«Պահպանության ծառայություն» ՊՈԱԿ-ի ցուցադրությունների կազմակերպման և մշակութային արժեքների հանրահռչակման, օգտագործման ու մարքեթինգի բաժիները, Երևանի թիվ 171 հիմնական դպրոցի հետ համատեղ, կազմակերպել են Մխիթարյան միաբանության Սբ Ղազար կղզում հաստատվելու 300 ամյակին նվիրված ցուցահանդես-միջոցառում:
Ցուցահանդեսի ընթացքում պաստառների միջոցով ներկայացվել է Մխիթարյան միաբանության բազմաբնույթ գործունեությունը՝ հայագիտություն, թարգմանչական գործ, տպագրություն, թատրոն և այլն։
Մեկ շաբաթ տևած ցուցադրությունն ամփոփվել է «Մխիթարյան միաբանություն. 300 ամյակ» խորագրով հետաքրքիր միջոցառմամբ, որի նախաձեռնության հեղինակները 171 հիմնական դպրոցի ուսուցիչներն են եղել։ Նրանցից յուրաքանչյուրն անդրադարձել է տարբեր բնագավառներում Մխիթարյանների 300-ամյա հարուստ գործունեությանը։ Միջոցառման ընթացքում ներկայացվել է նաև Մխիթարյանների գործունեության մասին պատմող դպրոցի պատրաստած լուսապատկերային ցուցադրությունը։
Միջոցառման ավարտին ՊՈԱԿ-ի մշակութային արժեքների հանրահռչակման, օգտագործման և մարքեթինգի բաժնի առաջատար մասնագետ Սերոբ Հունանյանը և ցուցադրությունների կազմակերպման բաժնի վարիչ էլմիրա Եսայանը շնորհակալություն են հայտնել դպրոցի տնօրենությանը՝ բովանդակալից և հետաքրքիր միջոցառում կազմակերպելու համար, աշակերտների և ուսուցիչների հետ զրուցել են ստացած տպավորությունների մասին։
Ելույթով հանդես է եկել նաև դպրոցի տնօրեն Ա. Սաֆարյանը, ով շնորհակալություն է հայտնել «Պատմամշակութային արգելոց-թանգարանների և պատմական միջավայրի պահպանության ծառայություն» ՊՈԱԿ-ին արդյունավետ համագործակցության և ուսանելի միջոցառում նախաձեռնելու համար: Նա հույս է հայտնել, որ կրթօջախի հետ համագործակցությունը կդառնա ավանդական և նմանօրինակ միջոցառումներ հաճախակի կկազմակերպվեն։

Together with Yerevan’s N171 school “Protection service” NCSO’s divisions of exhibition organizations and popularization, usage and marketing of cultural values organized an exhibition devoted to the establishment of Mkhitaryan Congregation in San Lazzaro island.
During the exhibition the activity of the congregation in the fields of armenology, translation studies, publication, theater were introduced.
The exhibition was summed up by “Mkhitaryan congregation. 300-year anniversary” interesting event, the initiative of which belonged to the teachers of 171 school. During the event the presentation about Mkhitaryan’s activity was introduced.
By the end Serob Hunanyan the leading specialist of the division of usage, popularization and marketing of cultural values and the head of the division of exhibition organization Elmira Esayan thanked the directorate of the school for interesting exhibition and shared their impressions.
A.Safaryan the headmaster of the school also delivered a speech, thanking “Protection service” NCSO for the interesting and effective cooperation and initiative. He hoped that the cooperation will become traditional and continuous.