«Հայ-լեհական արշավախումբը սեպտեմբերի 1-ից վերսկսել է աշխատանքները Մեծամոր հնավայրի բնակատեղիի քաղաքային թաղամասում և արդեն իսկ հետաքրքիր փաստեր են արձանագրվել: Արշավախումբը շարունակել է բացված սենյակների ուսումնասիրությունը, բացվել են նորերը, հայտնաբերվել` թաղումներ, մարդկային կմախքներ, մեծ քանակությամբ մետաղյա գտածոներ (ֆիբուլաներ, նետասլաքներ, դանակներ, ապարանջաններ), որոնք նախնական դիտարկումներով թվագրվում են մ.թ.ա. 8-6րդ դդ.: Հայ-լեհական արշավախմբի համաղեկավար, Վարշավայի համալսարանի հնագիտության ինստիտուտի տնօրեն, դոկտոր, պրոֆեսոր Քշիշտոֆ Յակուբյակի խոսքով այդ են վկայում նաև նախորդ տարի Եվրոպայում իրականացված С 14 ռադիոածխածնային հետազոտությունների արդյունքները:
Հնագետները հետազոտում են բնակատեղիի փոփոխությունը ուշ բրոնզից մինչև Աքեմենյան ժամանակաշրջանը: Ք. Յակուբյակի խոսքով Մեծամորն այդ առումով կարևոր նշանակություն ունի Արարատյան դաշտի բնակատեղիների շարքում:
«Մեծամորը վաղ երկաթի դարաշրջանում քաղաք է եղել և ավերվել է ուրարտացիների կողմից, հիմա թաղումներ են բացվում, գտածոներ են հայտնաբերվում և ավերածությունների փաստեր արձանագրվում: Դրանք հարստացնում են մեր պատկերացումներն Արգիշտի 1-ի և հետագա շրջանի ուրարտացիների` Մեծամորի վրա ունեցած ազդեցության մասին»,- ասել է Յակուբյակը:
Ներկայում ուսումնասիրվում են հնամարդաբանական նյութերը, իսկ հայտնաբերված օրգանական նյութերը (փայտածուխ և այլն), որոնք կարող են հստակ թվագրել մշակութային շերտերը, նախատեսվում է ուղարկել արտասահման` լաբորատոր հետազոտության:
Այս տարի արշավախմբի կազմում 25 հնագետ է, որոնց թվում`Վրոցլավի համալսարանի հնագիտության բաժնի ուսանող, Լիվերպուլի համալսարանի դոկտորանտ, Ֆ. Նանսենի անվան համալսարանի կրկնակի մագիստրոս և այլք:
Պրոֆեսոր Ք. Յակուբյակը մասնակցել է Սիրիայում, Լիբանանում, Եգիպտոսում և Իրաքում իրականացված հնագիտական աշատանքներին: Ըստ նրա մեր երկիրն այդ առումով իր առաձնահատկություններն ունի:
«Հայաստանը քրիստոնեական-եվրոպական արժեքներ կրող երկիր է և հեշտ է աշխատել այստեղ: Հայ գործընկերները բավականաչափ փորձ ու գիտելիքներ ունեն: Հայերն անկեղծ են ու ժպտերես», -նշել է Ք. Յակուբյակը:
Ի դեպ` հայ-լեհական արշավախմբի ղեկավարն այս տարի Հայաստան է եկել դստեր` 6-ամյա Մարիայի ուղեկցությամբ: Ըստ պրոֆեսորի փոքրիկը հնագիտության ոլորտում «փորձ» ունի, առաջին անգամը չէ հնագետ հայրիկի ուղեկցությամբ պեղումների «մասնակցում»: Սակայն Մարիան պեղավայրից բացի հասցրել է լինել հետաքրքիր մի շարք այլ վայրերում:

АРМЯНО-ПОЛЬСКАЯ ЭКСПЕДИЦИЯ ВОЗОБНОВИЛА РАСКОПКИ В МЕЦАМОРЕ
1 сентябра возобновились раскопки на территории древнего поселения Мецамор. Армяно-польская археологическая экспедиция начала раскопки в городском квартале поселения и уже зафиксированы  интересные факты, продолжилось исследование уже открытых раскопками комнат, открылись и новые, обнаружены захоронения, человеческие скелеты, большое количество металлических находок: фибулы, стрелы, ножи, браслеты, которые на первый взгляд можно датировать VIII-VI вв. до н.э. По словам соруководителя армяно-польской экспедиции, директора Института археологии Варшавского университета, доктора-профессора Кшиштофа Якубяка, датировка была подтверждена в результате осуществленных в прошлом году в Европе радио-нуклеиновых  С14 исследований.
Археологи изучают происшедшие на территории поселения различия с позднего бронзового вплоть до Ахеменидского периодов. По словам К. Якубяка, Мецамор с этой точки зрения занимает важное место в ряде поселений Араратской долины.
“Мецамор – город периода раннего железа, был разрушен урартцами. Сейчас открываются захоронения, обнаруживаются находки и фиксируются разрушения. Они обогащают  наше представление о влиянии на Мецамор урартцев периода царствования Аргишти I и последующих периодов”, сказал К. Якубяк.
В данный период исследуется антропологический материал, а обнаруженный в результате раскопок органический материал (древесный уголь и т.д.), который поможет точно датировать культурный слой, будет отправлен зарубеж для лабораторного исследования.
В этом году в состав экспедиции входят 25 археологов, в числе которых студент археологического отделения Вроцлавского университета, докторант Ливерпульского университета, двойной магистр университета им. Ф. Нансена и др.
Как заметил профессор К. Якубяк, участвовавший в археологических раскопках, ведущихся в Сирии, Ливане, Египте и Ираке, наша страна в этом смысле имеет свои особенности, свою специфику.
“Армения страна, несущая в себе христианские, европейские  ценности и работать здесь легко. Армянские коллеги обладают достаточным опытом и знаниями. Армяне искренни и улыбчивы”, – отметил К. Якубяк.
Кстати, руководитель армяно-польской экспедиции в этом году приехал в Армению в сопровождении дочери, шестилетней Марии. По словам профессора, малышка обладает “опытом” в области археологии, она не впервые в сопровождении отца “участвует” в раскопках. Однако, Мария кроме места раскопок успела побывать и других интересных места.