«Պահպանության ծառայություն» ՊՈԱԿ-ի Գիտահետազոտական բաժնի վարիչ Կարինե Բազեյանը, որպես մեր երկիրը ներկայացնող գիտնական 2012թ. ից մասնակցում է Եվրոպական Միության Մարի-Կյուրի հիմնադրամի կողմից ֆինանսավորվող «1877-1878թթ ռուս-թուրքական պատերազմի քաղաքական և մշակութային հիշողությունը» ծրագրին: Այն նախատեսում է մասնակիցների գիտաճանաչողական փոխայցելություններ ծրագրում ընդգրկված երկրներ`տեղի գրադարաններում, արխիվներում աշխատելու և թանգարաններին ու պատմական հուշարձաններին ծանոթանալու համար, կազմակերպվում են նաև գիտական քննարկումներ (Workshop):
Ծրագրի շրջանակում Կ. Բազեյանը եղել է Հունաստանում և Բուլղարիայում: Բլագոևգրադ քաղաքի Նեոֆիտ Ռիլսկի համալսարանում, որը գործընկեր կազմակերպություն է, անցկացվել է երեխաների խնդիրների լուսաբանմանը նվիրված` «Ապրել Բալկաններում» խորագիրը կրող միջազգային գիտաժողով: Կ. Բազեյանի զեկուցման թեման եղել է` «Օսմանյան կայսրությունում հայկական կոտորածների հետևանքով որբացած երեխաների գոյատևման հիմնախնդիրը»: Զեկուցումն ուղեկցվել է համապատասխան լուսանկարների ցուցադրմամբ: Շեշտադրում է արվել 1895-1896թթ. համիդյան, այնուհետև 1909 թ. Ադանայի ու Հաճնի կոտորածների և հատկապես Մեծ Եղեռնի տարիներին երեխաների կրած անմարդկային զրկանքների, նրանց գոյատևաման խնդիրների ու դրանց լուծման եղանակների լուսաբանմանը: Անդրադարձ է եղել նաև օտարերկրյա անհատ-միսիոներների, միջազգային բարեգործական կազմակերպությունների ու հիմնադրամների հայանպաստ գործունեությանը: Զեկուցողը խոսել է միսիոներուհիներ` Կարեն Եպպեյի, Ալմա Յուհանսոնի, Մարիա Յակոբսենի, Բոդիլ Կատարինա Բյորնի և Հեդվիգ Բյուլի աշխատանքների մասին, որոնք իրենց ողջ կյանքը նվիրել են հայ որբերի փրկությանը, բուժմանը, խնամքին, կրթությանն ու նրանց հետագա կյանքը կարգավորելու գործին: Խոսվել է նաև Մերձավոր Արևելքի Ամերիկյան նպաստամատույց կոմիտեի անգնահատելի մարդասիրական օգնության մասին, որի հովանավորությամբ ստեղծված որբանոցներում փրկվեցին հարյուր հազարավոր հայ որբեր: Ներկայացվել է նաև Շիրակի հայագիտական հետազոտությունների կենտրոնի գիտաշխատող Կ. Ալեքսանյանի` «Արևմտահայ որբերի կրթական գործի կազմակերպումը Ալեքսանդրապոլի գավառում 1915-1922 թթ.» զեկույցը:
Գիտաժողովը բավականին ներկայացուցչական էր. մասնակցում էին Չեխիայից, Սլովակիայից, Մակեդոնիայից, Ավստրիայից հրավիրված գիտնականներ:
Մինչ խորհրդաժողովին մասնակցելը Հայաստանը ներկայացնող խումբը մեկնել էր Սալոնիկ` ծանոթացել քաղաքի պատմամշակութային հուշարձաններին, եղել Մակեդոնիայի պատմության թանգարանում, քաղաքի հայ կաթոլիկ եկեղեցում: Ծրագրի մասնակից գիտակրթական կազմակերպությունն Արիստոտելի անվան համալսարանն էր:

Начальник научно-исследовательского отдела «Служба по охране» ГНО Карине Базеян с 2012 года представляет нашу страну в программе Европейского Союза «Политические и культурные воспоминания русско-турецкой войны 1877-1878гг.», которая финансируется фондом Марии Кюри. Программа обеспечивает взаимное посещение участников в страны, включенные в программу, с научно-познавательной целью: для работы в библиотеках и архивах, ознакомления с музеями и историческими памятниками, проведения научных дискуссий (Workshop).
В рамках программы K. Базеян посетила Грецию и Болгарию. В университете Неофита Рильского в Благоевграде, которая является партнерской организацией, была проведена международная конференция под названием «Жить на Балканах» , посвященная изучению вопросов детей. Тема доклада К. Базеян «Проблема выживания армянских детей, осиротевших в результате погромов в Османской империи». Доклад сопровождался показом фотографий. В докладе отмечены невыносимые условия жизни детей, пострадавших во время хамидских погромов 1895-1896гг., погромов в Адане и в Ачне в 1909 г. и особенно в годы Геноцида; освещены проблемы выживания и методы их решения. Отмечена также деятельность иностранных миссионеров, международных благотворительных организаций и фондов в деле помощи армян. Среди них миссионеры Карен Еппе, Альма Юханссон, Мария Якобсен, Бодиль Катарина Бьорн и Хедвиг Бюль, которые посвятили всю свою жизнь делу спасения, лечения, ухода, образования и благоустройства дальнейшей жизни армянских сирот. Говорилось также о бесценной гуманитарной помощи Американского комитета милосердия на Ближнем Востоке , где в созданных ими сиротских приютах были спасены сотни тысяч армянских детей. Также был представлен доклад научного сотрудника центра армянских исследований Ширака К. Алексаняна на тему «Организация обучения западно-армянских сирот в провинции Александраполь в 1915-1922гг.».
Конференция была весьма представительной. Были приглашены ученые из Чехии, Словакии, Македонии и Австрии.
До участия в конференции армянская группа посетила Салоники : ознакомилась с историческими и культурными памятниками города, была в музей истории Македонии и в Армянской Католической церкви. Научно-образовательным участником программы был Университет имени Аристотеля.