ՄԻՋՆԱԴԱՐԻ ՄԵԾԱՆՈՒՆ ՃԱՐՏԱՐԱՊԵՏ, ՔԱՆԴԱԿԱԳՈՐԾ ՄՈՄԻԿԻ ԱՆՁԵՌԱԿԵՐՏ ԳՈՐԾԵՐԸ ՎԱՅՈՑ ՁՈՐՈՒՄ.
Միջնադարի այդ շռայլությունը քանդակագործին, մանրանկարչին, ճարտարապետին, Գլաձորյան նոր դպրոցի հիմնադրին մեր սերունդը պարտավոր է մեծարել, և պետք է հնարավորություն ստեղծել երիտասարդության համար` ճանաչելու նրան:
Ակադեմիկոս Վարազդատ Հարությունյան
Անդրադառնալով Մոմիկի գործունեությանը` անկարելի չհիշատակել Սյունյաց Մետրոպոլիտ Ստեփանոս Օրբելյանին, քանզի այս երկու նշանավոր գործիչների ձեռնարկումներով էր պայմանավորված միանգամայն ազգային դիմագիծ ունեցող հոգևոր-մշակութային կյանքի անշեղ վերելքը:
Ստեփանոս Օրբելյանի հովանավորությամբ Մոմիկը կառուցել է Տաթևի Ս.Գրիգոր Լուսավորիչ եկեղեցին, որը համարվում է նրա թերևս առաջին ճարտարապետական խոշոր գործը: Այն թաղածածկ է, կառուցվել է 1138թ. երկրաշարժից հետո ավերված եկեղեցու փոխարեն: Աշխատանքներն ավարտվել են 1295 թվականին:
Արենիի Ս.Աստվածածին եկեղեցին կառուցվել է դարչնագույն տուֆից և կենտրոնագմբեթ է: Այն կարծես բազմել է Արփա գետի ձախ ափին գտնվող բարձունքի վրա:Այսօր էլ պահպանել է իր գերիշխող դիրքը շրջապատի նկատմամբ:Կառուցելու ընթացքում մեծ վարպետը հրաժարվել է ժամանակի պաշտամունքային ավանդական ձևերից` գմբեթը հենելով երկու առանձին կանգնած մույթերի վրա: Երբ արևմտյան կողմից ներս ենք մտնում, մեր առջև հառնում են Մոմիկի որմնանկարներն ու պատկերաքանդակները: Արևմտյան մուտքի ճակատակալ քարին Ս.Աստվածամայրն է մանուկ Հիսուսի հետ: Տիրամայրը պատկերված է որպես մի երկնային թագուհի: Եկեղեցու վրա թողած արձանագրությունում Մոմիկը հիշատակում է 1321թ. տեղի ուենցած երկրաշարժի մասին: Ս.Աստվածածինն ավարտելուց անմիջապես հետո, Օրբելյան իշխանների հանձնարարությամբ, Մոմիկն սկսում է վերակառուցել երկրաշարժից տուժած Նորավանքի գլխավոր եկեղեցու արևմտյան գավիթը, որտեղ էլ տեղադրված են հեղինակի անձեռակերտ պատկերաքանդակները: Մեր օրերում ևս շարունակում են մեծ հռչակ է վայելել գավթի մուտքի բարավորի Հայր Աստծու պատկերաքանդակը` իր փառահեղ մորուքով, խոշոր, ձվաձև աչքերով, գանգուր մազերով, աջ ձեռքը օրհնության համար վեր բարձրացրած, իսկ ձախով` կրծքի մակարդակին ադամորդու գլուխը պահած: Մասնագետներից ոմանք գտնում են, որ դա Ադամի ստեղծման տեսարանն է: Հայր Աստծո մարդակերպ պատկերագրությունը ևս աննախադեպ է և հենց դրանով էլ առավելապես ընդգծվում է գավթի քանդակագործի անկրկնելի տաղանդը: Աստծո մորուքից ցած Սուրբ Հոգու խորհրդանիշն է` խաչաձև լուսապսակով, շրջանի մեջ վերցված, գլուխը ներքև ուղղած աղավնին, որի կտուցը հպվում է Աստծո ձեռքում պահված Ադամի շուրթերին:Քանդակի աջ եզրին հրեշտակի պատկերն է` դեմքով ուղղված Հայր Աստծուն: Ձախ մասում` օրհնող աջի տակ, խաչված Քրիստոսն է, որից ձախ Աստվածածինն է, աջ` Հավհաննես Ավետարանիչը, իսկ ներքևում` պառկած և ձեռքը դեպի խաչելություն ուղղած Դանիել մարգարեն: Քրիստոսի գլխի երկու կողմերում արևի և լուսնի խորհրդանիշներն են: Հայր Աստծուց դեպի Ադամ իջնող Սուրբ Հոգու և Հիսուս Քրիստոսի պատկերներով քանդակը մարմնավորում է սուրբ Երրորդության անխզելիության գաղափարը:
