ՊՄՊ Սյունիքի մարզային ծառայության պետի տեղակալ Գարիկ Մարությանը և հուշարձանների պահապանները Վահանավանք վանական համալիր տարածքում իրականացրել են սանիտարական մաքրման և բարեկարգման աշխատանքներ։ Մաքրվել է համալիրի հետնամասով անցող ջրահեռացման համակարգը, հուշարձանի տարածքից հեռացվել է սեղանատան ներսում գտնվող անշուք տնակը և կենցաղային աղբը, հատվել են շինությունների ներսում աճած թփերն ու ծառերը։
Իսկ մարզային ծառայության և Սիսիանի Նիկողայոս Ադոնցի անվան պատմության թանգարանի համագործակցության արդյունքում իրականացվել է «Այցելություն Գորիս՝ նվիրված 1918-1920թ․թ․ քաղաքական իրադարձություններին» թեմայով ճանաչողական Էքսկուրսիա։ ՊՄՊ մարզային ծառայության պետի տեղակալ Անահիտ Գրիգորյանը ուսանողներին ու աշակերտներին ուղեկցել է պատմական այն հուշարձանների տարածքները, որոնք առնչվել են թեմային։ Միջոցառման մասնակիցներն այցելել են Գորիսի Սբ․ Գրիգոր Լուսավորիչ եկեղեցի և այն բնակելի տները, որտեղ ապրել ու գործունեություն են ծավալել Զորավար Անդրանիկը, Գարեգին Նժդեհը։ Այցելել են նաև մեր ազգային ազատագրական պայքարի անմահ հայորդիներին նվիրված հուշարձանների տարածքներ։
Մեղրիի թիվ 1 միջնակարգ դպրոցի հետ համագործակցության արդյունքում էլ մարզային ծառայության պետի տեղակալ Նաիրա Հայրապետյանը դպրոցի աշակերտների համար կազմակերպել է ճանաչողական արշավ Մեղրի քաղաքի պատմամշակութային հուշարձանների տարածքներ: Մինչև արշավը պատանիները ծանոթացել են Մեղրիի Գեղագիտական կենտրոնում ցուցադրվող ազգագրական իրերին։ Արշավի ընթացքում այցելել են 19-րդ դարի կամարակապ` Ղաբ, ինչպես մեղրեցիներն են ասում, աղբյուր, որը կառուցվել է 1880-ական թվականներին։ 1673 թ. կառուցված Սուրբ Աստվածածին եկեղեցում դպրոցականները ծանոթացել են որմնանկարներին, իսկ Մեղրի ամրոցի դիտակետ-աշտարակներում Նաիրա Հայրապետյանը ներկայացրել է մեղրեցիների 18-րդ դարում մղած հակաթուրքական ազտագրական պայքարի հերոսական էջերը։ Արշավն ավարտվել է 1624թ.կառուցված եկեղեցու տարածքում։
Արշավի մասնակիցները բոլոր հուշարձանների տարածքներում իրականացրել են սանիտարական մաքրման աշխատանքներ։

MEASURES IN SYUNIK REGION
The deputy head of NCSO’s Syunik regional service Garik Marutyan and the guards of monuments implemented sanitary cleanings in the territory of Vahanavank monastic complex. The drainage system was cleaned, the unadorned cottage situated inside the refectory and household rubbish were removed from the monument territory, the bushes and trees grown inside the buildings were axed.
As a result of the cooperation between the regional service and Sisian’s museum of history after Nikoghayos Adonts a cognitive excursion entitled “Visit to Goris, dedicated to the political events of 1318-1920” was organized. The deputy head of the regional service Anahit Grigoryan accompanied the students and pupils to those monument territories, which concerned the theme. The participants of the event visited Goris’s St. Grigor Lusavorich church and those residential houses where Zoravar Andranik, Garegin Njdeh lived and worked. They also visited the monument territories dedicated to the immortal Armenians of our national liberation struggle.
As a result of the cooperation with Meghri’s N 1 secondary school deputy head of regional service Naira Hayrapetyan organized a cognitive visit to Meghri’s historical-cultural monument territories. Before the expedition the youth got acquainted with the ethnographic objects displayed in Meghri’s aesthetic center. During the expedition they visited the 19th century Ghab, as the people of Meghri say “spring water”, which was constructed in the 1880s. In St. Astvatsatsin church built in 1673 pupils got acquainted with the frescos, and in Meghri castle’s observation post-towers Naira Hayrapetyan presented the heroic pages of anti-Turkish liberation struggle. The expedition ended in the territory of the church built in 1624.