Մշակութային ժառանգության անխոնջ պահապանների շարքերում «Պահպանության ծառայություն» ՊՈԱԿ-ի 100-ից ավելի կին աշխատակիցներն են, ովքեր տարիների քրտնաջան աշխատանքով, համեստ նվիրումով ու պատասխանատվությամբ են «զինվորագրվել» հուշարձանների ուսումնասիրման, պահպանության, օգտագործման ու հանրահռչակման գործին:
Հուշարձանների պահպանության ոլորտում աշխատող կանայք երբեք չեն տրտնջում, նրանց համար մատչելի են նույնիսկ դժվարամատչելի վայրերը: Սյունիքի մարզպետարանի սոցիալական ապահովության բաժնի նախկին առաջատար մասնագետն այսօր հպարտությամբ է ասում, որ իրեն վստահված է մեր դարավոր մշակույթի պահպանության մի մասը, ինչը լուրջ պատասխանատվություն է:
Մարզում շուրջ 3000 հուշարձան կա: «Պահպանության ծառայություն» ՊՈԱԿ-ի ՊՄՊ Սյունիքի մարզային ծառայության պետ Աստղիկ Հակոբյանն այսօրվա պես հիշում է աշխատանքային առաջին փորձությունը: Կապանի տարածաշրջանի Անդոկավան համայնքի Բաղաբերդ հուշարձանի տարածքում գերմանացի հնագետների խումբն` առանց համապատասխան թույլտվության, սկսել էր պեղումներ իրականացնել: ՊՈԱԿ-ի տնօրենի հանձնարարությամբ Աստղիկ Հակոբյանը պետք է կանխեր պեղումների հետագա ընթացքը` միչև սահմանված կարգով լիազոր մարմնից թույլտվություն ստանալը:
«Բարեբախտաբար հնագետ պրոֆեսորը գիտակ անձնավորություն էր և հարցը հեշտությամբ կարգավորվեց», -ասում է տիկին Հակոբյանը:
Առաջին «քննությունը» պատվով հանձնելուց հետո տասնյակ այդօրինակ ու ավելի դժվար լուծելի խնդիրներ են ծագել հետագա աշխատանքի ընթացքում: Մարզային ծառայության պետը դրանց միշտ արձագանքել է օպերատիվ կերպով`հետամուտ լինելով խնդրի վերջնական լուծմանը:
Հուշարձանի գտնվելու վայր, ընդհանուր վիճակ, պետ. ցուցիչ, հուշարձանի բնութագիր և առհասարակ, մարզային ծառայության պետն, առանց չափազանցության, անգիր գիտի մարզի գրեթե բոլոր հուշարձաններն` իրենց տվյալներով: Անհավատալի է, բայց փաստ, որում համոզվելու բազմաթիվ առիթներ ենք ունեցել:
Մարզի հուշարձանների պահպանության համար 21 պահապան է պատասխանատու` Գորիսի, Կապանի, Սիսիանի և Մեղրու տարածաշրջաններում: Դրանց զգալի մասը Սիսիանի տարածաշրջանում է, որտեղ բավականին շատ են հուշարձանները:
Մարզային ծառայության պետն ասում է, որ շրջայցերի ընթացքում նաև նորահայտ հուշարձաններ են հայտնաբերվել, անձամբ ինքը շուրջ 10-ն է բացահայտել: Բոլոր հուշարձաններն էլ գեղեցիկ են, սակայն, դրանցից մեկն Աստղիկ Հակոբյանի համար բացառիկ նշանակություն ունի:
«Կապանի տարածաշրջանի Չափնի գյուղում Ձիթհան կա, հրաշալի կառույց է: Երբ գնացի այնտեղ զարմանքից քարացել էի` երկու մասնաբաժնից կազմված երեք սրահով կառույցն ամբողջովին կանգուն էր, դռները չկային ու դա էր պատճառը, որ ամռան տապին անասունները տարածք էին մտնում: Սահմանված կարգի համաձայն մենք այն ներկայացրել ենք լիազոր մարմին`հուշարձանի կարգավիճակ տալու համար, հուսով եմ, որ մի օր այն կընդգրկվի հուշարձանների պետական ցուցակում», -ասում է նա:
Մարզային ծառայության պետը ոգևորությամբ է խոսում նաև մեկ այլ հուշարձանի` Բեխի Անապատի մասին: Կապանից շուրջ 5 կմ հեռավորության վրա գտնվող Բեխի անապատն անտառի մեջ է գտնվում, դժվարամատչելի վայրում` մոտ 45 աստիճան թեքությամբ սար պետք է բարձրանալ: Հուշարձանի բացառիկությունը նկարագրելու համար տիկին Աստղիկը բառեր չի գտնում. «ինչ էլ ասեմ, քիչ է` տեսնել է պետք»:
«Որպես հայ առաքելական եկեղեցու հետևորդ առաջին անգամ ուխտի եմ գնացել եկեղեցու տարածք, ապշել էի նրա գեղեկցությամբ, վեհությամբ: Չգիտեմ, բոլորովին այլ զգացողություն եմ ունենում, երբ հասնում եմ հուշարձանի տարածք, չեմ կարող բացատրել», -ասում է նա, մանրամասնելով, որ բազիլիկ եկեղեցու պատերի մեջ ագուցված ֆրագմենտները հասնում են մինչև նախաքրիստոնեական շրջան: Հուշարձանի վերականգնումն իր վրա է վերցրել «Երկիր և մշակույթ» կազմակերպությունը: Մարզային ծառայության պետն ասում է, որ գյուղի բնակիչների խոսքերով գիշերը եկեղեցու վրա հրեշտակներ են իջնում:
Ամենացավոտ խնդիրը, թերևս, մարզի հուշարձանների տարածքներում կատարվող իավախախտումներն են: Մարզային ծառայության պետի համոզմամբ, ոչ միայն հասարակության շրջանում իրավագիտակցության բարձրացում է պետք, այլ գուցե նաև կարիք կա բարձր տուգանքներ կիրառել` ասենք հուշարձանի տարածքը աղտոտելու համար: Իրավախախտումների մասին էլ նշում է, որ ոչ մի դեպք անպատիժ չի կարելի թողնել:
Հոգու խորքում Աստղիկ Հակոբյանը փայփայում է վերականգնված տեսնել մարզի խոնարհված հուշարձանները` Թանահատի վանական համալիրը, Երիցավանքը և մյուսները:
«Երազում էի վերականգնված տեսնել Մեղրու վանքը: Սբ. Հովհաննես եկեղեցին բարերար ունի` սփյուռքահայ Հայկ Մանջիկյանը հանձն է առել վերականգնելու այն, հուսով եմ ժամանակի ընթացքում բոլոր հուշարձանները կվերականգնվեն»:
Ի վերջո մեր մշակութային ժառանգությունը մեր ժողովրդի անձնագիրն է, մեր պատմությունը, որն աչքի լույսի պես պահպանելուց բացի, պետք է արժևորված փոխանցենք նաև սերունդներին` սա համեստ, խելացի նաև վճռական և դիմակայող Աստղիկ Հակոբյանի հավատամքն է:

