«Եվրոպական ժառանգության օրեր» ծրագրի շրջանակում «Արփի» արգելոցի նախաձեռնությամբ Արենիի մշակույթի տանը կազմակերպվել է «Կիսվելու արվեստ․ազգային պարարվեստ» խորագրով միջոցառում-հանդիպում։
Միջոցառմանը ներկա էին Վայոց ձորի ՊՄՊ մարզային ծառայության, Արենիի համայնքապետարանի աշխատակիցներ, «Արփա» ազգագրական երգի, պարի համույթի վետերանները, «Արենի» ազգագրական պարի համույթի սաները, համայնքի բնակիչներ։
Բացման խոսքով հանդես է եկել Շաքե Ղարախանյանը, ներկայացրել օրվա խորհուրդը և հանդիպման նպատակը։ Միջոցառման ընթացքում պատանիները հետաքրքիր տեղեկություններ են ներկայացրել հայկական ազգագրական պարարվեստի մասին և անդրադարձել հայպահպանման գործում պարարվեստի կարևոր դերակատարմանը։
Միջոցառման ավարտին ներկաներին ողջունել է Վայոց ձորի ՊՄՊ մարզային ծառայության պետ Մելանյա Դովլաթյանը, հիշել «Արփա» ազգագրական երգի ու պարի համույթի երբեմնի կատարումները և երիտասարդներին հորդորել աչալուրջ լինել ազգային մշակույթի պահպանման գործում։
Միջոցառման ավարտին «Արփի» արգելոցի վարիչի պաշտոնակատար Արսեն Մարտիրոսյանը հուշանվերներ է հանձնել պատվավոր հյուրերին։
«Եվրոպական ժառանգության օրեր»-ին անդրադարձել են նաև ‹‹Զվարթնոց» պատմամշակութային արգելոց-թանգարանում։ Կազմակերպվել է ‹‹Պատմամշակութային ժառանգության գիտակներ» խորագիրը կրող մրցույթ-վիկտորինա: Միջոցառմանը մասնակցել են նաև օտարերկրացի զբոսաշրջիկներ: Ներկաներին ներկայացվել է որևէ երկրի ճարտարապետական հայտնի գլուխգործոցի նկարագրություն, նրանք փորձե լ են գուշակել, թե որ հուշարձանի մասին է խոսքը: Մրցույթ-վիկտորինային ակտիվորեն մասնակցած այցելուներն արժանացել են հուշանվերների:

В рамках программы «Дни европейского наследия», по инициативе природно-исторического заповедника «Арпи» в Доме культуры Арени было организовано мероприятие-встреча под названием «Искусство делиться – национальное танцевальное искусство».
В мероприятии приняли участие сотрудники региональной службы ОИС Вайоц Дзора и муниципалитета Арени, «ветераны» народного ансамбля песни и танца «Арпа», воспитанники ансамбля народного танца «Арени», жители общины.
Со вступительной речью выступила Шаке Караханян, которая представила мудрость дня и цель встречи. В ходе мероприятия молодые люди представили интересные факты об армянском народном танцевальном искусстве и отметили важность ее роли в деле сохранения армянства.
Представители же старшего поколения ответили на вопросы молодых людей, поделились воспоминаниями, а также с интересом следили за их танцевальными выступлениями. В завершение встречи состоялся мастер-класс от «ветеранов» – младшие воспитанники научились танцевать «Кочари Арени».
В конце мероприятия начальник региональной службы ОИС Вайоц Дзора Мелания Довлатян, поприветствовав всех присутствующих, вспомнила выступления народного ансамбля песни и танца «Арпа» и призвала молодых людей проявлять бдительность в деле сохранения национальной культуры. Исполняющий обязанности заведующего филиалом природно-исторического заповедника «Арпи» Арсен Мартиросян вручил почетным гостям сувениры.
«Дни европейского наследия» были также отмечены в историко-культурном музее-заповеднике ‹‹Звартноц». Был проведен конкурс-викторина под названием ‹‹Знатоки историко-культурного наследия». В мероприятии также приняли участие иностранные туристы. В ходе конкурса присутствующим были представлены описания известных архитектурных шедевров различных стран, а они пытались угадать о каких именно памятник идет речь. Наиболее активным участникам конкурса-викторины были вручены сувениры.