ՀՈՒՇԱՐՁԱՆԸ ՄԻ ՅՈՒՐԱՏԵՍԱԿ ԱՐՏԵՖԱԿՏ Է. ԱՇՈՏ ԱՎԱԳՅԱՆ
«Պահպանության ծառայություն» ՊՈԱԿ-ի մասնաճյուղ «Զորաց քարեր» բնակատեղի» պատմամշակութային արգելոցի վարիչ Աշոտ Ավագյանը խոստովանում է, որ անկախ գործի հանդեպ ունեցած պատասխանատվությունից ինքը նախ և առաջ նկարիչ է՝ ոտքից գլուխ թաթախված իր ներկապնակի բազմազանության մեջ։ Մտերիմների, ընկերների համար Աշոտ Ավագյանը խիստ ինքնատիպ ձեռագիր ունեցող անհատականություն է, ով մի քանի րոպեում կարող է ամառային անձրևի նման անսպասելի հորդալ, փոթորկվել, ուժգին քամու նման պտտվել երկնքում ու Սյունյաց սառնաշունչ լեռներից մրսած փայլել հովիտների արևաշող քարերին:
Ուխտասար լինի, թե «Զորաց քարեր»՝ Աշոտ Ավագյանի համար Սյունյաց աշխարհն իր սքանչելի բնաշխարհով և հարուստ մշակութային ժառանգությամբ, միևնույն է, մշտապես եղել է ստեղծագործելու անսահման տարածություն։
«Հուշարձանն ինքը մի յուրատեսակ արտեֆակտ է, այդ պատճառով էլ դրա հետ հեշտ է աշխատելը։ Իմ կարծիքով մարդիկ, ովքեր լրջորեն հետաքրքրված են հուշարձաններով, իրենց մեջ անպայման ունեն «նկարիչ» տեսակը»,- իր և հուշարձանների միջև հոգևոր մտերմությունն այսպես է բացատրում Աշոտ Ավագյանը։
Աշոտ Ավագյանն այն արվեստագետներից է, ով աշխատում է դասակարգումներից դուրս։ Նրա մասին իսկապես կարելի է ասել, որ աշխատում է մի մշակութային մեգապոլիսում, որն ընդգրկուն է ոչ թե տարածական, այլ ժամանակային իմաստով։ Ավագյանը փորձում է կապ հաստատել ոգեղենության տիեզերական ֆենոմենի հետ, որը որոշում է նախապատմական արվեստի էությունը և ավելին՝ ջանում է վեր հանել հակադրությունները, որոնք կապում են ժամանակակից մարդուն այս մշակույթի հետ։
«Նկարիչն ինձ հետ ամենուր է, հատկապես, որ իմ արվեստի ելակետային հիմքը Սիսիանի տարածաշրջանն է, որտեղ ներկա են մարդու ստեղծած մշակութային բոլոր շերտերը՝ ժայռապատկերներ, մեգալիթյան հուշարձաններ, քարանձավներ, ստեղծագործություններ՝ միջնադարից մինչ այսօր։ Տվյալ հուշարձանի ժամանակաշրջանի մտածողությունը փորձում եմ դնել իմ ստեղծագործության մեջ, այսինքն՝ մեկը լրացնում է մյուսին։ Ներշնչանքը հուշարձանից է, մնացած կազմակերպումը՝ պերֆորմանսը, ինձանից»։
Հետ պտտենք պատմության անիվն ու հասնենք 1960-ականների վերջ, երբ պատանի Աշոտը դպրոցական էքսկուրսիաների շնորհիվ առաջին անգամ Ուխտասար էր բարձրացել, ծանոթացել «Զորաց քարերին» և Սյունյաց աշխարհի մյուս հուշարձաններին, ինչ իմանար, որ այդ հանդիպումները ճակատագրական էին լինելու։
Պատանեկան էքսկուրսիաների ազդեցությունը դեռ թարմ է Աշոտ Ավագյանի հիշողության մեջ․«Զորաց քարերի» մասին մեր ուսուցչուհու պատմությունը կարծես դաջվել էր ուղեղումս։ Հիշում եմ «Զորաց քարերի» բնակիչների մասին այն հայտնի պատմությունը, որը կապված էր վիշապի և ջրի պաշտամունքի հետ՝ հողագործները կարևորում էին, թե երբ պետք է վիշապին աղջիկ զոհաբերեին, որպեսզի նա ջուր շնորհեր իրենց։ Երրորդ դասարանում էինք, «Զորաց քարերից» ներքև քարանձավ կար, առու կար, ջուր էր հորդում, էքսկուրսիայի ժամանակ իմ ուղեղում մեխվեց, թե էս էն