Մշակութային ժառանգության անխոնջ պահապանների շարքերում «Պահպանության ծառայություն» ՊՈԱԿ-ի 100-ից ավելի կին աշխատակիցներն են, ովքեր տարիների քրտնաջան աշխատանքով, համեստ նվիրումով ու պատասխանատվությամբ են «զինվորագրվել» հուշարձանների ուսումնասիրման, պահպանության, օգտագործման ու հանրահռչակման գործին:
Հուշարձանների պահպանության ոլորտում աշխատող կանայք երբեք չեն տրտնջում, նրանց համար մատչելի են նույնիսկ դժվարամատչելի վայրերը: Սյունիքի մարզպետարանի սոցիալական ապահովության բաժնի նախկին առաջատար մասնագետն այսօր հպարտությամբ է ասում, որ իրեն վստահված է մեր դարավոր մշակույթի պահպանության մի մասը, ինչը լուրջ պատասխանատվություն է:
Մարզում շուրջ 3000 հուշարձան կա: «Պահպանության ծառայություն» ՊՈԱԿ-ի ՊՄՊ Սյունիքի մարզային ծառայության պետ Աստղիկ Հակոբյանն այսօրվա պես հիշում է աշխատանքային առաջին փորձությունը: Կապանի տարածաշրջանի Անդոկավան համայնքի Բաղաբերդ հուշարձանի տարածքում գերմանացի հնագետների խումբն` առանց համապատասխան թույլտվության, սկսել էր պեղումներ իրականացնել: ՊՈԱԿ-ի տնօրենի հանձնարարությամբ Աստղիկ Հակոբյանը պետք է կանխեր պեղումների հետագա ընթացքը` միչև սահմանված կարգով լիազոր մարմնից թույլտվություն ստանալը:
«Բարեբախտաբար հնագետ պրոֆեսորը գիտակ անձնավորություն էր և հարցը հեշտությամբ կարգավորվեց», -ասում է տիկին Հակոբյանը:
Առաջին «քննությունը» պատվով հանձնելուց հետո տասնյակ այդօրինակ ու ավելի դժվար լուծելի խնդիրներ են ծագել հետագա աշխատանքի ընթացքում: Մարզային ծառայության պետը դրանց միշտ արձագանքել է օպերատիվ կերպով`հետամուտ լինելով խնդրի վերջնական լուծմանը:
Հուշարձանի գտնվելու վայր, ընդհանուր վիճակ, պետ. ցուցիչ, հուշարձանի բնութագիր և առհասարակ, մարզային ծառայության պետն, առանց չափազանցության, անգիր գիտի մարզի գրեթե բոլոր հուշարձաններն` իրենց տվյալներով: Անհավատալի է, բայց փաստ, որում համոզվելու բազմաթիվ առիթներ ենք ունեցել:
Մարզի հուշարձանների պահպանության համար 21 պահապան է պատասխանատու` Գորիսի, Կապանի, Սիսիանի և Մեղրու տարածաշրջաններում: Դրանց զգալի մասը Սիսիանի տարածաշրջանում է, որտեղ բավականին շատ են հուշարձանները:
Մարզային ծառայության պետն ասում է, որ շրջայցերի ընթացքում նաև նորահայտ հուշարձաններ են հայտնաբերվել, անձամբ ինքը շուրջ 10-ն է բացահայտել: Բոլոր հուշարձաններն էլ գեղեցիկ են, սակայն, դրանցից մեկն Աստղիկ Հակոբյանի համար բացառիկ նշանակություն ունի:
«Կապանի տարածաշրջանի Չափնի գյուղում Ձիթհան կա, հրաշալի կառույց է: Երբ գնացի այնտեղ զարմանքից քարացել էի` երկու մասնաբաժնից կազմված երեք սրահով կառույցն ամբողջովին կանգուն էր, դռները չկային ու դա էր պատճառը, որ ամռան տապին անասունները տարածք էին մտնում: Սահմանված կարգի համաձայն մենք այն ներկայացրել ենք լիազոր մարմին`հուշարձանի կարգավիճակ տալու համար, հուսով եմ, որ մի օր այն կընդգրկվի հուշարձանների պետական ցուցակում», -ասում է նա:
Մարզային ծառայության պետը ոգևորությամբ է խոսում նաև մեկ այլ հուշարձանի` Բեխի Անապատի մասին: Կապանից շուրջ 5 կմ հեռավորության վրա գտնվող Բեխի անապատն անտառի մեջ է գտնվում, դժվարամատչելի վայրում` մոտ 45 աստիճան թեքությամբ սար պետք է բարձրանալ: Հուշարձանի բացառիկությունը նկարագրելու համար տիկին Աստղիկը բառեր չի գտնում. «ինչ էլ ասեմ, քիչ է` տեսնել է պետք»:
«Որպես հայ առաքելական եկեղեցու հետևորդ առաջին անգամ ուխտի եմ գնացել եկեղեցու տարածք, ապշել էի նրա գեղեկցությամբ, վեհությամբ: Չգիտեմ, բոլորովին այլ զգացողություն եմ ունենում, երբ հասնում եմ հուշարձանի տարածք, չեմ կարող բացատրել», -ասում է նա, մանրամասնելով, որ բազիլիկ եկեղեցու պատերի մեջ ագուցված ֆրագմենտները հասնում են մինչև նախաքրիստոնեական շրջան: Հուշարձանի վերականգնումն իր վրա է վերցրել «Երկիր և մշակույթ» կազմակերպությունը: Մարզային ծառայության պետն ասում է, որ գյուղի բնակիչների խոսքերով գիշերը եկեղեցու վրա հրեշտակներ են իջնում:
Ամենացավոտ խնդիրը, թերևս, մարզի հուշարձանների տարածքներում կատարվող իավախախտումներն են: Մարզային ծառայության պետի համոզմամբ, ոչ միայն հասարակության շրջանում իրավագիտակցության բարձրացում է պետք, այլ գուցե նաև կարիք կա բարձր տուգանքներ կիրառել` ասենք հուշարձանի տարածքը աղտոտելու համար: Իրավախախտումների մասին էլ նշում է, որ ոչ մի դեպք անպատիժ չի կարելի թողնել:
Հոգու խորքում Աստղիկ Հակոբյանը փայփայում է վերականգնված տեսնել մարզի խոնարհված հուշարձանները` Թանահատի վանական համալիրը, Երիցավանքը և մյուսները:
«Երազում էի վերականգնված տեսնել Մեղրու վանքը: Սբ. Հովհաննես եկեղեցին բարերար ունի` սփյուռքահայ Հայկ Մանջիկյանը հանձն է առել վերականգնելու այն, հուսով եմ ժամանակի ընթացքում բոլոր հուշարձանները կվերականգնվեն»:
