Երեխաների պաշտպանության միջազգային օրվա առթիվ «Պահպանության ծառայություն» ՊՈԱԿ-ի, ՀՊՄՀ թանգարանի ու Պատմության և իրավագիտության ֆակուլտետի, հայ-ճապոնական «Հիկարի» կենտրոնի հետ համատեղ միջոցառում է անցկացվել ՀՄՊՀ-ում։ Միջոցառման պատվավոր հյուրն է եղել ՀՀ-ում Ճապոնիայի առաջին փոխդեպսան Սասամե Կենիչիրոն:
Տոնի առթիվ կազմակերպվել է ճապոնական օրիգամի պատրաստման վարպետության դաս: Շնորհավորելով օրվա տերերին` փոխդեսպանը շնորհակալություն է հայտնել նախաձեռնության, ճապոնական արվեստի նկատմամբ ցուցաբերած նմանօրինակ հետաքրքրության համար։ Սասամե Կենիչիրոն շեշտել է, որ ՀՀ-ում Ճապոնիայի դեսպանատունը կարևոր է համարում երկու երկրների միջև կրթական և մշակութային կապերի ամրապնդումը:
«Պահպանության ծառայություն» ՊՈԱԿ-ի գիտնական-քարտուղար, ՀՊՄՀ Հայոց պատմության ամբիոնի վարիչ, պատմական գիտությունների դոկտոր, պրոֆեսոր Աշոտ Փիլիպոսյանը միանալով շնորհավորանքներին, փոքրիկներին մաղթել է անհոգ մանկություն, խաղաղ երկինք՝ շեշտելով, որ հենց այսօրվա մանուկների ձեռքերում է մեր վաղվա լուսավոր ապագան։
«Հիկարի» կենտրոնի տնօրեն Կարինե Փիլիպոսյանն էլ իր շնոհավորական խոսքում նշել է, որ մենք այն ազգերից մեկն ենք, որը անչափ սիրում և գուրգուրում է երեխաներին. այդ առումով այս տոնը չափից ավել սիրելի է մեզ համար։
Միջոցառման մասնակիցները հնարավորություն են ունեցել ծանոթանալու ճապոնական արվեստի տեսակներից մեկի՝ օրիգամի ստեղծման պատմությանն ու զարգացմանը։ «Հիկարի» կենտրոնի երեխաների օգնությամբ ներկաները փորձել են ցուցադրել թղթի հետ աշխատելու իրենց ունակությունները՝ քառակուսի թղթերի միջոցով ստանալով հետաքրքիր պատկերներ: Ձեռնարկին միացել են նաև ՀՊՄՀ-ի հիմնական դպրոցի և մայրաքաղաքի մի շարք դպրոցների սաներ։ Նրանց հաջողվել է օրն ավելի տոնական դարձնել։
Միջոցառման ընթացքում ներկաները դիտել են նաև ՊՈԱԿ-ի ցուցադրությունների կազմակերպման բաժնի պատրաստած երեխաների պաշտպանության միջազգային օրվան նվիրված լուսապատկերային ցուցադրությունը։

ГНО “Служба охраны памятников”, музей и факультет Истории и правоведения АГПУ совместно с Армяно-японским научно-образовательным центром “Хикари” провели в АГПУ мероприятие по случаю Международного дня защиты детей. На мероприятии в качестве почетного гостя присутствовал советник посольства Японии в Армении Кеничиро Сасаме.
По случаю праздника был проведен урок техники изготовления оригами. Поздравив хозяев дня, советник посольства поблагодарил инициаторов за проявленный интерес к японскому искусству. Кеничиро Сасаме подчеркнул, что посольство Японии в РА считает важным укрепление образовательных и культурных связей между двумя нашими странами.
Ученый секретарь ГНО “Служба охраны памятников”, зав. кафедрой Истории Армении АГПУ, доктор исторических наук, профессор Ашот Пилипосян присоединившись к поздравлениям, пожелал малышам беззаботного детства, мирного неба, подчеркнул, что светлое будущее в руках сегодняшних детей.
Директор центра “Хикари” Карине Пилипосян в своем поздравительном слове отметила, что мы одна из тех наций, которая безмерно любит и лелеет детей и в этом смысле это наш любимый праздник.
Участники мероприятия получили возможность познакомиться с одним из японских искусств, с древним искусством оригами (“сложенная бумага”), историей его создания и развития. С помощью малышей центра “Хикари” присутствующие попытались проявить свое умение работать с бумагой, создавать посредством складывания бумажного квадратика интересные фигурки. К начинанию присоединились учащиеся базовой школы АГПУ и ряда других школ столицы, сделало день более праздничным. Во время мероприятия присутствующие познакомились с организованной отделом экспозиций ГНО фотовыставкой, посвященной Международному дню защиты детей.