Daily Archives: 09.02.2012
«ԼՈՌԻ ԲԵՐԴ» ՔԱՂԱՔԱՏԵՂԻ» ՊԱՏՄԱ- ՄՇԱԿՈՒԹԱՅԻՆ ԱՐԳԵԼՈՑ Պատմամշակութային արգելոցը գտնվում է ՀՀ Լոռու մարզի Ստեփանավան քաղաքից ոչ հեռու` Ձորագետ և Միսխանա գետերի զառիթափ կիրճերով եզերված հրվանդանանման սարահարթում, [...]
«ԱՐՓԻ» ԲՆԱՊԱՏՄԱԿԱՆ ԱՐԳԵԼՈՑ
2023-10-17T10:25:11+00:00 09/02/2012|«Արփի» բնապատմական արգելոց, Top Slider|
«ԱՐՓԻ» ԲՆԱՊԱՏՄԱԿԱՆ ԱՐԳԵԼՈՑ Վայոց Ձորի մարզ գ. Արենի   «Արփի» բնապատմական արգելոցը կազմավորվել է 1988 թ. նոյեմբերին` ՀԽՍՀ Մինիստրների խորհրդի որոշմամբ: Գտնվում է Վայոց Ձոր մարզի [...]
«ԳԱՌՆԻ» ՊԱՏՄԱՄՇԱԿՈՒԹԱՅԻՆ ԱՐԳԵԼՈՑ-ԹԱՆԳԱՐԱՆ
2018-03-14T12:21:45+00:00 09/02/2012|«Գառնի» պատմամշակութային արգելոց-թանգարան, Top Slider|
«ԳԱՌՆԻ» ՊԱՏՄԱ-ՄՇԱԿՈՒԹԱՅԻՆ ԱՐԳԵԼՈՑ-ԹԱՆԳԱՐԱՆ Կոտայքի մարզ գ. Գառնի   «Գառնի» պատմա- մշակութային արգելոց-թանգարանը գտնվում է ՀՀ մայրաքաղաք Երևանից 28 կմ արևելք, Կոտայքի մարզի համանուն գյուղի հարավ-արևմտյան մասում, [...]
«ԳԼԱՁՈՐԻ ՀԱՄԱԼՍԱՐԱՆ» ՊԱՏՄԱՄՇԱԿՈՒԹԱՅԻՆ ԱՐԳԵԼՈՑ-ԹԱՆԳԱՐԱՆ
2018-03-14T12:30:06+00:00 09/02/2012|«Գլաձորի համալսարան» պատմամշակութային արգելոց-թանգարան, Top Slider|
«ԳԼԱՁՈՐԻ ՀԱՄԱԼՍԱՐԱՆ» ՊԱՏՄԱ-ՄՇԱԿՈՒԹԱՅԻՆ ԱՐԳԵԼՈՑ-ԹԱՆԳԱՐԱՆ գ. Վերնաշեն   «Գլաձորի համալսարան» պատմամշակութային արգելոց-թանգարանը գտնվում է Հայաստանի Հանրապետության Վայոց Ձորի մարզի Վերնաշեն գյուղում: Արգելոց-թանգարանի ցուցադրությունը, որը կազմակերպված է Վերնաշենի [...]
«ԳՈՇԱՎԱՆՔ» ՊԱՏՄԱՃԱՐՏԱՐԱՊԵՏԱԿԱՆ ԱՐԳԵԼՈՑ
2023-12-27T12:33:22+00:00 09/02/2012|«Գոշավանք» պատմաճարտարապետական արգելոց, Top Slider|
«ԳՈՇԱՎԱՆՔ» ՊԱՏՄԱՃԱՐՏԱՐԱՊԵՏԱԿԱՆ ԱՐԳԵԼՈՑ գ. Գոշ   Պատմաճարտարապետական արգելոցը  գտնվում է Գոշ գյուղում՝ Դիլիջանից 15 կմ դեպի արևելք:  Արգելոցը գործում է 1974 թ-ից, իսկ 2003 թ-ից գործում [...]
«ՄԵԾԱՄՈՐ» ՊԱՏՄԱՀՆԱԳԻՏԱԿԱՆ ԱՐԳԵԼՈՑ-ԹԱՆԳԱՐԱՆ
2018-03-14T12:36:16+00:00 09/02/2012|«Մեծամոր» պատմահնագիտական արգելոց-թանգարան, Top Slider|
«ՄԵԾԱՄՈՐ» ՊԱՏՄԱՀՆԱ- ԳԻՏԱԿԱՆ ԱՐԳԵԼՈՑ-ԹԱՆԳԱՐԱՆ   Մեծամոր հնագույն ամրոց-բնակատեղին համաշխարհային մշակույթի յուրահատուկ հուշարձաններից է: Այն գտնվում է Երևանից 35 կմ  հարավ-արևմուտք, Տարոնիկ գյուղից ոչ հեռու, Մեծամոր գետի [...]
«ԶՈՐԱՑ ՔԱՐԵՐ» ԲՆԱԿԱՏԵՂԻ» ՊԱՏՄԱՄՇԱԿՈՒԹԱՅԻՆ ԱՐԳԵԼՈՑ
2018-03-14T12:37:39+00:00 09/02/2012|«Զորաց քարեր» բնակատեղի» պատմամշակութային արգելոց, Top Slider|
«ԶՈՐԱՑ ՔԱՐԵՐ» ԲՆԱԿԱՏԵՂԻ» ՊԱՏՄԱՄՇԱ ԿՈՒԹԱՅԻՆ ԱՐԳԵԼՈՑ   Զորաց քարեր մեգա- լիթյան հուշարձանը գտնվում է ՀՀ Սյունիքի մարզի Սիսիան քաղաքից 3 կմ հյուսիս: Ժողովրդական բանավոր զրույցներում այն [...]