Մոմիկն, իր ամբողջ հմտությունը և փորձը գործի դնելով, փաստորեն կառուցում է նոր գավիթ` այն զարդարելով մեծարժեք քանդակներով: Ճակատակալ քարի վրա պահպանվել է արձանագրություն (1321թ.), ուր ասվում է .«Այս է առ իմ արհնեալ եւ ահեղ անուն Աստված ի ծագած մինչ ի ծագս ծագ ի նորո: ՉՀ: Բառն խրատ և ոչ վճիռ: Եսայի»:(Բարխուդարյան Ս.,Դիվան հայ վիմագրության, պրակ III, Եր., 1967:):
Քանդակագործի տաղանդի վկայությունն են նաև հայ միջնադարյան մշակույթին բնորոշ մի շարք խաչքարերը, որոնցից երկուսի վրա պահպանվել է Մոմիկի անունը: Այս երկու գործերն էլ դասվում են խաչքարագործական արվեստի լավագույն ստեղծագործությունների շարքին: Խաչքարերից մեկը նվիրված է Ստ.Օրբելյանին, որը քանդակել է պատմիչի մահից անմիջապես հետո` 1304թ.,մյուսը Սյունյաց իշխանուհի Թաթմա խաթունի պատվերով կառուցվածն է` քանդակված 1308թ.: Խաչքարի ստորին մասը գտնվում էր Ս. Գրիգոր եկեղեցում, իսկ վերին հատվածը հայտնաբերվել է 1983թ.` Գլաձորի համալսարանի 700-ամյակի տոնակատարության նախապատրաստման առիթով Նորավանքի վանական համալիրում վերականգնողական աշխատանքներ իրականացնելու ժամանակ: Հետագայում ամբողջական խաչքարը տեղափոխվել է Եղեգնաձորի երկրագիտական թանգարան:
Նորավանքում Բուրթելաշեն երկհարկանի տապանատուն-եկեղեցին նույնպես Մոմիկի ճարտարապետական մտքի գլուխգործոցներից է: Այն զարդարված է մարդկային, բուսական և երկրաչափական նուրբ ու հարուստ բազմաթիվ քանդակներով: Այն թերևս Մոմիկի վերջին գործն էր, որը, նրա մահվանից հետո, ավարտական տեսքի բերեցին վարպետի աշակերտները:
Մոմիկի մտքի արգասիքն էր նաև Զորաց եկեղեցին, որի արևմտյան կողմում տարածված սարահարթը, ըստ որոշ աղբյուրների, հանդիսանում էր իշխանական զորագնդի վարժատեղին: Կառույցն իր եռանկյունաձև խորշերով ընդհանրություններ ունի Արենիի Ս. Աստվածածին եկեղեցու հետ:
Մոմիկը մահացել և թաղվել է Նորավանքում: Նրա աշակերտները համեստ մի խաչքար են կանգնեցրել իրենց մեծատաղանդ վարպետի գերեզմանին հետևյալ արձանագրությամբ. «ՀԻՇԵԱ ՔՐԻՍՏՈՍ ԱՍՏՈՒԱԾՄՈՄԿԱ ՀՈԳԻՆԵՎ ՈՂՈՐՄԵԱ ԹՎ ՉՁԲ» (1333):

Наше поколение обязано прославлять и создавать условия ознакомления
При покровительстве Сюникского метрополита Степаноса Орбеляна (1250-1304) архитектор Момик возвел в Татеве одно из своих первых крупных архитектурных сооружений – церковь Св. Григория Просветителя. Это сводчатое строение возведено на месте разрушившийся во время землетрясения церкви. Строительство было начато в 1138 г. и завершилось в 1295 г.
