Լեհաստանի Վրոցլավ քաղաքից ժամանած ճարտարապետների խումբը հյուրընկալվել էր <<Պատմամշակութային արգելոց-թանգարանների և պատմական միջավայրի պահպանության ծառայություն>> ՊՈԱԿ-ում։ Կազմակերպությունը լեհ գործընկերների հետ համագործակցության հետաքրքիր ու նոր ծրագիր կյանքի կկոչի։ Նախատեսվում է հուշարձանների տարածքներում մասնագիտական հետազոտությունների անցկացում, կադրերի վերապատրաստում և փորձի փոխանակում։
Վրոցլավի Գիտության և Տեխնոլոգիայի Համալսարանի արվեստի, ճարտարապետության, տեխնոլոգիայի ֆակուլտեի փոխտնօրեն, պրոֆեսոր Յասեկ Կոսչյուկը ՊՈԱԿ-ի տնօրեն Արա Թարվերդյանին ներկայացրել է մի շարք երկրներում՝ Եգիպտոսում, Լեհաստանում, Սուդանում և իրենց խմբի կողմից իրականացրած աշխատանքները՝ հետազոտություններից մինչև 3D մոդելավորման տարբերակով հուշարձանի վերականգնում։ Առաջարկ եղավ Զվարթնոց տաճարը ներկայացնել 3D տարբերակով։
ՊՈԱԿ-ի տնօրեն Արա Թարվերդյանը լեհ գործընկերներին պատմել է կազմակերպության գործառույթների, հուշարձանների պահպանության ոլորտում իրականացվող աշխատանքների մասին, տեղեկացրել, որ այս օրերին Մեծամոր հնավայրի տարածքում հնագիտական արշավախումբ է աշխատում՝ նոր ու հետաքրքիր բացահայտումներ անելով հուշարձանի մասին։
Սեպտեմբերի 20-ին լեհ ճարտարապետները հյուրընլավեն նաև ՀՀ կրթության, գիտության, մշակույթի և սպորտի նախարարությունում, ապա կմեկնեն Վայոց ձորի մարզ ծանոթանալու՝ Արատեսի, Սելիմի քարավանատան, Սմբատաբերտի ճարտարապետությանը։ ՊՈԱԿ-ի մշակութային միջոցառումների կազմակերպման և մարքեթինգի բաժնի վարիչ Արտավազդ Զաքյանի ուղեկցությամբ կլինեն Ագարակ պատմամշակութային արգելոցում։
Լեհ ճարտարապետները ՊՈԱԿ-ի տնօրենին են նվիրել Վրոցլավի ճարտարապետական հուշարձանների մասին պատմող ալբոմը։

A group of architects from Wroclaw, Poland, was hosted by the “Service for the Protection of Historical Environment and Cultural Museum-Reservations,” SNCO. The organization will bring to life a brand new and exciting project with Polish partners. It is allocated to carry out professional research in the territories of monuments, organize a number of trainings, and implement an exchange of experience.
Deputy Director of Faculty of Art, Architecture, and Technology of the Wroclaw University of Science and Technology, Professor Yasek Koschyuk, introduced Ara Tarverdyan, Director of the SNCO, to a number of works carried out by their team in countries such as Egypt, Poland, Sudan, which includes operations such as research/studying and restoration of monuments through 3D modeling. A suggestion has been made to present Zvartnots Temple in a 3D form.
Director of SNCO, in his turn, introduced the co-workers to the functions of the organization, activities in the field of monuments preservation. As Mr. Tarverdyan also noted, there is an archeological expedition being carried out in the territory of Metsamor with the purpose of discovering new and interesting information about the monument.
On September 20, Polish architects will also be hosted by the Ministry of Education, Science, Culture and Sport of the Republic of Armenia, and then they will travel to Vayots Dzor in order to get acquainted with the architecture of Arates, Selim caravanserai, and Smbatabert. Accompanied by Artavazd Zakyan, head of SNCO’s cultural events organization and marketing department, the team will also visit Agarak historical-cultural reserve.