ՑՈՒՑԱՀԱՆԴԵՍ ՄԵԾԱՄՈՐՈՒՄ
«Մեծամոր» պատմահնագիտական արգելոց-թանգարանում բացվել է «Հայկական լեռնաշխարհի սրբազան լանդշաֆտը.Վիշապի հետքերով» խորագրով ցուցահանդես: Ցուցավահանակների և լուսապատկերային ցուցադրության (սլայդ-շոու) միջոցով այցելուները ծանոթացել են ներկայացված ցուցադրությանը:
Ողջունելով ներկաներին ՊՈԱԿ-ի տնօրենի` գիտական աշխատանքների գծով տեղակալ Աշոտ Փիլիպոսյանը կարևորել է ցուցահանդեսի բացումը, ներկայացրել վիշապաքարերի պատմությունը: Ծավալուն զեկուցումով հանդես է եկել պատմական գիտությունների թեկնածու Ա. Բոբոխյանը, ներկաները բազմաբովանդակ հարցեր են ուղղել նրան: Նրա խոսքով, վիշապաքարերը հայ իրականության մեջ առաջին անգամ ուսումնասիրել է գրող Ատրպետը 1880-ական թվականներին: Վիշապատեսք քարակոթողները Հայկական լեռնաշխարհի բարձրադիր արոտավայրերում հայտնաբերված կենդանական պատկերագրությամբ օժտված կոթողային հուշարձաններ են, որոնք կրում են բարձր մակարդակի խորհրդանշական ծանրաբեռնվածություն: Նրանց անվանումը թերևս առնչվում է տեղական ավանդույթներին, որոնցում վիշապները կարող էին կապվել լեռներում ապրող հսկաների հետ. այդպես կարող էր կոչվել նաև պատկերագրության այլաբանական մեկնաբանության արդյունքում: Վիշապաքարերն ունեն 150-550 սմ բարձրություն, պատրաստված են բազալտից և ըստ ձևի ու պատկերագրության բաժանվում են երեք տիպի` 1.ձկնակերպ (կտրվածքում կլորավուն, քանդակված ձկան տեսքով` կրելով ձկան անատոմիական մանրամասներ), 2.ցլակերպ (քառակող, հաստ սալաքարի տեսքով, դիմային մասում հիմնականում ցլի գլխի և վար ընկած վերջույթների պատկերով), 3.ձկնացլակերպ (կրում է նախորդ երկուսի հատկանիշները): Վիշապաքարերի վրա ի հայտ են գալիս նաև թռչունների, «եռաժանու», «կենաց ծառի» և այլ պատկերներ: Վիշապաքարերի մեծ մասը գտնվում է իր սկզբնական տեղում` ծովի մակերևույթից մինչև 3000 մ բարձրության վրա, հորիզոնական դիրքով ընկած: Սակայն երեք տիպերն էլ հիմնականում մշակված և քանդակված են բոլոր կողմերից, բացի «պոչից», ինչն ակնհայտորեն վկայում է այն մասին, որ վիշապաքարերը, որպես կանոն, նախապես եղել են կանգնած վիճակում: Պետք է նշել, որ վիշապը՝ խաչքարի նման, Հայկական լեռնաշխարհի սահմաններից դուրս չի հանդիպում:

В историко-археологическом музей-заповеднике «Мецамор» открылась выставка «Священный ландшафт Армянского нагорья: По следам Дракона». Подготовленные баннеры и слайд-шоу ознакомили посетителей с выставкой.
Приветствуя посетителей, заместитель директора ГНО по научной части Ашот Пилипосян подчеркнул важность выставки, представил историю каменных вишапов – оберегов воды. С развернутым докладом выступил кандидат исторических наук А. Бобохян. Присутствующих заинтересовал широкий спектр вопросов. Докладчик отметил, что в Армении камни-драконы впервые были изучены писателем Атрпетом в 1880 годах. Камни-драконы, обнаруженные в высокогорный пастбищах Армянского нагорья, являются монументальными памятниками, изображающими животных, и имеют глубокое символическое значение. Их название, вероятно, связано с местными традициями, по которым драконы могли входить в контакт с великанами, обитающими в горах. Название могло быть связано также с аллегорическим толкованием пиктографии. Камни-драконы имеют высоту 150-550 см, изготовлены из базальта и по форме и пиктографии делятся на три типа: 1. в виде рыбы (с округлым разрезом, высеченные в форме рыбы, с ее анатомическими деталями), 2. В виде быка (четырехгранные, в виде толстой плиты, спереди, в основном, в виде головы быка, с свисающими конечностями). 3. в виде рыбы и быка (несут в себе черты двух предыдущих типов). Большая часть вишапов находятся в своих первоначальных местах – на высоте 3000 метров над уровнем моря и лежат горизонтально. Все три типа, в основном, обработаны и высечены со всех сторон, кроме «хвоста», что свидетельствует о том, что вишапы ранее установливались вертикально. Следует отметить, что дракон, как и хачкар, не встречается за пределами Армянского нагорья.