Հուլիսի 8-ին ամփոփվել են «Պատմամշակութային արգելոց-թանգարանների եւ պատմական միջավայրի պահպանության ծառայություն» ՊՈԱԿ-ի ՊՄՊ` Լոռու, Տավուշի, Վայոց ձորի, Շիրակի, Սյունիքի, Արմավիրի մարզային ծառայությունների, «Գլաձորի համալսարան» պատմամշակութային արգելոց-թանգարանի, «Արփի» բնապատմական արգելոցի, «Զվարթնոց» պատմամշակութային արգելոց-թանգարանի, «Զորաց քարեր» բնակատեղի» պատմամշակութային արգելոցի ընթացիկ տարված առաջին կիսամյակի աշխատանքները: Հաշվետվության ընթացքում զեկուցումներով հանդես են եկել մարզային ծառայությունների պետերն ու մասնաճյուղերի վարիչները: Ներկայացրել են անցած ամիսների կատարած աշխատանքը, ՊՈԱԿ-ի հանձնարարականների ընթացքը, հուշարձանների պահպանությանն ու հանրահռչակմաննն ուղված քայլերը, խոսել խնդիրների մասին: Գրեթե բոլոր մարզերում գերխնդիրը շարունակում է մնալ հուշարձանների պահպանական գոտիների բացակայությունը, ինչը լուրջ խոչընդոտ է հուշարձանի պահպանության գործում, երբեմն էլ տեղական ինքնակառավարման մարմինների ու անհատների հետ վեճերի առիթ է դառնում: Պահպանական գոտիների բացակայությունը լուրջ խնդիր է հարուցում նաև իրավախախտումներն արձանագրելու և դրանք վերացնելու ընթացքում: Զեկուցումներում առանձնացվել է վտանգված հուշարձանների խնդիրը, նշվել, որ վեց ամիսների ընթացքում դրանց թիվն ավելացել է: Մարզային ծառայությունների պատասխանատուները խոսել են նաև «ՀՀ պետական սեփականություն համարվող և օտարման ոչ ենթակա պատմության և մշակույթի անշարժ հուշարձանների պետական ցուցակի» հետ անճշտությունների մասին:
Ընդհանուր առմամբ մարզային ծառայությունները շարունակել են արդյունավետ գործակցել ՏԻ մարմինների հետ, շարունակվել է «Բանակ-կրթություն-մշակույթ» համագործակցությունը: Շուրջ 100 միջոցառում է անցկացվել՝ նվիրված Հայոց ցեղասպանության 100-րդ տարելիցին, Հայրենական Մեծ պատերազմի հաղթանակի 70 ամյակին, Շուշիի ազատագրմանը:
Արգելոցների ու արգելոց թանգարանների վարիչներն առանձնացրել են շենքային պայմանների խնդիրները, միաժամանակ նշելով, որ դրանք խոչընդոտ չեն եղել բազմաթիվ միջոցառումների կազմակերպման համար: Որոշ արգելոց թանգարաններ այս տարվա վեց ամիսների ընթացքում ավելի շատ այցելուներ են ունեցել, քան նախորդ տարվա նույն ժամանակահատվածում:
Հաշվետվության ավարտին մարզային ծառայությունների պետերի համար ՊՈԱԿ-ում անցկացվել է իրավաբանական խորհրդատվությաւն-սեմինար: ՊՈԱԿ-ի տնօրենի խորհրդական, իրավաբանական գիտությունների թեկնածու Նորայր Հակոբյանը խոսել է հուշարձանների պահպանական գոտիներում արձանագրված իրավախախտումների դեպքերում ՊՈԱԿ-ի աշխատակիցների գործողությունների ընթացակարգի մասին:
Հուլիսի 9-ին կամփոփվեն Կոտայքի, Գեղարքունիքի, Արագածոտնի, Արարատի, Երևանի ՊՄՊ մարզային ծառայությունների և «Լոռի Բերդ» քաղաքատեղի պ/մ արգելոցի, «Գոշավանք» պատմաճարտարապետական արգելոցի և «Դիլիջան» ժողովրդական ճարտարապետության արգելոց-թանգարանի աշխատանքները:

On July 8, the Regional Services PHE of Lori, Tavush, VayotsDzor, Shirak, Syuniq and Armavir, together with «Gladzor University” Historical-Cultural Museum Reserve, «Arpi» Natural-Historical Reserve, «Zvartnots» Historical-Cultural Museum Reserve, «ZoracQarer» Historical-Cultural Reserve summed up the work of the first semester of 2015. The Chiefs of Regional Services and Heads of Branches delivered a speech during the report. There were presented the activities of the previous months, the process of recommendations, the steps aimed to the preservations and popularization of the monuments and spoke about the issues. The main issue in almost all regions remains the lack of maintenance of the monuments which really hamper the preservation of the monument. The report highlighted the issue of endangered monuments. It was also noted that within six months the number of endangered monuments had increased. The chiefs of Regional Services also mentioned the discrepancies on the list of “Immovable monuments of history and the culture, considered as state-owned property of the Republic of Armenia and not subject to alienation».
In general the Regional Services have continued effectively cooperating with LSG members and «Army-Education-Culture» cooperation has been also continued. There were held over 100 events dedicated to the Centennial of the Armenian Genocide, the 70th anniversary of the Great Patriotic War and Liberation of Shushi.
The chiefs of the Museum Reserves singled out the problems of the building conditions, however noting that they were not an obstacle for holding
events. This year some Museum Reserves had more visitors within six months compared with the same period of last year.
The report was followed by a legal seminar for the chiefs of Regional Services PHE. Norayr Hakobyan (doctor of law, Advisor to the Director at NCSO) spoke about the activities of the employees in case of offense.
On July 9, there will be summed up the activities of: Regional Services PHE of Kotayk, Aragatsotn, Gegharkunik, Ararat, Yerevan, «Lori Berd» Reserve, «Goshavank» Historical Reserve and «Dilijan» National Architecture Museum-Reserve.