«Պահպանության ծառայություն» ՊՈԱԿ-ի ցուցադրությունների կազմակերպման և մշակութային արժեքների հանրահռչակման, օգտագործման ու մարքեթինգի բաժիները, Երևանի թիվ 171 հիմնական դպրոցի հետ համատեղ, կազմակերպել են Մխիթարյան միաբանության Սբ Ղազար կղզում հաստատվելու 300 ամյակին նվիրված ցուցահանդես-միջոցառում:
Ցուցահանդեսի ընթացքում պաստառների միջոցով ներկայացվել է Մխիթարյան միաբանության բազմաբնույթ գործունեությունը՝ հայագիտություն, թարգմանչական գործ, տպագրություն, թատրոն և այլն։
Մեկ շաբաթ տևած ցուցադրությունն ամփոփվել է «Մխիթարյան միաբանություն. 300 ամյակ» խորագրով հետաքրքիր միջոցառմամբ, որի նախաձեռնության հեղինակները 171 հիմնական դպրոցի ուսուցիչներն են եղել։ Նրանցից յուրաքանչյուրն անդրադարձել է տարբեր բնագավառներում Մխիթարյանների 300-ամյա հարուստ գործունեությանը։ Միջոցառման ընթացքում ներկայացվել է նաև Մխիթարյանների գործունեության մասին պատմող դպրոցի պատրաստած լուսապատկերային ցուցադրությունը։
Միջոցառման ավարտին ՊՈԱԿ-ի մշակութային արժեքների հանրահռչակման, օգտագործման և մարքեթինգի բաժնի առաջատար մասնագետ Սերոբ Հունանյանը և ցուցադրությունների կազմակերպման բաժնի վարիչ էլմիրա Եսայանը շնորհակալություն են հայտնել դպրոցի տնօրենությանը՝ բովանդակալից և հետաքրքիր միջոցառում կազմակերպելու համար, աշակերտների և ուսուցիչների հետ զրուցել են ստացած տպավորությունների մասին։
Ելույթով հանդես է եկել նաև դպրոցի տնօրեն Ա. Սաֆարյանը, ով շնորհակալություն է հայտնել «Պատմամշակութային արգելոց-թանգարանների և պատմական միջավայրի պահպանության ծառայություն» ՊՈԱԿ-ին արդյունավետ համագործակցության և ուսանելի միջոցառում նախաձեռնելու համար: Նա հույս է հայտնել, որ կրթօջախի հետ համագործակցությունը կդառնա ավանդական և նմանօրինակ միջոցառումներ հաճախակի կկազմակերպվեն։

Отделы организации экспозиций и популяризации, использования и маркетинга культурных ценностей ГНО «Служба охраны памятников», совместно с базовой школой № 171 Еревана, организовали выставку-мероприятие, посвященную 300-летию обоснования Ордена мхитаристов на острове Св. Лазаря.
Во время выставки на плакатах была представлена многогранная деятельность Ордена мхитаристов: арменоведение, переводческое дело, публикация, театр и т.д.
Выставка, продлившаяся одну неделю, была подытожена интересным мероприятием под названием «Орден мхитаристов: 300-летие», инициаторами которого были учителя базовой школы № 171. Каждый из них рассказал о богатой 300-летней деятельности мхитаристов в различных сферах. Во время мероприятия также было представлено слайд-шоу, подготовленное школой и рассказывающее о деятельности мехитаристов.
К концу мероприятия, ведущий специалист Отдела популяризации, использования и маркетинга культурных ценностей ГНО «Служба охраны памятников» Сероб Унанян и зав. отделом организации экспозиций Эльмира Есаян поблагодарили дирекцию школы за организацию содержательного и интересного мероприятия, поговорили с учениками и учителями о полученных впечатлениях.
Директор школы А. Сафарян также выступил с речью и поблагодарил ГНО «Служба по охране окружающей среды и историко-культурных музеев-заповедников» за эффективное сотрудничество и инициирование поучительного мероприятия. Он выразил надежду, что сотрудничество со школой станет традиционным и подобные мероприятия будут проводится чаще.