քարանձավն է…., հիշում եք երեխաներ այն հեքիաթը, որ թագավորի աղջկան տանում են վիշապին զոհաբերելու . ․․․ Հետագայում՝ 2008 թ-ին, ես այդ թեմայով պերֆորմանս արեցի՝ «Զոհաբերություն»։ Հետո՝ Ուխտասարում՝ ժայռապատկերների տարածքում եմ պերֆորմանս արել, անդրադարձել եմ նաև պորտաքարի պատմությանը, ֆալոսի պաշտամունքին։ Իմ մեկ ուրիշ աշխատանք կապված էր «Զորաց քարերի» մեծ կրոմլեխի հետ, որը կոչվում էր կրկնակի մոգական շրջան։ Այսինքն՝ հուշարձանը, դրա հետ կապված ավանդույթները, կարծես տարածություն են դառնում իմ պերֆորմանսների համար»։
Այդ ավանդույթները, որոնք հետո Աշոտ Ավագյանի համար դառնում են արվեստագետի «ներկայացումների» ներշնչանք, հետագայում ևս առանցքային դեր են ունենում նրա աշխատանքում։ 2010 թվականից՝ արդեն որպես «Զորաց քարեր» բնակատեղի» պատմամշակութային արգելոցի վարիչ, Աշոտ Ավագյանն այդ հուշարձանի հետ կապված ավանդույթները հիշատակում է նաև հուշարձանի տարածքում անցկացվող էքսկուրսիաների ընթացքում։
«Էքսկուրսիաների համար կամ պետք է օգտվես գրավոր աղբյուրներից, որն այս դեպքում չկա, ավանդույթներից, որոնք երեքն են՝ թաղման ծեսը, անցքերով քարերի պատ-պարիսպը՝ որի շարվածքը մինչև այսօր էլ օգտագործվում է, և անցքերը, որոնց միջով թելեր են անցկացրել հսկա քարերը տեղափոխելու համար»։
Էքսկուրսիաների ժամանակ նա օգտագործում է նաև մեգալիթյան հուշարձանների (որոնցից է նաև «Զորաց քարեր» բնակատեղին») վերաբերյալ հնագիտական նյութը, որի ուսումնասիրությունն ունի ավելի քան 200 տարվա պատմություն։ Ի դեպ՝ Աշոտ Ավագյանն՝ իբրև հնագիտական արշավախմբի անդամ, «Զորաց քարեր» բնակատեղի» պատմամշակութային արգելոցի տարածքում անցկացվող պեղումներին ակտիվ մասնակցում էր, երբ դեռ արգելոցի վարիչ չէր։
«Մասնակցել պեղումներին նշանակում է ավելի մոտենալ հուշարձանին, ավելի լավ ճանաչել, հետո ինքդ էլ չես հասկանում ինչպես, բայց սկսում ես ապրել դրանով, դառնում ես դրա մի մասնիկը, օրինակ՝ ծանոթանալով թաղման ծեսին, թվում է, թե դու մասնակցել ես այդ արարողությանը ․․․.»
«Զորաց քարեր» բնակատեղի» պատմամշակութային արգելոցը Աշոտ Ավագյանի համար միայն աշխատավայր չէ, այն, անշուշտ, յուրահատուկ ազդեցություն ունի նաև նրա ստեղծագործության վրա, անգամ արվեստագետի խենթ մտահղացումներն են կապված «Զորաց քարերի» հետ:
Մեր զրույցը մոտենում էր ավարտին, երբ Աշոտը Ավագյանը ոգևորված պատմեց իր նոր մտահղացման մասին,- «Որոշել եմ «Զորաց քարեր» բնակատեղի» պատմամշակութային արգելոցի տարածքում ռոք փառատոնի անցկացման ավանդույթ ստեղծել»։
Սակայն մի երազանք ունի, որն այդ մտահղացումից էլ վաղ է փայփայում, որպեսզի վերջապես «Զորաց քարեր» բնակատեղի» պատմամշակութային արգելոցն ունենա իր թանգարանի շենքը։

АШОТ АВАГЯН: «ПАМЯТНИК – СВОЕОБРАЗНЫЙ АРТЕФАКТ»
Ашот Авагян, заведующий историко-культурным заповедником «Поселение «Зорац карер», филиала «Службы охраны» ГНО, признается, что независимо от его ответственности за дело, прежде всего он художник, полностью погруженный в многообразную палитру.
