«ԲԱՐԵԿԱՄՈՒԹՅԱՆ ՁԵՌՔԵՐ»  ՀՈՒՇԱՐՁԱՆ
«Բարեկամության ձեռքեր» հուշարձանը գտնվում է Երևան քաղաքի Օղակաձև զբոսայգում: 1967 թ. հուշարձանի նախնական մանրամասերը Իտալիայի Կարարա քաղաքից բերվել են Երևան: Ըստ պաշտոնական համաձայնագրի` Երևանն ու Կարարան քույր քաղաքներ են 1973 թ-ից, սակայն նրանց միջև համագործակցությունը սկսվել է դեռևս 1960-ական թթ. սկզբին:
1965 թ. Կարարա քաղաքում կազմակերպվում է քանդակագործության բիենալե, որին Երևանից մասնակցում էր երիտասարդ քանդակագործ Արա Հարությունյանը, ով արդեն երեք խոշոր հուշարձանների («Սայաթ-Նովա», Գեղարդի «Առյուծ» և Կոմիտասի մահարձան) հեղինակ էր: Այցելելով Կարարայի նշանավոր մարմարի քարհանք` քանդակագործը նկատում է խոշոր արձանի մանրամասեր` ձեռքեր, ոտքերի մասեր, գլուխ: Պարզվել է, որ դրանք Քրիստոսի ապագա արձանի մասերն են, որը, հովանավորներ չունենալու պատճառով, քանդակագործը չի ավարտել: 1966 թ. Երևանի քաղխորհրդի պատվիրակությունը մեկնում է Կարարա: Ի նշան երկու քաղաքների բարեկամության` Կարարայի քաղաքապետարանը տվյալ մանրամասերն ուղարկում է Երևան: 1967 թ. քանդակագործ Արա Հարությունյանը Կարարայից բերված` Քրիստոսի արձանաձեռքերից ստեղծում է մի հորինվածք, որտեղ աջ ձեռքի մատնեմատը ծալված է` համարյա բթին կպած, և աջ ձեռքը տեղադրված է ձախ ձեռքի բացվածքի մեջ:
1967 թ. տեղի է ունենում «Բարեկամության ձեռքեր» հուշարձանի պաշտոնական բացման արարողությունը: Այդ օրվանից սկսած` հուշարձանը դառնում է Երևանի համայնապատկերի անբաժանելի մասը:

ПАМЯТНИК “РУКИ ДРУЖБЫ”
Памятник “Руки дружбы” находится на Кольцевом бульваре. В 1967 г. в Ереван из итальянского города Каррара были привезены детали памятника. Согласно официальному соглашению, с 1973 г. Ереван и Каррара города-побратимы, однако их сотрудничество началось еще в начале 1960-х гг.
В 1965 г. в городе Каррара было организовано биенале, в котором принял участие молодой скульптор из Еревана Ара Арутюнян, к тому времени уже автор трех крупных памятников (“Саят-Нова”, надгробие Комитаса, “Лев” в Гегарде,). Посетив известную каменоломню Каррары, скульптор заметил детали крупной скульптуры: руки, части ног, голову. Выяснилось, что это детали будущей статуи Христа, которую, вероятно, скульптор за неимением мецената не окончил. В 1966 г. делегация Ереванского городского совета посетила Каррару. В знак дружбы двух городов муниципалитет города Каррары эти детали посылает в Ереван. В 1967 г. скульптор Ара Арутюнян из привезенных из Каррары рук Христа создает композицию: правая рука, указательный палец которой почти соприкасается с большим пальцем, лежит в ладоне левой руки.
Памятник “Руки дружбы” был официально открыт в 1967 г. С этого времени памятник становится неотделимой частью панорамы Еревана.