«Զվարթնոց» պատմամշակութային արգելոց-թանգարանը, ՅՈՒՆԵՍԿՕ-ի «Պատրիմոնիտո 2018» ծրագրի շրջանակում, ապրիլի 2-6-ը հյուրընկալել էր հայ-հոնկոնգյան առաջին միջազգային կամավորական ճամբարի մասնակիցներին: 12 կամավորներն այս տարի Հոնկոնգից էին, ևս 4-ը` Հայաստանից: Տարբեր մասնագիտություններ և հետաքրքրություններ ունեցող 26-37 տարեկան երիտասարդների առաջին էքսկուրսիան անցկացվել է «Զվարթնոց» պատմամշակութային արգելոց-թանգարանի տարածքում: Կամավորները նաև հուշարձանի տարածքում սանիտարական մաքրման աշխատանքներ են իրականացրել: Նրանք մեր երկրում են «Հայաստանի ուսանողական ջոկատներ» (ՀՈՒՋ) կազմակերպության հրավերով /ղեկավար Ստեփան Ստեփանյան/:
«Պատմամշակութային արգելոց-թանգարանների և պատմական միջավայրի պահպանության ծառայություն» ՊՈԱԿ-ը և ՀՈՒՋ-ը առաջին տարին չէ, որ նման նախաձեռնությամբ են հանդես գալիս:
Հոնկոնգից ժամանած երիտասարդներից շատերն առաջին անգամ են Հայաստանում: Նրանց գրավել է հայկական հյուընկալությունը, մեր լեռնային երկիրը, կլիման, ճարտարապետությունը, պատմամշակութային հուշարձանները։ Հայաստանը տեսնելու ու նրա գեղեցկությամբ հիանալու համար կամավորների մի մասը ծրագրից մի քանի օր շուտ էր ժամանել, մյուսները` բացը կլրացնեն ու Հայաստանն իրենց համար կբացահայտեն առաջիկա օրերին: Նրանք կլինեն պատմամշակութային մի շարք հուշարձանների տարածքներում:
Հոնկոնգցի երիտասարդները հայկական մշակութային ժառանգության մասին արդեն իսկ ունեն վառ տպավորություններ: Նրանք եղել են «Գառնի» պատմամշակութային արգելոց թանգարանում, Գեղարդում, Մայր Աթոռ Սուրբ Էջմիածնում, Մատենադարանում, Հայաստանի պատմության թանգարանում։
Միջազգային կամավորական ճամբարի ղեկավար Լիլիթ Գևորգյանի փոխանցմամբ բազմաթիվ միջոցառումներից մասնակիցներին տպավորել էին հատկապես հայկական և չինական խոհանոցների օրերը։
Նախ ճամաբարի հայ կամավորները հյուրերին ծանոթացրել են խաղողի տերևով պատրաստվող հայկական տոլմայի ու խորովածի գաղտնիքներին, ապա միասին պատրաստել ու համտեսել են ուտեստները:
Հայ կամավորներից հետ չեն մնացել նաև հոնկոնգցի երիտասարդները։ Նրանք պատմել են իրենց ազգային խոհանոցի մասին, ապա Հոնկոնգից բերած համեմունքներով «Կպչուն բրինձով սալյամի» և բրինձի ալյուրից պատրաստված գնդիկներով քաղցր արգանակ են եփել:
«Այսօր ամփոփել ենք ճամբարից ստացած տպավորությունները։ Հոնկոնգցի կամավորները, որոնց թվում նաև ճամբարի կազմակերպման գործում փորձ ունեցող երիտասարդներ կան վառ տպավորություններով են մեկնում մեր երկրից: Նրանք վստահեցրել են, որ հաջորդ անգամ Հայաստան կգան իրենց ընկերների հետ», -ասել է ճամբարի ղեկավար Լիլիթ Գևորգյանը։
Ճամբարի ավարտին «Պատրիմոնիտո 2018թ.» ծրագրի մասնակիցներին «Պահպանության ծառայություն» ՊՈԱԿ-ի և ՀՈՒՋ-ի անունից պատվոգրեր են հանձնվել:

АРМЯНО-ГОНКОНГСКИЙ ВОЛОНТЕРСКИЙ ЛАГЕРЬ В МУЗЕЕ-ЗАПОВЕДНИКЕ «ЗВАРТНОЦ»
Историко-культурный музей-заповедник «Звартноц», в рамках программы ЮНЕСКО  «Патримонито-2018», 2-6 апреля принимал у себя участников первого международного армяно-гонконгского волонтерского лагеря. В этом году 12 волонтеров были из Гонконга, еще 4 из Армении. Первая экскурсия для молодых людей в возрасте 26-37 лет, имеющих разные профессии и интересы, прошла на территории историко-культурного музея-заповедника «Звартноц». Волонтеры также провели санитарно-очистительные работы на территории памятника. Они прибыли в нашу страну по приглашению организации «Студенческие отряды Армении» (СОА) / руководитель Степан Степанян/.
ГНО «Служба по охране окружающей среды и историко-культурных музеев-заповедников» и СОА уже не первый год выступают с подобной инициативой.  Многие из молодых людей, приехавших из Гонконга, впервые посетили Армению. Их привлекли армянское гостеприимство, наша горная страна, климат, архитектура, историко-культурные памятники. Некоторые из волонтеров приехали на несколько дней раньше, чтобы увидеть Армению и восхититься ее красотой, а остальные же откроют для себя Армению в ближайшие дни. Они посетят ряд историко-культурных памятников.
У влонтеров из Гонконга уже остались яркие впечатления от армянского культурного наследия. Они посетили историко-культурный музей-заповедник «Гарни», Гегард, Кафедральный собор Св. Эчмиадзин, Матенадаран и Музей истории Армении.
По словам руководителя международного волонтерского лагеря Лилит Геворкян, из множества мероприятий участники были особенно впечатлены днями армянской и китайской кухни.
Во первых, волонтеры-участники из Армении ознакомили гостей с секретами приготовления армянской долмы из виноградных листьев и шашлыка, затем вместе приготовили и попробовали блюда.
Волонтеры из Гонконга в свою очередь рассказали о своей национальной кухне, затем приготовили «Салями из клейкого риса» со специями, привезёнными из Гонконга, и сладкий бульон с шариками из рисовой муки.
«Сегодня мы поделились впечатлениями и подвели итоги лагеря. Волонтеры из Гонконга, среди которых есть также те, кто имеет опыт организации лагерей, уезжают из страны с яркими впечатлениями. Они заверили, что в следующий раз они приедут в Армению вместе со своими друзьями», – сказала руководитель лагеря Лилит Геворкян.
К концу лагеря участникам программы «Патримонито-2018» были вручены грамоты от имени ГНО «Служба охраны памятников» и СОА.