Для близких и друзей Ашот Авагян яркая индивидуальность с оригинальным, самобытным почерком. Он может разбушеваться, взволноваться, как неожиданно хлынувший летний дождь, как кружащийся в небе сильный ветер, озябший от веющих холодом Сюникских гор заискриться на лучезарных камнях долины. Будь то горы Ухтасара или «Зорац карер» для Ашота Авагяна мир Сюника с его прекрасной природой и богатым культурным наследием всегда был безграничным пространством для созидания.
«Памятник сам является своеобразным артефактом, поэтому здесь легко работать. По-моему мнению, люди, серьезно интересующиеся памятниками, в душе обязательно художники», – так объясняет Ашот Авагян свою духовную связь с памятниками.
А. Авагян пытается установить связь космическим феноменом вдохновения, которое определяет суть доисторического искусства и более – стремится постичь различия, которые связывают современного человека с этим искусством.
«Художник всегда во мне, так как, отправной основой моего искусства является регион Сюника, где присутствуют все созданные человеком культурные слои: наскальные изображения, мегалиты, пещеры, творения, созданные человеком в период от средневековья до сего дня. Я пытаюсь представить мышление создателя памятника того периода, пытаюсь вложить его в свое произведение, т.е. одно дополняет другое. Вдохновение от памятника, остальная организация – перформанс от меня».
Раскрутим колесо истории назад и вернемся в конец 1960-х годов, когда юноша Ашот благодаря школьным экскурсиям впервые поднялся на гору Ухтасар, увидел «Зорац карер» и другие памятники Сюника. Знал ли он, что эти встречи будут для него судьбоносными?
Воздействие юношеских экскурсий до сих пор свежо в памяти А. Авагяна: «История, рассказанная учительницей о «Зорац карер”, как-будто врезалась в мозг. Помню ту известную историю о жителях «Зорац карер», которая связана с культом вишапа и воды. Земледельцы придавали важное значение тому, когда следует принести в жертву вишапу девушку, чтобы он одарил их водой. Мы были во втором классе, ниже «Зорац карер» находилась пещера с ручейком, во время экскурсии меня пронзила мысль: мы именно в той пещере…, помните ребята ту сказку, в которой дочь царя ведут к вишапу, чтобы принести ее в жертву… Впоследствии, в 2008 году я исполнил перформанс на тему «Жертвоприношение» Потом, я провел перформанс на Ухтасаре, на территории наскальных изображений, обратился к истории «портакара», истории фаллоса. Моя другая работа связана с большим кромлехом «Зорац карер», который известен как двойной магический круг. То есть, памятник и связанные с ним легенды как бы превращаются в пространство для моих перформансов».
Эти легенды, становящиеся для Ашота Авагяна вдохновением при создании художником «представлений», позднее играют главную роль в его работе. С 2010 года уже в качестве заведующего историко-культурного заповедника «Поселение «Зорац карер» Ашот Авагян упоминает эти, связанные с памятником легенды и при проведении экскурсий.
«Для проведения экскурсий следует пользоваться письменными источниками, которых в данном случае нет, легендами: похоронный ритуал, стена-ограда из камней со сквозными отверстиями. Кладка стены до сего дня используется, отверстия, через которые проводились веревки с целью перемещения огромных каменных глыб. Кстати, в 2011 году подобный эксперимент был проведен».
Во время экскурсии он используется в качестве археологического материала мегалитических памятников (к которым относится и «Поселение «Зорац карер»), истории изучения которых уже более двухсот лет. Кстати, Ашот Авагян в качестве члена археологической экспедиции активно участвовал в раскопках, ведущихся на территории историко-культурного заповедника «Поселение «Зорац карер», еще не будучи его заведующим.
«Участвовать в проведении раскопок означает приблизиться к памятнику, еще лучше его познать. Потом и сам не понимаешь как, но начинаешь жить им, становишься его частицей. Например, познакомившись с ритуалом похорон, кажется, что ты сам участвовал в этой церемонии…»
Памятник «Зорац карер» не единственное место работы Ашота Авагяна. Он, несомненно, оказывает особое влияние на его творчество, даже безумные замыслы художника связаны с этим памятником.
Наша беседа подходила к концу, когда Ашот Авагян с воодушевлением рассказал о своих новых замыслах:
«Я решил на территории «Зорац карер» создать традицию проведения рок-фестивалей».
Однако у него есть мечта, которую он издавна лелеет: чтобы наконец историко-культурной заповедник «Поселение «Зорац карер» стал обладателем здания музея.