Եղեգնաձորը Հայկական լեռնաշխարհի հնագույն բնակավայրերից է։ Այդ մասին են վկայում քաղաքի հյուսիս-արևելյան և արևմտյան հատվածներում գտնվող դամբարանադաշտերի գտածոները, որոնք պահվում են Վայոց ձորի մարզային երկրագիտական թանգարանում:
Եղեգնաձորը միջնադարում անվանվել է Փոնձաթաղ, ապա Խոտորալեզ, այնուհետև` Եղեգիք, իսկ XIX դարի սկզբներից` Քեշիշքենդ։
1935թ. բնակավայրը վերանվանվել է Միկոյան` ի պատիվ Խորհրդային Միության ականավոր քաղաքական գործիչ Անաստաս Միկոյանի։ Երկու տասնամյակ անց`1958 թ-ի դեկտեմբերի 6-ին, Խորհրդային Հայաստանի Գերագույն խորհրդի համապատասխան հրամանագրով քաղաքը կոչվեց Եղեգնաձոր:
Այն տարածվում է Արփա գետի Սրկղունք վտակի աջ և ձախ ափերին: Բարձրությունը ծովի մակերևույթից 1250 մ է։
Եղեգնաձորը միջպետական, ինչպես նաև տարանցիկ մայրուղի է: Այստեղով են անցնում Երևանից Սյունիքի մարզ, ԼՂՀ և Իրանի իսլամական հանրապետություն տանող ուղիները:
Համաձայն պատմիչ Ստ. Օրբելյանի հաղորդած տեղեկության` Վարդանանց նահատակությունից հետո նրա կողմնակիցներից կազմված մի գունդ նահանջում է դեպի «յամուր աշխարհն Արցախայ»:
«Հասնելով Վայոց ձոր գավառի մեջտեղը, – գրում է պատմիչը,- Եղեգիս և Մոզան գետերի միջև գտնվող քարաժայռերով պատած բլրի («Քյոշկ» ամրոց) մոտ, տեղի ամրության պատճառով մեծ արյունահեղություն արեցին»:
Քյոշկ ամրոցը /պետ. ցուցիչ` 9.1.2./` որպես անառիկ բերդ, գոյություն է ունեցել մ.թ.ա. II-I հազարամյակներում: Այն Սյունյաց աշխարհի հնագույն շինություններից է և համարվում է կիկլոպյան ամրոց: Ամրոցի շրջակայքից բնակիչները հայտնաբերել են բազմաթիվ կենցաղային և մարտական նշանակության իրեր, որոնք պահվում են Եղեգնաձորի երկրագիտական թանգարանում: Ամրոցի հսկա քարերով կառուցված եռաշարք պարիսպները կանգուն են մինչև այսօր:
461թ.Գյուտ Արահեզացի կաթողիկոսը պատվիրում է, որ ամենուրեք պատվով պահպանվի Վարդանանց հիշատակը: Քյոշկ ամրոցին կից կառուցում է Վարդանանց գեղակերտ եկեղեցին` սրբատաշ, երկգմբեթ, սյունազարդ վերնատնով և կազմակերպում նահատակների ոսկորների հուղարկավորությունը եկեղեցում ու ամրոցի տարածքում:
Եկեղեցու խոնարհումից հետո (XVII դ.), նույն տեղում` ամրոցի հյուսիսային մասում, կառուցվում է ս. Սարգիս եկեղեցին /պետ. ցուցիչ` 9.1.2.1./: Եկեղեցու բակում հայտնաբերվել է Վարդանանց եկեղեցու հիմքից մի հատված:
Հատկապես առանձնացվում է Ս. Սարգիս եկեղեցու պատի մեջ ագուցված խաչքարը, որն աչքի է ընկնում իր ինքնատիպությամբ և յուրօրինակությամբ: Եկեղեցու բակում կա խաչքար և տապանաքար:

Егегнадзор одно из древнейших поселений Армянского нагорья. Об этом свидетельствуют материалы, обнаруженные на территории некрополей, расположенных на северо-востоке и западе города Егегнадзор. Артефакты хранятся в краеведческом музее марза Вайоц дзор.
В средневековье Егегнадзор был известен под названием Пондзатах, потом Хотаралез, Егегик, а в начале XIX в. – Кешишкенд. В 1935 г. поселение было переименовано в Микоян в честь известного советского партийного деятеля Анастаса Микояна, а 6 декабря 1958 г., согласно приказу Верховного Совета Армении, город был переименован в Егегнадзор.
Город расположен на обоих берегах Сркгунка, притока реки Арпа, на высоте 1250 м над уровнем моря.
Через Егегнадзор проходят как государственные, так и региональные магистрали: Ереван-Сюник, Арцах, дорога, ведущая в Исламскую республику Иран.
Согласно сведениям средневекового армянского историка Степаноса Орбеляна, после мученической гибели Вартанидов – воинов армянской освободительной войны под предводительством Вардана Мамиконяна, состоящий из их сторонников полк отходит в Арцах. Историк пишет, что в центральной части провинции Вайоц дзор, у каменистого холма (крепости Бëшк), расположенного между реками Егегис и Мозан, произошло кровавое сражение.
Неприступная циклопическая крепость Бëшк (гос.индекс 9.1.2), одно из древнейших сооружений страны Сюник, существовала еще во II-I тыс. до н.э. В окрестностях крепости обнаружено множество предметов быта и вооружения. Ныне они хранятся в краеведческом музее Егегнадзора. До наших дней сохранились сложенные огромными камнями трехрядные стены крепости.
В 461 г. католикос Гют Арагезаци приказывает всюду с честью сохранять память о Вартанидах. Возле крепости Бëшк чисто тесаными камнями возводится красивая двукупольная церковь. В церкви и на территории крепости производится захоронение останков павших воинов.
В XVII в. церковь разрушилась и на том же месте, в северной части крепости, была возведена церковь Сурб Саргис (гос.индекс 9.1.2.1). На стене церкви особенно выделяется встроенный оригинальный хачкар.
На церковном дворе был обнаружен фрагмент фундамента церкви Вардананц, здесь же находятся еще один хачкар и надгробие.