ASTGHIK HAKOBYAN . “IT IS MY DESIRE TO SEE RUINED MONUMENTS RESTORED.
In the rows of exceeding cultural heritage of ” Protection service” NSCO there are 100 women employees who have years of hard work, humble devotion and responsibility “to join the” preservation of the monuments, preservation, use and popularization of implementing their conservation, research, awareness raising and use.
Working in the field of preservation of monuments women never complain, even inaccessible places are available for them. Leading specialist of the Social Welfare Department of Syunik regional council today proudly say that she is entrusted with the preservation of our centuries-old culture, which is a serious responsibility.
In the region there are about 3000 monuments. ” Protection service” NSCO`s head of department of Syunik region Astghik Hakobyan recalled the first test. Without proper authorization group of German archaeologists started to excavate in Baghaberd monumentin Andokavan coomunity of Kapan region. By the instructions of director of NSCO, Astghik Hakobyan should prevent the further course of excavations in the manner prescribed by the authority, until authorization.
“Fortunately the archaeologist professor was knowledgeable person, and the problem is easily settled,” said Mrs. Hakobyan.
After passing the first “test” dozens of similar and more difficult arising problems were solved in the course of further work. The head of the provincial service has always responded promptly by pursuing the ultimate solution.
She knows the monument’s location, general condition, the head. sensor, and a general description of the monument, the district chief, without exaggeration, knows almost all the monuments of their data. Unbelievable, but true, we had plenty of chances to be sure.
21 guardians are responsible for preservation of Goris, Sisian and Meghri regions. The majority of monuments are in Sisian region.
The head of the district said that during visits to the monuments are found new monuments , personally she has found around 10. All monuments are beautiful, but one of them is oparamount importance for Astghik Hakobyan.
In Chapni village of Kapan region there is “Oil-mill”, it is a wonderful structure. “When I went there I was frozen with astonishment structure composed of two tranches of three hall was completely intact, there were no doors and it was the reason that the animals were coming into the area during the summer heat. We presented it to the authorized body to have the status of monument, I hope that one day it will be included in the state list of monuments, “she says.
Regional Chief speaks enthusiastic about another monument, about the desert Bekh.Bekh is about 5 kilometers far from Kapan forest and is inaccessible area, about a 45-degree slope mountain to climb. to describe the uniqueness of the monument, Mrs. Astghik coulnd not find the words. “Whatever I say, is little, you have to see.”
“As a follower of the Armenian Apostolic Church, the first time I went on a pilgrimage church, was stunnedwith beauty, solemnly. I don`t know, I have a completely different feel when I reach the site, I can not explain, “she says, explaining that the fragments fit into the basilica church walls to reach the pre-Christian period. Monument restoration has taken on “Land and Culture” organization. The head of the district, said during the night the angels descend in the church .
The biggest problem is the Monuments are offences in areas of the province. According to the head of the district, not only to increase legal awareness among the public, but perhaps there is also a need to impose higher fines for pollution.According to offences, she also notes that no case can not be left unpunished.
Astghik Hakobyan has a great wish to see ruined monuments of province restored, as well as Tanahat monastery, Yeritsavanke and others.
“I dreamed to see the Megdri monastery restored. St. John Church has benefactor Hayk Manjikian, has taken the work of restoration, I hope all the monuments will be restored over time. ”
Finally cultural heritageis a passport of our people, our history, which in addition to saving the eye, like light, should be valued as the generations pass, this is credo of modest, intelligent and resolute Astghik Hakobyan.