«ԶՎԱՐԹՆՈՑ» ՊԱՏՄԱՄՇԱԿՈՒԹԱՅԻՆ ԱՐԳԵԼՈՑ-ԹԱՆԳԱՐԱՆ
2018-03-14T12:57:26+00:00 09/02/2012|«Զվարթնոց» պատմամշակութային արգելոց-թանգարան, Top Slider|
«ԶՎԱՐԹՆՈՑ» ՊԱՏՄԱ-ՄՇԱԿՈՒԹԱՅԻՆ ԱՐԳԵԼՈՑ-ԹԱՆԳԱՐԱՆ ք. Էջմիածին, Զվարթնոց թաղամաս   Զվարթնոց արգելավայրի ստեղծումը պայմանավորված է 1900-1907 թթ. Էջմիածնի միաբան Խաչիկ վարդապետ Դադյանի նախաձեռնությամբ և 1904 թ. ճարտարապետ Թորոս [...]

Daily Archives: Thursday February 9th, 2012
ИСТОРИКО-КУЛЬТУРНЫЙ ЗАПОВЕДНИК “ГОРОДИЩЕ ЛОРИ БЕРД” марз Лори г. Степанаван Историко-культурный заповедник находится недалеко от г. Степанаван, на окруженном ущельями плато, на высоте 1.490 м над уровнем [...]
2023-10-17T10:25:11+00:00 09/02/2012|Природо-исторический заповедник “Арпи”, Top Slider|
ПРИРОДО-ИСТОРИЧЕСКИЙ ЗАПОВЕДНИК “АРПИ” марз Вайоц Дзор с. Арени По решению Совета министров Арм. ССР в ноябре 1988 г. был основан природо-исторический заповедник “Арпи”. Заповедник находится на [...]
ИСТОРИКО-КУЛЬТУРНЫЙ МУЗЕЙ-ЗАПОВЕДНИК “ГАРНИ”
2018-03-14T12:21:45+00:00 09/02/2012|Историко-культурный музей-заповедник “Гарни”, Top Slider|
ИСТОРИКО-КУЛЬТУРНЫЙ МУЗЕЙ-ЗАПОВЕДНИК “ГАРНИ” марз Котайк с. Гарни Историко-культурный музей-заповедник “Гарни” находится  в 28 км восточнее г. Еревана, в юго-западной части одноименного села, у подножия вершины Гегасар [...]
ИСТОРИКО-КУЛЬТУРНЫЙ МУЗЕЙ ЗАПОВЕДНИК “УНИВЕРСИТЕТ ГЛАДЗОРА”
2018-03-14T12:30:06+00:00 09/02/2012|Историко-культурный музей-заповедник “Университет Гладзорa”, Top Slider|
ИСТОРИКО-КУЛЬТУРНЫЙ МУЗЕЙ ЗАПОВЕДНИК “УНИВЕРСИТЕТ ГЛАДЗОРА” марз Вайоц дзор с. Вернашен Историко-культурный музей заповедник “Университет Гладзора” находится  в селе Вернашен. Экспозиция музея-заповедника, расположенная в церкви Св. Акопа, [...]
ИСТОРИКО-АРХИТЕКТУРНЫЙ ЗАПОВЕДНИК “ГОШАВАНК”
2023-12-27T12:33:22+00:00 09/02/2012|Историко-архитектурный заповедник “Гошаванк”, Top Slider|
ИСТОРИКО-АРХИТЕКТУРНЫЙ ЗАПОВЕДНИК “ГОШАВАНК” марз Тавуш с. Гош Историко-архитектурный заповедник ” находится селе Гош, в 15 км восточнее г. Дилижан. Заповедник действует с 1974 г., позднее, согласно [...]
ИСТОРИКО-АРХЕОЛОГИЧЕСКИЙ МУЗЕЙ-ЗАПОВЕДНИК МЕЦАМОР
2018-03-14T12:36:16+00:00 09/02/2012|Историко-археологоческий музей-заповедник “Мецамор”, Top Slider|
ИСТОРИКО-АРХЕОЛОГИЧЕСКИЙ МУЗЕЙ-ЗАПОВЕДНИК МЕЦАМОР Крепость-поселение Мецамор - один из древнейших уникальных памятников мировой культуры. Он находится в 35 км юго-западнее г. Еревана, недалеко от села Тароник, на [...]
ИСТОРИКО-КУЛЬТУРНЫЙ ЗАПОВЕДНИК ПОСЕЛЕНИЕ “ЗОРАЦ КАРЕР”
2018-03-14T12:37:39+00:00 09/02/2012|Историко-культурный заповедник “Поселение “Зорац карер””, Top Slider|
ИСТОРИКО-КУЛЬТУРНЫЙ ЗАПОВЕДНИК ПОСЕЛЕНИЕ “ЗОРАЦ КАРЕР” Мегалитический памятник Зорац карер находится в 3 км севернее г. Сисиан (Республика Армения, марз Сюник). В устном народном творчестве упоминается как [...]
ИСТОРИКО-КУЛЬТУРНЙ МУЗЕЙ-ЗАПОВЕДНИК “ЗВАРТНОЦ”
2018-03-14T12:57:26+00:00 09/02/2012|Историко-культурный музей -заповедник “Звартноц”, Top Slider|
ИСТОРИКО-КУЛЬТУРНЙ МУЗЕЙ-ЗАПОВЕДНИК “ЗВАРТНОЦ” г. Вагаршапат Создание историко-культурного музея-заповедника “Звартноц” связано с открытием во время раскопок, ведущихся в 1900-1907 гг. по инициативе эчмиадзинского монаха архимандрита Хачика Дадяна [...]