացքում տեղական և միջազգային տարբեր պարբերականներում հրատարակվել են ՊՈԱԿ-ի աշխատակիցների 44 գիտական հոդվածներ, պատրաստ են հրատարակության «Ամբերդ ամրոց» և «Լոռի բերդ» քաղաքատեղի» պատմաճանաչողական գրքույկները, ՊՈԱԿ-ի «Պատմամշակութային ժառանգություն» ժողովածուի 3-րդ պրակը:
Նշվեց, որ ՊՈԱԿ-ի աշխատակիցները մասնակցել են Երևանում, Թբիլիսիում, Մոսկվայում, Կազանում, Ղրիմում անցկացված 15 միջազգային գիտաժողովների, վերապատրաստման դասընթացների։
«Մեծամոր» պատմահնագիտական արգելոց-թանգարանում` ՊՈԱԿ-ի և «Էթնոս» էթնոմշակութային գիտական հետազոտությունների կենտրոնի նախաձեռնությամբ, նոյեմբերի 3-4-ն անցկացվել է Վանի պեղումների 100 ամյակին նվիրված «Հայաստանի հնամարդաբանության և հնաժողովրդագրության հարցեր» խորագրով երկօրյա միջազգային գիտաժողովը:
Տարվա ընթացքում նորոգման որոշակի աշխատանքներ են իրականացվել ՊՈԱԿ-ի վարչական շենքում, աշխատանքներ են կատարվել նաև «Գառնի» և «Զվարթնոց» պատմամշակութային արգելոց- թանգարաններում, «Մեծամոր» պատմահնագիտական արգելոց-թանգարանում (պատուհանների փոխարինում, էլեկտրալարերի և դրանց անվտանգ շահագործման հետ կապված աշխատանքներ, ՊՈԱԿ-ի վարչական շենքում և Գառնիում` «Յուքոմ» ընկերության հետ համատեղ Wi Fi համակարգի տեղադրում): ՀՀ մշակույթի նախարարություն է ներկայացվել Գառնիի «Բաղնիք» և «Խճանկար» հուշարձանների վերականգնման նախագիծը, սալահատակի բարեկարգման աշխատանքների իրականացման նպատակով էլ դեկտեմբերի 19-ին կկայանա գնահատող հանձնաժողովի նիստը: Շինարարական աշխատանքները նախատեսվում են 2017 թ. ապրիլին: Տրանսպորտի, կապի և տեղեկատվական տեխնոլոգիաների նախարարության հետ համատեղ այս տարի որոշակի աշխատանքներ են իրականացվել նաև «Զորաց քարեր» բնակատեղի» պատմամշակութային արգելոցում:
Լիազոր մարմին է ներկայացվել նաև Մեծամորի «Սրբարաններ» հուշարձանի և շինության վերականգնման նախագիծը:
Ամփոփելով աշխատանքները` ՊՈԱԿ-ի տնօրենի գիտական աշխատանքների գծով տեղակալ Աշոտ Փիլիպոսյանը նշեց, որ 2016 թ. ընթացքում ՊՈԱԿ-ի բաժիններն աշխատել են ծանրաբեռնված և հավելեց, որ համոզված է այդպես կլինի նաև 2017 թ.-ին:
Նշենք, որ հաշվետությունների քննարկման և վերլուծության արդյունքում հանձնաժողովը կտա առաջարկներ, իսկ գնահատականները կներկայացվեն ՊՈԱԿ-ի տնօրենի հաստատմանը:

14-16 декабря структурные и отдельные подразделения “Службы по охране исторической среды и историко-культурных музеев-заповедников” ГНО представили выполненную ими в течение 2016 г. работу, говорили о своих достижениях и возникших перед ними проблемах.
Подводя итоги, зам. директора ГНО по науке, зам. председателя комиссии, созданной с целью принятия, обсуждения и анализа работы, выполненной в течение 2016 г. сотрудниками ГНО, доктор исторических наук, профессор Ашот Пилипосян подчеркнул: “Подведение итогов выполненной работы носит неформальный характер, это важно для анализа, обсуждения работы, выполненной в 2016 г. службами марзов, заповедников и музеев-заповедников, разговора об их достижениях, недостатках, а также о предстоящей в 2017 г. работе”.
По его словам, в 2017 г. вновь будут проводиться курсы по переподготовке научных сотрудников и начальников областных служб, а участникам предыдущих курсов будут вручены свидетельства. А. Пилипосян посоветовал начальникам областных служб, заведующим заповедников и музеев-заповедников активнее сотрудничать с различными отделами ГНО.
Ответственные лица областных служб, заведующие заповедниками и музеями-заповедниками доложили о проведенной ими работе по охране, популяризации, изучению памятников, рассказали об осуществленных ими мероприятиях. Говорилось и о зафиксированных на территории памятников правонарушениях, об отсутствии охранных зон, о случаях хищений кладоискателями.
С целью увеличения продуктивности работ прозвучало предложение о создании на местах научно-познавательных советов, говорилось о необходимости замены и установлении новых информационных щитов.
В этом году на считающихся государственной собственностью и не подлежащих отчуждению территориях памятников были зафиксированы 11 правонарушений. Давид Даниелян, сотрудник Отдела оперативного реагирования, отметил, что ГНО обо всех происшествиях поставила в известность правоохранительные органы и во всех случаях добилась окончательного решения проблемы.
В течение года в различных местных и международных периодических изданиях были опубликованы 44 научные статьи сотрудников ГНО, подготовлены к печати историко-познавательные буклеты “Крепость Амберд” и “Городище “Лори берд”, III выпуск сборника “Историко-культурное наследие” ГНО. Также было отмечено, участие сотрудниками ГНО в проведенных в Ереване, Тбилиси, Москве, Казани и Крыму 15 международных конференциях, курсах переподготовки.
3-4 ноября сего года по инициативе ГНО и научно-исследовательского этнокультурного центра “Этнос” в историко-археологическом музее-заповеднике “Мецамор” состоялась международная конференция, посвященная 100-летней годовщине раскопок на территории Вана, на тему “Вопросы палеоантропологии и палеодемографии Армении”.
В течение года были осуществлены определенные ремонтные работы в административном здании ГНО, в историко-культурных музеях-заповедниках “Гарни” и “Звартноц”, историко-археологическом музее-заповеднике “Мецамор” (заменены окна, электропроводка и проведена работа, связанная с ее эксплуатацией; совместно с товариществом UCOM в административном здании ГНО и в Гарни была установлена система Wi Fi). В Министерство культуры РА представлены проекты реставрации памятников “Баня” и “Мозаика” в Гарни. В целях проведения работ по благоустройству (мощение) 19 декабря состоится заседание оценочной комиссии. Проведение строительных работ предполагается осуществить в апреле 2017 г. В этом году совместно с Министерством транспорта, связи и информационных технологий были осуществлены определенные работы и на территории историко-культурного заповедника “Зорац карер”.
Уполномоченным органам также представлен проект реставрации памятника и строения “Святилища” в Мецаморе.
Подведя итоги, зам. директора по науке Ашот Пилипосян отметил, что в 2016 г. сотрудники всех отделов ГНО работали напряженно и добавил, что он не сомневается в том, что также напряженно они будут работать и в 2017 г. Он также отметил, что по результатам обсуждения и анализа отчетов комиссия сделает ряд предложений, а оценка работы будет представлена на утверждение директору ГНО.