Հուլիսի 8-ին ամփոփվել են «Պատմամշակութային արգելոց-թանգարանների եւ պատմական միջավայրի պահպանության ծառայություն» ՊՈԱԿ-ի ՊՄՊ` Լոռու, Տավուշի, Վայոց ձորի, Շիրակի, Սյունիքի, Արմավիրի մարզային ծառայությունների, «Գլաձորի համալսարան» պատմամշակութային արգելոց-թանգարանի, «Արփի» բնապատմական արգելոցի, «Զվարթնոց» պատմամշակութային արգելոց-թանգարանի, «Զորաց քարեր» բնակատեղի» պատմամշակութային արգելոցի ընթացիկ տարված առաջին կիսամյակի աշխատանքները: Հաշվետվության ընթացքում զեկուցումներով հանդես են եկել մարզային ծառայությունների պետերն ու մասնաճյուղերի վարիչները: Ներկայացրել են անցած ամիսների կատարած աշխատանքը, ՊՈԱԿ-ի հանձնարարականների ընթացքը, հուշարձանների պահպանությանն ու հանրահռչակմաննն ուղված քայլերը, խոսել խնդիրների մասին: Գրեթե բոլոր մարզերում գերխնդիրը շարունակում է մնալ հուշարձանների պահպանական գոտիների բացակայությունը, ինչը լուրջ խոչընդոտ է հուշարձանի պահպանության գործում, երբեմն էլ տեղական ինքնակառավարման մարմինների ու անհատների հետ վեճերի առիթ է դառնում: Պահպանական գոտիների բացակայությունը լուրջ խնդիր է հարուցում նաև իրավախախտումներն արձանագրելու և դրանք վերացնելու ընթացքում: Զեկուցումներում առանձնացվել է վտանգված հուշարձանների խնդիրը, նշվել, որ վեց ամիսների ընթացքում դրանց թիվն ավելացել է: Մարզային ծառայությունների պատասխանատուները խոսել են նաև «ՀՀ պետական սեփականություն համարվող և օտարման ոչ ենթակա պատմության և մշակույթի անշարժ հուշարձանների պետական ցուցակի» հետ անճշտությունների մասին:
Ընդհանուր առմամբ մարզային ծառայությունները շարունակել են արդյունավետ գործակցել ՏԻ մարմինների հետ, շարունակվել է «Բանակ-կրթություն-մշակույթ» համագործակցությունը: Շուրջ 100 միջոցառում է անցկացվել՝ նվիրված Հայոց ցեղասպանության 100-րդ տարելիցին, Հայրենական Մեծ պատերազմի հաղթանակի 70 ամյակին, Շուշիի ազատագրմանը:
Արգելոցների ու արգելոց թանգարանների վարիչներն առանձնացրել են շենքային պայմանների խնդիրները, միաժամանակ նշելով, որ դրանք խոչընդոտ չեն եղել բազմաթիվ միջոցառումների կազմակերպման համար: Որոշ արգելոց թանգարաններ այս տարվա վեց ամիսների ընթացքում ավելի շատ այցելուներ են ունեցել, քան նախորդ տարվա նույն ժամանակահատվածում:
Հաշվետվության ավարտին մարզային ծառայությունների պետերի համար ՊՈԱԿ-ում անցկացվել է իրավաբանական խորհրդատվությաւն-սեմինար: ՊՈԱԿ-ի տնօրենի խորհրդական, իրավաբանական գիտությունների թեկնածու Նորայր Հակոբյանը խոսել է հուշարձանների պահպանական գոտիներում արձանագրված իրավախախտումների դեպքերում ՊՈԱԿ-ի աշխատակիցների գործողությունների ընթացակարգի մասին:
Հուլիսի 9-ին կամփոփվեն Կոտայքի, Գեղարքունիքի, Արագածոտնի, Արարատի, Երևանի ՊՄՊ մարզային ծառայությունների և «Լոռի Բերդ» քաղաքատեղի պ/մ արգելոցի, «Գոշավանք» պատմաճարտարապետական արգելոցի և «Դիլիջան» ժողովրդական ճարտարապետության արգելոց-թանգարանի աշխատանքները:

8 июля региональные службы ОИС Лори, Тавуша, Вайоц Дзора, Ширака, Сюника и Армавира, историко-культурный музей-заповедник «Университет Гладзор», природно-исторический заповедник «Арпи», историко-культурный музей-заповедник «Звартноц» и историко-культурный заповедник «Зорац карер» бнакатех» ГНО «Служба по охране исторической среды и историко-культурных музеев-заповедников» обобщили работу, проделанную в первом полугодии. С докладами выступили начальники региональных служб и руководители филиалов. Был представлен объем проделанной работы за прошедшие месяцы, состояние текущих дел, задачи и проблемы по охране и популяризации памятников. Практически во всех регионах главной проблемой остается отсутствие охранных зон, что серьезно препятствует охране памятников и зачастую приводит к разногласиям с местными органами самоуправления и частными лицами. Отсутствие зон охраны препятствует протоколированию и устранению правонарушений. В докладах были затронуты проблемы исчезающих памятников, отмечено возрастание их числа за последние шесть месяцев. Начальники региональных служб говорили также о несоответствиях с государственным списком исторических и культурных недвижимых памятников, являющихся государственной собственностью РА и не подлежащих отчуждению.
В целом, региональные службы продолжили эффективное сотрудничество с органами местного самоуправления, продолжилось также сотрудничество «Армия-образование-культура». Было проведено более 100 мероприятий, посвященных 100-летию Геноцида армян, 70-летию Победы в Великой Отечественной войне и освобождению Шуши.
Руководители заповедников и музеев-заповедников выделили проблемы, связанные с условиями помещений, одновременно отметив, что это не стало препятствием для организации мероприятий. Некоторые музеи-заповедники имели большее число посетителей в первые шесть месяцев текущего года, чем за тот же период прошлого года.
В заключении для региональных руководителей был проведен юридический консультативный семинар. Советник директора ГНО, доктор юридических наук Норайр Акопян рассказал о порядке действий работников ГНО в случаях правонарушений в зоне охраны памятников.
9 июля будет обобщена деятельность региональных служб ОИС Котайка, Гегаркуника, Арагацотна, Арарата и Еревана, к/и заповедника «Лори Берд» какакатех», историко-архитектурного заповедника «Гошаванк» и музея-заповедника народной архитектуры «Дилижан».