ԵՎՐՈՊԱՑԻ ԿԱՄԱՎՈՐՆԵՐԻ ՃԱՄԲԱՐ՝ ԶՈՐԱՑ ԵԿԵՂԵՑՈՒ ՏԱՐԱԾՔՈՒՄ
Ս. թ. սեպտեմբերի 1-14-ը  Վայոց  ձորի մարզի Եղեգիս  համայնքում գտնվող  Զորաց  եկեղեցու տարածքում կամավորական ճամբար կհիմնվի: Եվրոպական տարբեր երկրներից Հայաստան կժամանեն երիտասարդ ճարտարապետներ, հուշարձանագետներ, վերականգնողներ: Թվով 14 կամավորները երկու շաբաթվա ընթացքում կծանոնթանան հայկական մշակութային ժառանգությանը, կլինեն տարբեր հուշարձանների տարածքներում:
«Պատմամշակութային արգելոց-թանգարանների և պատմական միջավայրի պահպանության ծառայություն» ՊՈԱԿ-ի տնօրեն Արա Թարվերդյանը և «Եվրոպական ժառանգության կամավորներ» կազմակերպության տնօրեն Բերտ Լյուդվիգը, ՊՄՊ Վայոց Ձորի մարզային ծառայության պատասխանատուների ուղեկցությամբ, երեկ   եղել են հուշարձանի տարածքում՝ ծանոթացել պայմաններին, որտեղ  նախատեսվում է կազմակերպել ճամբարը:
Միջազգային կամավորական ճամբար հիմնելու  պայմանավորվածությունը ձեռք էր բերվել  2018 թ. նոյեմբերին՝ «Պահպանության ծառայություն» ՊՈԱԿ-ի տնօրեն Արա Թարվերդյանի՝ Գերմանիա այցի ընթացքում: Հայկական պատվիրակությունը Լայպցիգում Դենկմալ Էքսպոյին ներկայացել էր «Զորաց Եկեղեցի  արգելավայրը և շրջակա հուշարձանները»  թեմայով  զեկուցումով:  Մասնակիցները հետաքրքրություն էին ցուցաբերել առաջարկի նկատմամբ: Պայմանավորվել էին՝ կամավորները  կմասնակցեն  Զորաց վանքի և շրջակա տարածքի բարեկարգման, խոտածածկի մաքրման, հուշարձանի բեկորների անձնագրավորման և այլ աշխատանքներին:  Կամավորական ճամբարի մասնակիցները 14 օրերի ընթացքում ուսումնասիրելու են նաև տարածաշրջանի այլ հուշարձաններ՝ Գեղարքունիքի մարզի Նորատուսի խաչքարադաշտը: Կլինեն նաև՝ Նորավանքում, Արատեսում:
Սեպտեմբերի 4-6-ը Վայոց ձորի մարզում միջազգային գիտաժողով ու Գլաձորի համալսարանի հիմնադրման 735 ամյակին նվիրված միջոցառումներ են նախատեսվում: Եվրոպացի կամավորները կմասնակցեն նաև այդ միջոցառումներին՝ զեկուցումներ կլսեն միջնադարյան Հայաստանի ամենախոշոր ուսումնական կենտրոնի մասին, կլինեն Թանահատի վանական համալիրի տարածքում, «Գլաձորի համալսարան» պատմամշակութային արգելոց-թանգարանում:

ЛАГЕРЬ ЕВРОПЕЙСКИХ ВОЛОНТЕРОВ НА ТЕРИТОРИИ ЦЕРКВИ ЗОРАЦ
1-14 сентября сего года в общине Егегис марза Вайоц дзор на территории церкви Зорац будет разбит лагерь волонтеров. Из разных европейских стран в Армению прибудут молодые архитекторы, исследователи памятников, реставраторы. 14 волонтеров в течение двух недель познакомятся с армянским культурным наследием, посетят территории памятников.
Директор ГНКО “Служба по охране окружающей среды и историко-культурных музеев-заповедников” Ара Тарвердян и директор организации “Волонтеры европейского наследия” Берт Людвиг в сопровождении ответственных лиц региональной службы ОИС марза Вайоц дзор посетили территорию памятника, где предполагается организовать лагерь, познакомились с условиями.
Договоренность о создании международного лагеря волонтеров была достигнута в ноябре 2018 г. директором ГНКО “Служба по охране…” Ара Тарвердяном во время его визита в Германию. Армянская делегация на Expo “Denkmal” представила доклад на тему “Заповедник “Церковь Зорац” и окрестные памятники”. Участники проявили интерес к предложению. Договорились о том, что волонтеры будут участвовать в благоустройстве территории монастыря Зорац и его окрестностей, очистке их от зарослей, паспортизации обломков памятников и в других работах. Волонтеры в течение 14 дней изучат и другие памятники региона, в частности, в марзе Гегаркуник хачкары кладбища Норадус, посетят монастырские комплексы Нораванк и Аратес.
4-6 сентября в марзе Вайоц дзор предусматривается проведение международной конференции и мероприятий по празднованию 735-летия основания Гладзорского университета.
Европейские волонтеры примут участие  и в этих мероприятиях: прослушают доклады, посвященные одному из крупнейших учебных центров средневековой Армении, посетят монастырский комплекс Танаат, историко-культурный музей-заповедник “Гладзорский университет”.