В селе Арени им была построена церковь Сурб Аствацацин (Св. Богородицы). Она и сегодня сохраняет доминирующее над округой положение. Это центрально-купольное сооружение, возведенное камнями коричневого туфа. В процессе строительства мастер отказался от современных ему традиционных форм культовых сооружений: купол, опирающийся на отдельно стоящие пилоны. При входе с западной стороны перед нами предстают фрески и скульптурные изображения Момика. На тимпане западного входа высечено изображение Св. Богородицы с младенцем Иисусом. Богородица изображена в виде небесной царицы. В высеченной на церковной стене надписи Момик упоминает землетрясение 1321 г.
После завершения строительства церкви Сурб Аствацацин Момик, по поручению князей Орбелянов, восстанавливает пострадавший во время землетрясения западный гавит- притвор главной церкви монастырского комплекса Нораванк, где и находится скульптурное портретное изображение Момика. И сегодня привлекает взор изображение Бога-отца на тимпане входа в гавит-притвор: с пышной бородой, крупными овальными глазами, курчавыми волосами, правая рука поднята для благословления, а левой рукой придерживает на уровне груди голову Адама. Некоторые из исследователей считают, что это сцена создания Адама. Скульптурное изображение Бога-отца беспрецедентно. Под бородой Бога-отца – символ Св. Духа – взятый в рамку голубь с крестовидным венцом, клюв его касается губ Адама. Справа – изображение ангела смотрящего на Бога-отца. Слева, под благословляющей десницей – распятый Христос, левее – Богоматерь, правее – евангелист Иоанн, а внизу – лежащий с протянутой к распятью рукой пророк Даниил. По обе стороны головы Христа – символы солнца и луны. Рельеф воплощает идею неразрывности Святой Троицы.
Фактически Момик построил новый гавит-притвор, украсив его прекрасными рельефами. О его скульптурном таланте свидетельствует ряд характерных для средневекового искусства хачкаров, на двух из них сохранилось имя Момика. Один из хачкаров был посвящен Степаносу Орбеляну посмертно, в 1304 г., другой – выполнен по заказу сюникской княгини Татма Хатун в 1308 г. нижняя часть хачкара находится в церкви Св. Григора, а верхняя – была обнаружена в 1983 г. по случаю 700-летия Гладзорского университета, во время восстановительных работ, ведущихся на территории монастырского комплекса Нораванк. Позднее хачкар был перевезен в краеведческий музей Егегнадзора
Двухэтажная церковь-усыпальница Буртелашен в монастырском комплексе Нораванк также является шедевром архитектурной мысли Момика. Она украшена богатым антропоморфным, растительным и геометрическим рельефным декором. Это последнее произведение Момика закончили ученики мастера.
Результатом творческой мысли Момика является и церковь Зорац (Св. Воинства), которая в некоторых источниках упоминается как место для обслуживания княжеского войска, располагавшегося во время богослужения под открытым небом. Сооружение своими треугольными нишами напоминает композицию церкви Сурб Аствацацин в с. Арени.
Момик умер и похоронен в монастырском комплексе Нораванк. В 1333 г. его ученики установили на его могиле скромный хачкар.