Երևանի մարզային ծառայության նախաձեռնությամբ, «Հայոց Ցեղասպանություն. Վաղեմության ժամկետ չճանաչող ժառանգություն» թեմայով բաց դաս է անցկացվել Երևանի պետական համալսարանին կից Ա. Շահինյանի անվան ֆիզիկամաթեմատիկական հատուկ դպրոցի բարձր դասարանների աշակերտների համար:
Երևանի մարզային ծառայության գիտաշխատող Գնել Ավետիսյանն իր զեկույցում անդրադարձել է ՄԱԿ-ի գլխավոր ասամբլեայի՝ ցեղասպանության կանխարգելման և պատժի մասին 1948 թ-ին ընդունած կոնվենցիային: Նա ներկայացրել է նաև 2015թ-ին ցեղասպանության ընդունման և դատապարտման վերաբերյալ տարբեր պետությունների և միջազգային կազմակերպությունների ընդունած բանաձևերին ու հայտարարություններին: Գիտաշխատող Գ. Ավետիսյանը պատանիներին հորդորել է հիշել դրանք. Հայոց ցեղասպանության 100-րդ տարելիցի կապակցությամբ Ռուսաստանի Դաշնություն Պետական դումայի ապրիլի 24-ի, նույն ամսվա 23-ի՝ Գերմանիայի Դաշնային Հանրապետության նախագահ Յոախիմ Գաուկի, Ավստրիայի խորհրդարանի՝ Օսմանյան կայսրությունում հայերի հանդեպ իրագործված ցեղասպանության 100-րդ տարելիցի կապակցությամբ ապրիլի 22-ի և 24-ի՝ Ֆրանկոֆոնիայի միջազգային կազմակերպության գլխավոր քարտուղարի հայտարարությունները: Համապատասխան փաստաթղթեր են ընդունել նաև Եվրոպական խորհրդարանը՝ ապրիլի 15-ին բանաձև` Հայոց ցեղասպանության 100-րդ տարելիցի կապակցությամբ, Չեխիայի Հանրապետության խորհրդարանի պատգամավորների պալատի արտաքին հարաբերությունների կոմիտեի նմանատիպ փաստաթուղթը՝ ընդունված ապրիլի 14-ին և Լյուքսեմբուրգի Մեծ Դքսության խորհրդարանի կողմից մայիսի 16-ին ընդունած բանաձևը:

With the assistance of regional service of Yerevan (PHE) an open class (entitled «Armenian Genocide: Heritage which has no expiry date») was held for pupils of physics and mathematics specialized school after A. Shahinyan (attached to Yerevan state university).
In his report, researcher of the regional service of Yerevan Gnel Avetisyan touched the Convention on the Prevention and Punishment of the Crime of Genocide adopted by the General Assembly of the United Nations in 1948. He also presented the resolutions and declarations on the recognition and condemnation of the Genocide, adopted by different countries and international organizations in 2015. G. Avetisyan urged young people to remember these resolutions and declarations – Russian State Duma on April 24; German President Joachim Gauck on April 23; Austrian Parliament; Secretary General of the International Organization of la Francophonie on 22 and 24 April. The relevant documents are adopted by the European Parliament:
• Czech Republic, Resolution of the Committee on Foreign Affairs of the Chamber of Deputies of Parliament on the occasion of the Armenian Genocide Centenary – April 14 2015.