Daily Archives: 09.02.2012
«ԼՈՌԻ ԲԵՐԴ» ՔԱՂԱՔԱՏԵՂԻ» ՊԱՏՄԱ- ՄՇԱԿՈՒԹԱՅԻՆ ԱՐԳԵԼՈՑ Պատմամշակութային արգելոցը գտնվում է ՀՀ Լոռու մարզի Ստեփանավան քաղաքից ոչ հեռու` Ձորագետ և Միսխանա գետերի զառիթափ կիրճերով եզերված հրվանդանանման սարահարթում, [...]
«ԱՐՓԻ» ԲՆԱՊԱՏՄԱԿԱՆ ԱՐԳԵԼՈՑ
2023-10-17T10:25:11+00:00 09/02/2012|«Արփի» բնապատմական արգելոց, Top Slider|
«ԱՐՓԻ» ԲՆԱՊԱՏՄԱԿԱՆ ԱՐԳԵԼՈՑ Վայոց Ձորի մարզ գ. Արենի   «Արփի» բնապատմական արգելոցը կազմավորվել է 1988 թ. նոյեմբերին` ՀԽՍՀ Մինիստրների խորհրդի որոշմամբ: Գտնվում է Վայոց Ձոր մարզի [...]
«ԳԱՌՆԻ» ՊԱՏՄԱՄՇԱԿՈՒԹԱՅԻՆ ԱՐԳԵԼՈՑ-ԹԱՆԳԱՐԱՆ
2018-03-14T12:21:45+00:00 09/02/2012|«Գառնի» պատմամշակութային արգելոց-թանգարան, Top Slider|
«ԳԱՌՆԻ» ՊԱՏՄԱ-ՄՇԱԿՈՒԹԱՅԻՆ ԱՐԳԵԼՈՑ-ԹԱՆԳԱՐԱՆ Կոտայքի մարզ գ. Գառնի   «Գառնի» պատմա- մշակութային արգելոց-թանգարանը գտնվում է ՀՀ մայրաքաղաք Երևանից 28 կմ արևելք, Կոտայքի մարզի համանուն գյուղի հարավ-արևմտյան մասում, [...]
«ԳԼԱՁՈՐԻ ՀԱՄԱԼՍԱՐԱՆ» ՊԱՏՄԱՄՇԱԿՈՒԹԱՅԻՆ ԱՐԳԵԼՈՑ-ԹԱՆԳԱՐԱՆ
2018-03-14T12:30:06+00:00 09/02/2012|«Գլաձորի համալսարան» պատմամշակութային արգելոց-թանգարան, Top Slider|
«ԳԼԱՁՈՐԻ ՀԱՄԱԼՍԱՐԱՆ» ՊԱՏՄԱ-ՄՇԱԿՈՒԹԱՅԻՆ ԱՐԳԵԼՈՑ-ԹԱՆԳԱՐԱՆ գ. Վերնաշեն   «Գլաձորի համալսարան» պատմամշակութային արգելոց-թանգարանը գտնվում է Հայաստանի Հանրապետության Վայոց Ձորի մարզի Վերնաշեն գյուղում: Արգելոց-թանգարանի ցուցադրությունը, որը կազմակերպված է Վերնաշենի [...]
«ԳՈՇԱՎԱՆՔ» ՊԱՏՄԱՃԱՐՏԱՐԱՊԵՏԱԿԱՆ ԱՐԳԵԼՈՑ
2023-12-27T12:33:22+00:00 09/02/2012|«Գոշավանք» պատմաճարտարապետական արգելոց, Top Slider|
«ԳՈՇԱՎԱՆՔ» ՊԱՏՄԱՃԱՐՏԱՐԱՊԵՏԱԿԱՆ ԱՐԳԵԼՈՑ գ. Գոշ   Պատմաճարտարապետական արգելոցը  գտնվում է Գոշ գյուղում՝ Դիլիջանից 15 կմ դեպի արևելք:  Արգելոցը գործում է 1974 թ-ից, իսկ 2003 թ-ից գործում [...]
«ՄԵԾԱՄՈՐ» ՊԱՏՄԱՀՆԱԳԻՏԱԿԱՆ ԱՐԳԵԼՈՑ-ԹԱՆԳԱՐԱՆ
2018-03-14T12:36:16+00:00 09/02/2012|«Մեծամոր» պատմահնագիտական արգելոց-թանգարան, Top Slider|
«ՄԵԾԱՄՈՐ» ՊԱՏՄԱՀՆԱ- ԳԻՏԱԿԱՆ ԱՐԳԵԼՈՑ-ԹԱՆԳԱՐԱՆ   Մեծամոր հնագույն ամրոց-բնակատեղին համաշխարհային մշակույթի յուրահատուկ հուշարձաններից է: Այն գտնվում է Երևանից 35 կմ  հարավ-արևմուտք, Տարոնիկ գյուղից ոչ հեռու, Մեծամոր գետի [...]
