Վայոց ձորի մարզի Վերնաշեն համայքնում գտնվող Սպիտակավոր վանական համալիրի /պետ. ցուցիչ` 9. 15. 4/ տարածք խոշոր եղջերավոր կենդանիների մուտքը արձանագրել է ֆեյսբուքյան օգտատեր Հրաչյա Մուրադյանը: Կիսելով քաղաքացի Հ. Մուրադյանի արդարացի վրդովմունքը` տեղեկացնում ենք, որ ՊՈԱԿ-ի մարզային ծառայությունների պատասխանատուները ուշադրության կենտրոնում են պահում հատկապես այն հուշարձանների տարածքները, որոնք պարսպապատված չեն:
Մշակութային ժառանգությունն ազգային հարստություն է, հետևաբար դրա պահպանության համար պատասխանատու է ոչ միայն «Պահպանության ծառայություն» ՊՈԱԿ-ն, այլև` Պետական ու ՏԻ մարմինները, ինչը ամրագրված է օրենսդրությամբ և շարքային քաղաքացիները:
Մասնավորապես` «Պատմության և մշակույթի անշարժ հուշարձանների ու պատմական միջավայրի պահպանության և օգտագործման մասին» ՀՀ օրենքի 10-րդ հոդվածի «ա» և «գ» կետերի համաձայն պետական կառավարման տարածքային մարմինները մարզի տարածքում ապահովում են վերահսկողություն հուշարձանների պահպանության և օգտագործման մասին ՀՀ օրենսդրության պահանջների կատարման նկատմամբ, միջոցներ են ձեռնարկում մարզի տարածքում հուշարձանների պահպանության և օգտագործման ուղղությամբ:
Վերոհիշյալ օրենքի 11-րդ հոդվածի «բ» և «ը» ենթակետերի համաձայն ՏԻ մարմիններն աջակցում են պետական սեփականություն համարվող և չօգտագործվող հուշարձանների պահպանությանը, ինչպես նաև ապահովում են համայնքի տարածքում գտնվող հուշարձանների պահպանական գոտիներում սահմանված հատուկ ռեժիմի պահանջների կատարումը: «Աղբահանության և սանիտարական մաքրման մասին» ՀՀ օրենքի 13-րդ հոդվածում էլ մասնավորապես նշված է. սանիտարական մաքրման սխեմաների կազմման ընթացքում ներառել նաև սանիտարական մաքրման ենթակա հուշարձանների տարածքները:
Ինչ վերաբերում է համայնքների բնակիչներին, ապա ՊՈԱԿ-ի ՊՄՊ մարզային ծառայության աշխատակիցները մշտական հանդիպումներ են ունենում և բացատրում, հորդորում մեր հայրենակիցներին որպեսզի խոշոր եղջերավոր անասուններին արոտավայր տանելիս շրջանցեն հուշարձանների տարածքները: Սակայն, փաստ է, որ այդ աշխատանքները երբեմն արդյունք չեն տալիս:
«Պահպանության ծառայություն» ՊՈԱԿ-ի տնօրենության համոզմամբ խնդիրը հնարավոր է լուծել պարսպապատման միջոցով: Ցավոք, ֆինանսական միջոցների սղության պատճառով Սպիտակավոր վանական համալիրի պահպանական գոտու ներսում մասնակի ցանկապատ տեղադրելու նախագծի կազմումը դեռևս ընթացքի մեջ է: Ավարտական տեսքի բերելուց հետո այն կներկայացվի լիազոր մարմնին:
Նշենք, որ հաշվի առնելով զբոսաշրջային հոսքի ակտիվացումը` ՊՄՊ մարզային ծառայության պետ Մելանյա Դովլաթյանը հասարակական կարգի ապահովման աջակցության խնդրանքով դիմել է ՀՀ ոստիկանության Վայոց ձորի մարզային վարչության Եղեգնաձորի բաժնի պետ, ոստիկանության գնդապետ Մանվել Դավթյանին: Իրավապահներն արագ արձագանքել են` առաջարկելով տեղեկություններ տրամադրել Եղեգնաձորի տարածաշրջանի պատմամշակութային հուշարձանների և թանգարանների գտնվելու վայրի, հուշարձաններ տանող ճանապարհների և տրանսպորտի հասանելիության մասին:

Блогер Грачья Мурадян зафиксировал на территории монастырского комплекса Спитакавор (марз Вайоц дзор, общинaВернашен, гос. индекс 9. 15. 4) присутствие крупного рогатого скота. Разделяя справедливое возмущение гражданина, ставим вас в известность, что в центре внимания ответственных лиц региональной службы ГНО всегда находятся подобные, не огражденные территории памятников.
Культурное наследие является национальным богатством, следовательно, кaк зафиксировано в законодательствe, за сохранность памятников несут ответственность не только ГНО “Служба охраны памятников, но и государственные и региональные органы самоуправления, а также рядовые граждане.
В частности, согласно пунктам “а” и “г” статьи 10-й Закона РА “Об охране и использовании недвижимых памятников и окружающей среды”, региональные органы самоуправления обеспечивают на территории марза контроль над исполнением требований законодательства РА в сфере охраны и использования памятников.
Согласно подпунктам “б” и “э” статьи 11-й вышеупомянутого закона, органы регионального самоуправления содействуют охране считающихся государственной собственностью и неиспользуемых памятников, а также обеспечивают исполнение требований установленного особого режима охранных зон памятников, находящихся на территории общины.
В 13-й статье Закона РА “Об уборке мусора и санитарной чистке”, в частности, отмечается: “При составлении схемы санитарной уборки включить также и подлежащие чистке территории памятников”.
Что касается жителей общины, то сотрудники ГНО региональной службы ОИС постоянно встречаются с ними, объясняют, нaстaвляют наших соотечественников, чтобы выводя крупный рогатый скот на пастбище, они обходили территории памятников. Однако, фактически, иногда разъяснения не приносят пользы.
Дирекция ГНО “Служба охраны памятников” убеждена, что проблему можно решить с помощью ограждения территории памятника. К сожалению, вследствие недостатка финансовых средств, проектирование установки частичного ограждения в пределах охранной зоны монастырского комплекса Спитакавор все еще в процессе. По завершении проект будет представлен полномочным органам.
Отметим, что, принимая во внимание активизацию потока туристов, начальник региональной службы ОИС Меланья Довлатян обратилась с просьбой об общественном содействии к начальнику полиции Егегнадзорского отделения регионального управления Вайоц дзора, полковнику полиции Манвелу Давтяну.
Правоохранительные органы немедленно отреагировали, посоветовав предоставить им сведения о местонахождении историко-культурных памятников и музеев на территории Егегнадзорского района и о ведущих к ним дорогах и транспорте.