«Պահպանության ծառայություն» ՊՈԱԿ-ի ՊՄՊ Գեղարքունիքի մարզային ծառայությունը սերտորեն համագործակցում է մարզի հանրակրթական դպրոցների հետ` պարբերաբար կազմակերպելով կրթօջախներում բաց դասեր, վիկտորինաներ և ցուցահանդեսներ: Հերթական նախաձեռնությունը օրերս էր. «Ճանաչենք մեր մշակութային ժառանգությունը» կրթական նախագծի և «Հուշարձանները ապագա արվեստագետների աչքերով» ծրագրի շրջանակում Մարտունի քաղաքի մշակույթի տանը կազմակերպվել էր Ախթամարի Ս. Խաչ եկեղեցու լուսանկարների ցուցադրությունը: Մարտունու Գեղարվեստի դպրոցի 30 սաների հնարավորություն էր ընձեռվել կտավին հանձնելու Սուրբ Խաչ եկեղեցին:
Մարզային ծառայության պատասխանատուները ներկայացրել են հուշարձանի պատմությունը, խոսել նաև Արևմտյան Հայաստանի հարուստ մշակութային ժառանգության մասին:
Նշենք, որ բարձր գնահատականի արժանացած լավագույն տասը աշխատանքների հեղինակներին ՊՄՊ մարզային ծառայությունը կներկայացնի ՊՈԱԿ` պատվոգրերով և շնորհակալագրերով պարգևատրելու համար:

ВОСПИТАННИКИ ХУДОЖЕСТВЕННОЙ ШКОЛЫ ИЗОБРАЗИЛИ ЦЕРКОВЬ СВ. КРЕСТА
Региональная служба ОИС Гегаркуника ГНО «Служба по охране» тесно сотрудничает со средними школами региона, регулярно проводит открытые уроки, викторины и выставки. На днях было проведено очередное мероприятие. В рамках образовательной программы «Познакомимся с нашим культурным наследием» и проекта «Памятники глазами будущих художников» в Доме культуры города Мартуни была организована выставка фотоснимков церкви Св. Креста Ахтамара. 30 воспитанникам Художественной школы Мартуни была предоставлена возможность нарисовать церковь Св. Креста.
Сотрудники региональной службы представили историю памятника, а также рассказали о богатом культурном наследии Западной Армении.
Отметим, что авторы лучших десяти работ будут представлены региональной службой ОИС ГНО для получения сертификатов и дипломов.