Ի վերջո մեր մշակութային ժառանգությունը մեր ժողովրդի անձնագիրն է, մեր պատմությունը, որն աչքի լույսի պես պահպանելուց բացի, պետք է արժևորված փոխանցենք նաև սերունդներին` սա համեստ, խելացի նաև վճռական և դիմակայող Աստղիկ Հակոբյանի հավատամքն է:

Среди неутомимых хранителей культурного наследия “Службы охраны” ГНО более 100 сотрудниц, которые в течение многих лет вносят свою скромную лепту в дело изучения, охраны, использования и популяризации памятников. Работающие в сфере охраны памятников женщины никогда не ропщут на трудности и самоотверженно преодолевают их. Сегодня бывший ведущий специалист отдела социальной защиты администрации Сюникской области с гордостью говорит, что ему доверена охрана нашей многовековой культуры и это серьезная ответственность.
В марзе Сюник насчитывается около 3000 памятников. Начальник областной службы ИКО Сюника, филиала “Службы охраны” ГНО, помнит как сейчас свои первые трудности. Группа немецких археологов без соответствующего разрешения начала производить раскопки в районе Капана, на территории памятника Багаберд общины Андокаван. По поручению директора ГНО Астхик Акопян должна была предотвратить дальнейшие их действия до получения ими в соответствующем порядке разрешения. “К счастью археолог-профессор был компетентентным лицом, и вопрос легко разрешился”, – сказала г-жа Акопян.
После сдачи с честью первого “экзамена”, в процессе ее дальнейшей работы возникало множество подобных и более трудно разрешимых проблем. Начальник областной службы всегда оперативно их фиксировала и добивалась их окончательного решения.
Начальник областной службы без преувеличения знает наизусть данные почти каждого памятника области: местонахождение, общее состояние, гос. индекс, характеристику памятника. Невероятно, но факт, в котором мы неоднократно убеждались.
За охрану памятников на территориях Гориса, Сисиана и Мегри ответственны 22 хранителя. Большинство служит в районе Сисиана, где сохранилось довольно много памятников.
Как отметила начальник областной службы, во время обходов обнаруживаются и новые памятники, в частности, лично ею выявлены около десяти памятников. Среди них Астхик Акопян выделяет один, имеющий для нее особое значение.
“В селе Чапни Капанского района сохранилась прекрасная маслобойня. Когда я увидела ее, то от удивления окаменела: трехзальное сооружение с двумя отделениями полностью сохранилось. Однако, из-за отсутствия дверей в летнюю жару сюда входил скот. Согласно установленному порядку, мы представили проблему полномочным органам с целью представления ему разряда памятника. Надеюсь, что однажды строение будет внесено в государственный реестр памятников”, – сказала она.
Начальник областной службы с воодушевлением рассказала и об еще одном памятнике – Бехти Анапат (анапат – пустынь). Пустынь находится в 5 км от Капана, в лесу, в труднодоступном месте, дорога к ней тянется по склону в 450. Г-жа Акопян не находит слов для описания исключительности памятника: “Чтобы я не сказала – мало, нужно его увидеть”.
“Будучи последователем Армянской Апостольской церкви, я впервые посетила церковь в качестве паломника и была поражена ее красотой и величием. Не знаю, не могу объяснить, но совершенно другие чувства овладевают мной, когда я дохожу туда”, – говорит она, отмечая, что в стены базилики вмурованы фрагменты строения дохристианского периода. Реставрацию памятника взяла на себя организация “Страна и культура”. Начальник областной службы говорит, что, по словам местных жителей, по ночам на церковь слетаются ангелы.
Самой болезненной проблемой в деле охраны культурного наследия являются происходящие на памятниках области правонарушения.
Начальник областной службы убеждена, что следует не только поднять общий уровень правового сознания каждого члена общества, но и, возможно, следует ввести высокие штрафы, скажем, за загрязнение территории памятника. Говоря о правонарушениях, она отмечает, что нельзя ни одно из них оставлять безнаказанно.
В глубине души Астхик Акопян мечтает увидеть восстановленными монастырский комплекс Танаат, монастырь Ерицаванк и др.
“Мечтаю увидеть восстановленным монастырь в Мегри. Церковь Сурб Ованнес обязался восстановить благотворитель, зарубежный армянин Айк Манджикян. Надеюсь, с течением времени все памятники будут реставрированы”.
Астхик Акопян твердо убеждена в том, что наше культурное наследие –достояние народа, национальное богатство, свидетельство его истории, и мы должны сохранять его как свет очей и достойно передать нашим потомкам.