2013 թվականին Մեծամորի հնագիտական պեղումների ընթացքում հայ-լեհական միջազգային հնագիտական արշավախմբին հաջողվել է բացել վաղ երկաթի դարաշրջանին (մ.թ.ա. XI-IX դդ.) վերաբերող բնակարան, որը հրկիզվել էր բնակավայրի գրոհի ժամանակ: Այրվող տանիքը փլվել էր՝ իր տակ թողնելով ամբողջ սենյակը: Պեղման ընթացքում ի հայտ են եկել 5 հսկա կարասների բեկորներ, որոնք նույնությամբ մնացել էին իրենց տեղում (in situ): Հետաքրքրական է, որ բոլոր կարասների տակ դրված են եղել տուֆից պատրաստված սկավառակաձև պատվանդաններ: Ըստ ամենայնի, դա որոշակի ծիսական արարողությունների իրականացման սենյակ է եղել, քանի որ նրա արևմտյան պատի տակ բացվել է տուֆից պատրաստված օջախ՝ մոխրի մնացորդներով, դրա առջև էլ հարավից հյուսիս դասավորված են եղել կարասները: Սենյակը, ամենայն հավանականությամբ, այրվել է մ.թ.ա. VIII դարում՝ ուրարտական զորաջոկատների Արարատյան դաշտ ներխուժման ժամանակ:
Կարասների բեկորները դուրս հանելուց, խմբավորելուց և մաքրելուց հետո է միայն պարզ դառնում, թե ինչ խեցեղենի կտորներ են հայտնաբերվել: Մաքրելուց և տեսակավորելուց հետո խեցեղենի բեկորները պեղավայրից տեղափոխվել են ՊՈԱԿ-ի վերականգնման լաբորատորիա, որտեղ գտածոները ենթարկվել են քիմիական մաքրման, ապա լվացվել ջրով: Դրանից հետո է միայն պարզ դարձել, որ գերակշռում են հիմնականում երկու կարասի բեկորները, դրանք էլ հավաքվել և վերականգնվել են: Կարասներից մեկի 156, մյուսի՝ 130 բեկորները հավաքելու համար ՊՈԱԿ-ի Վերականգնման լաբորատորիայի բաժնի վարիչից մի քանի ամսվա քրտնաջան ու համբերատար աշխատանք է պահանջվել: Տիգրան Զաքյանի խոսքով, սկզբում հավաքվել է կարասի հատակը և միայն աշխատանքի ընթացքում է պարզվել, որ բազմաթիվ պակաս բեկորներ կան: Ըստ երիտասարդ վերականգնողի, առաջին տարին հավաքված կարասը դեռ ամբողջական չի համարում ու պակաս բեկորները այլ նյութով չեն փորձում փոխարինել, մինչև հաջորդ պեղումները, քանի որ չի բացառվում, որ հետագայում նույն բնակավայրի պեղումներից հայտնաբերվեն պակաս կտորները: Միայն 2015 թ պեղումներից հետո է Տիգրան Զաքյանը որոշել ամբողջացնել 2013 թվականին գտնված կարասի բեկորները և բացակա կտորները փոխարինել գիպսով, ապա համապատասխան գունավորում տալ:
Ըստ երիտասարդ վերականգնողի, մի քանի հազար տարվա պատմություն ունեցող իրերի հետ առնչվելու հնարավորությունը նախ և առաջ հպարտության զգացողություն է առաջացնում. «Սկզբում, երբ հայտնաբերվում է խեցեղենը, անհասկանալի է, թե ինչի հետ գործ ունես՝ սափորի, կճուճի, թասի, կարասի թե այլ իրի, բայց միևնույնն է, ուրախության, հպարտության ու նաև մեծ պատասխանատվության զգացողություն ես ունենում…բառերով դժվար է փոխանցել: Հպարտ ես, որ առնչվում ես պատմության տարբեր շերտերի հետ, որ հենց քեզ է տրված բեկոր առ բեկոր հավաքել ու ամբողջացել, ապա սերունդներին փոխանցել մի քանի հազար տարվա պատմություն ունեցող այս կամ այն իրը: Դու կարծես թե երկրորդ ծնունդ ես պարգևում հին աշխարհի պատմության, մշակույթի, կենցաղի մասին վկայող իրերին»:
Կարասների իրանին հանդիպող հորիզոնական, վերադիր գոտիները հատուկ նպատակով են արված, քանի որ նման մեծ կարասները պատրաստվել են մաս առ մաս և իրար ամրացնելիս կարերի հատվածներում նման հորիզոնական գոտիներ էին դրվում, սա կարը թաքցնելու և կարասը ամրացնելու հին հնարք է: Ավարտուն տեսք ստանալուց հետո կարասները կցուցադրվեն «Մեծամոր» պատմահնագիտական արգելոց-թանգարանում: Երիտասարդ վերականգնողը վստահ է. գտնված երկու կարասները առանձնահատուկ տեղ են ունենալու արգելոց թանգարանում, քանի որ տվյալ ժամանակաշրջանը ներկայացնող այդ ձևի և չափսի կարասներ չկան թանգարանում: Նման կարասեր հանդիպում են Կարմիր բլուրի մինչուրարտական բնակավայրի, Դվինի երկաթեդարյան բնակատեղիի և Ծիծեռնակաբերդի երկաթեդարյան հնավայրի պեղումներից:
«Վերականգնողի մյուս ոգևորությունն այն է, երբ քո վերականգնած իրը ցուցադրվում է թանգարանում և իր շուրջ հավաքում բազմաթիվ հետաքրքրասերների: Մարդիկ հնարավորություն չունեն դիպեչելու հազարամյակների պատմություն ունեցող թանգարանային առարկաներին, իսկ վերականգնողը դրանց հետ անմիջանականորեն առնչվողն է: Իմ աշխատանքը կարծես կամուրջ է անցյալի ու ներկայի միջև… հենց դա է հպարտության ամենամեծ պատճառը:»,-զրույցը երզրափակում է ՊՈԱԿ-ի Վերականգնման լաբորատորիայի բաժնի վարիչ Տիգրան Զաքյանը:

ИСТОРИЯ ДВУХ КАРАСОВ
В 2013 году во время археологических раскопок в Мецаморе, армяно-польской международной археологической экспедиции удалось открыть жилище, датируемое ранним железным веком (XI-IX вв до н.э.). Жилище было сожжено во время нападения на местность и под рухнувшей горящей кровлей осталась целая комната. Во время раскопок были обнаружены осколки 5 гигантских карасов, которые были на свои местах (in situ ). Интересно, что под всеми карасами находились дисковидные пьедесталы из туфа. По всей вероятности, это была комната для проведения некоторых ритуальных церемоний, поскольку в очаге из туфа, расположенной под западной стеной, были остатки золы, а напротив с юга на север находились карасы. Комната, по видимости, была сожжена в VIII веке до н.э., во время вторжения урартских отрядов в Араратскую долину.
Только после очистки и сортировки осколков стало ясно, какие фрагменты керамики были найдены. После очистки и сортировки фрагменты керамики были перевезены в реставрационную лабораторию ГНО, где они подверглись химической очистке, а затем были промыты водой. Только после этого выяснилось, что в основном преобладают фрагменты двух карасов, которые были собраны и восстановлены. Для восстановления 156 фрагментов одного и 130 фрагментов второго караса заведующему Реставрационной лабораторией ГНО потребовалось несколько месяцев напряженной и кропотливой работы. Со слов Тиграна Закияна в начале было собрано дно караса, но только в ходе работы выяснилось, что есть много недостающих фрагментов. Молодой реставратор не считает карасы полностью восстановленными и не пытается заменить недостающие осколки другими материалами, по крайней мере до следующих раскопок, так как вполне возможно, что при дальнейших раскопках той же местности могут быть найдены недостающие фрагменты. Только после раскопок прошлого года Тигран Закиян решил полностью восстановить найденные в 2013 году карасы, заменив недостающие фрагменты гипсом.
Со слов молодого реставратора возможность прикоснуться к предметам, созданным несколько тысяч лет назад, вселяет, в первую очередь, чувство гордости: «В начале, при обнаружении керамики, было непонятно, с чем имеешь дело – с кувшином, с чашей, с карасом или другим предметом, но, в любом случае, испытываешь радость, гордость и огромное чувство ответственности… трудно передаваемое словами. Горжусь, что имею дело с разными пластами истории, что мне дана возможность собирать по кусочкам в целое и передавать следующим поколениям предметы, сделанные несколько тысячелетий назад. Ты, как будто, даешь второе рождение предметам, свидетельствующим об истории, культуре и быте древнего мира».
Горизонтальные накладные зоны на карасе сделаны специально, поскольку такие большие карасы изготовлялись по частям и в местах соединений делались горизонтальные зоны для маскировки швов и укрепления предмета. Это старый способ укрепления караса. После завершения реставрации карасы будут выставлены в историко-археологическом музее-заповеднике «Мецамор». Молодой реставратор уверен, что два найденных караса займут особое место в музее, поскольку в музее нет кувшинов данного периода времени с такими формами и размерами. Такие карасы встречаются при раскопках доурартского периода в Кармир блуре, при раскопках железного века в Двине и Цицернакаберде.
«Реставратор горд и тем, что его реставрированные предметы выставляются в музее и собирают вокруг себя заинтересованных посетителей. Люди не имеют возможности прикоснутся к музейным экспонатам тысячелетней давности, а реставратор непосредственно работает с ними. Моя работа является мостом между прошлым и настоящим … и это самая главная причина для гордости », -закончил беседу заведующий Реставрационной лабораторией ГНО Тигран Закиян.