«Պահպանության ծառայություն» ՊՈԱԿ-ի և Խաչատուր Աբովյանի անվան հայկական պետական մանկավարժական համալսարանի նախաձեռնությամբ անցկացվող «Պատանի թանգարանագետ» խմբակը երկու շաբաթ շարունակ Արմավիրի գրադարանում է հավաքել Միասնիկյան, Խանջյան համայնքների և Արմավիր քաղաքի երկու դպրոցների աշակերտներին։ Վերջին դասընթացին մասնակցել են նաև թանգարաններով հետաքրքրված ուսանողներ, արմավիրցիներ։ Դասընթացի մասնակիցները ծանոթացել են 18-19-րդ դարերի ոչ միայն աշխարհի հայտնի թանգարանների, այլև Հայաստանի թանգարանների ստեղծման պատմությանը։
Ինտերակտիվ դասերի ընթացքում երեխաները վիրտուալ ճամփորդել են Փարիզի, Գերմանիայի և Հայաստանի թանգարաններում՝ հատուկ նրանց համար նկարահանված տեսանյութերի շնորհիվ։ Դասընթացի օրվա թեմայից բացի պատանիները՝ «Արմավիրի թանգարան» նկարազարդմամբ ցուցադրման (իլյուստրացիա) մեթոդի միջոցով, հնարավորություն են ունեցել ծանոթանալու թանգարանային ցուցադրության կազմակերպմանը, թանգարանային առարկաների հայտնաբերմանը և հավաքագրմանը, այդ առարկաներին փակցվող բացատրագրերի պատրաստմանը, էքսկուրսիա վարելու նրբություններին։ Դասընթացներն անցկացրած Խ. Աբովյանի անվան ՀՊՄՀ կուլտուրայի ֆակուլտետի թանգարանային գործ և հուշարձանների պահպանության բաժնի մագիստրատուրայի 1-ին կուրսի ուսանող Աշոտ Հարությունյանը նշել է, որ «Պատանի թանգարանագետ» խմբակի նպատակը ոչ միայն թանգարանային գործի նկատմամբ հետաքրքրություն առաջացնելն է, այլև թանգարան գնալու մշակույթ ձևավորելը, Հայաստանի և համաշխարհային մշակութային ժառանգությանը ծանոթացնելը։
Դասընթացներն ամփոփվել են «Թանգարանի բանալի» ինտելեկտուալ- ճանաչողական խաղի միջոցով։ Խաղի մասնակից թիմերը նվեր են ստացել Երևանի թանգարանների մասին պատմող գրքեր, այլ ձեռնարկներ, որոնք ծրագրին են նվիրել Երևանի 15 թանգարաններ:

ЮНЫЕ МУЗЕЕВЕДЫ ВИРТУАЛЬНО ПОСЕТИЛИ ИЗВЕСТНЫЕ МУЗЕИ
По инициативе ГНО «Служба по охране» и Армянского Государственного Педагогического Университета имени Хачатура Абовяна кружок «Юный музеевед» в библиотеке Армавира уже две недели, собирает школьников из общин Мясникяна и Ханджяна, а также учащихся из двух школ Армавира. На последнем семинаре приняли участие также студенты, интересующиеся музеями, армавирцы. Участники ознакомились с историей создания всемирно известных музеев 18-19 веков и музеев Армении.
Благодаря приготовленным видеофильмам, учащиеся отправились в виртуальное путешествие по музеям Парижа, Германии и Армении. В дополнение к основной теме, с помощью иллюстраций «Музей Армавира», учащиеся имели возможность ознакомиться с организацией выставок, идентификацией и сбором музейных предметов, изготовлением бирок для них, а также с нюансами ведения экскурсий. Кружок «Юный музеевед» не только старается вызвать интерес к музееведению, но и развивает у молодежи культуру посещения музеев, знакомит с армянским и мировым культурным наследием.
Занятия были обобщены с помощью интеллектуально-познавательной игры «Музейный ключ». Команды-участницы получили в подарок книги о музеях Еревана и другие руководства, которые были подарены программе 15-ю музеями.