«ԶՈՐԱՑ ՔԱՐԵՐ» ԲՆԱԿԱՏԵՂԻ» ՊԱՏՄԱՄՇԱԿՈՒԹԱՅԻՆ ԱՐԳԵԼՈՑ
2018-03-14T12:37:39+00:00 09/02/2012|«Զորաց քարեր» բնակատեղի» պատմամշակութային արգելոց, Top Slider|
«ԶՈՐԱՑ ՔԱՐԵՐ» ԲՆԱԿԱՏԵՂԻ» ՊԱՏՄԱՄՇԱ ԿՈՒԹԱՅԻՆ ԱՐԳԵԼՈՑ   Զորաց քարեր մեգա- լիթյան հուշարձանը գտնվում է ՀՀ Սյունիքի մարզի Սիսիան քաղաքից 3 կմ հյուսիս: Ժողովրդական բանավոր զրույցներում այն [...]
«ԶՎԱՐԹՆՈՑ» ՊԱՏՄԱՄՇԱԿՈՒԹԱՅԻՆ ԱՐԳԵԼՈՑ-ԹԱՆԳԱՐԱՆ
2018-03-14T12:57:26+00:00 09/02/2012|«Զվարթնոց» պատմամշակութային արգելոց-թանգարան, Top Slider|
«ԶՎԱՐԹՆՈՑ» ՊԱՏՄԱ-ՄՇԱԿՈՒԹԱՅԻՆ ԱՐԳԵԼՈՑ-ԹԱՆԳԱՐԱՆ ք. Էջմիածին, Զվարթնոց թաղամաս   Զվարթնոց արգելավայրի ստեղծումը պայմանավորված է 1900-1907 թթ. Էջմիածնի միաբան Խաչիկ վարդապետ Դադյանի նախաձեռնությամբ և 1904 թ. ճարտարապետ Թորոս [...]

Daily Archives: Thursday February 9th, 2012
HISTORICAL AND CULTURAL PRESERVATION OF “LORI BERD” Historical and cultural  preservation stretched on a mountain plateau of almost triangle shape , situated approximately  1490 meters above [...]
2018-03-14T12:21:45+00:00 09/02/2012|“Garni” Historical-Cultural Museum-Reserve, Top Slider|
“GARNI” HISTORICAL-CULTURAL MUSEUM-RESERVATION v. Garni   “Garni” Historical-Cultural Museum-Reservation is situated 28 km to the east of capital Yerevan of RA, in the south-western part of [...]
“GLADZOR UNIVERSITY” HISTORICAL-CULTURAL MUSEUM-RESERVATION
2018-03-14T12:30:06+00:00 09/02/2012|“Gladzor University” Historical-Cultural Museum-Reserve, Top Slider|
“GLADZOR UNIVERSITY” HISTORICAL-CULTURAL MUSEUM-RESERVATION v. Vernashen “Gladzor University” Historical-Cultural Museum-Reservation is located in Vernashen Village of Vayots Dzor Province of the Republic of Armenia. The exhibition [...]
“GOSHAVANK” HISTORICAL-ARCHITECTURAL RESERVATION
2023-12-27T12:33:22+00:00 09/02/2012|“Goshavank” Historical-Architectural Reservation, Top Slider|
“GOSHAVANK” HISTORICAL-ARCHITECTURAL RESERVATION v. Gosh   Historical-Architectural Reservation is situated in Gosh Village, 15 km to the east of Dilijan. The reservation has been working since [...]
2018-03-14T12:36:16+00:00 09/02/2012|“Metsamor” historical-archeological museum-reserve, Top Slider|
“METSAMOR” HISTORICAL-ARCHEOLOGICAL MUSEUM-RESERVE The ancient castle-resident of Metsamor is one of the world cultural  unique monuments .It is 35km South – West from Yerevan, not far [...]
“ZORAC QARER” HISTORICAL–CULTURAL RESERVE
2018-03-14T12:37:39+00:00 09/02/2012|Historical and cultural preservation “Zorats qarer Settlement”, Top Slider|
“ZORAC QARER” HISTORICAL–CULTURAL RESERVE Zorats Qarer is one of the most interesting and mysterious places in Armenia. Zorac Qarer is situated 3 km North from Sisian [...]