«Պահպանության ծառայություն» ՊՈԱԿ-ի մասնաճյուղ «Գառնի» պատմամշակութային արգելոց-թանգարանը իր հարկի տակ էր հավաքել մշակույթի ոլորտի գործիչներին: «Գառնի»-ում էր նաև՝ ՀՀ մշակույթի նախարարի պարտականությունները կատարող Նազենի Ղարիբյանը:
Առիթը՝ Տիգրան Մեծ արքային նվիրված օպերան առաջիկայում Հայաստանում բեմադրելու ծրագրին ծանոթանալն էր:
Նշենք, որ Յոհան Ադոլֆ Հասենի «Տիգրան Մեծ» օպերան կբեմականացվի աշխարհում ընդունված բարոկկո ոճով:
Միջոցառումը նախաձեռնել էր Հայաստանի պետական ֆիլհարմոնիան: Կազմակերպության ղեկավար Գագիկ Մանասյանը ներկայացնելով իրականացվող աշխատանքները, խոսել է օպերայի բեմականացման նախապատմության մասին, կարևորել՝ Տիգրան Մեծի մարդակային կերպարը օպերայի միջոցով հետաքրքիր ներկայացնելը:
Ի դեպ, Տիգրան Մեծի կերպարով ժամանակին հետաքրքվել են աշխարհի հայտնի կոմպոզիտորներ, գրվել է՝ շուրջ 40 ստեղծագործություն:

В историко-культурном музее-заповеднике “Гарни”, филиале ГНКО “Служба охраны…”, собрались деятели культуры. На мероприятии присутствовала и и.о. министра культуры РА Назели Гарибян. Поводом послужило знакомство с предстоящей постановкой в Армении оперы, посвященной царю Тиграну Великому.
Отметим, что опера Иоганна Адольфа Гасена будет поставлена в принятом в мире в стиле барокко.
Мероприятие было организовано по инициативе Государственной филармонии Армении. Руководитель организации Гагик Манасян рассказал о предыстории оперной постановки, отметил интересное представление образа Тиграна Великого оперными средствами.
Кстати, образом Тиграна Великого в свое время интересовались многие известные композиторы мира; ими написано около 40 произведений.