ՊՄՊ Երևանի մարզային ծառայության և «Պահպանության ծառայություն» ՊՈԱԿ-ի մշակութային արժեքների կառավարման, զարգացման և մարքեթինգի բաժնի նախաձեռնությամբ Երևանի Հակոբ Պարոնյանի անվան 59-րդ հիմնական դպրոցի V-IX դասարաններում անցկացվել է «Իմ սիրելի հուշարձանը» թեմայով ստեղծագործական շարադրությունների մրցույթ: Նպատակը՝ պատմամշակութային հուշարձանների մասին դպրոցականների գիտելիքներին, վերաբերմունքին, մտահոգություններին ծանոթնանալն է:
Մարտի 1-ին հայտարարված ստեղծագործական շարադրությունների արդյունքն ամփոփվել է և 13 մասնակիցներից հաղթող է ճանաչվել VII դասարանի երեք աշակերտ: Նրանք անդրադարձել են «Առնո Բաբաջանյան» արձանին և «Սասունցի Դավիթ» հուշարձանին /պետ ցուցիչ` 1.5.16/ :
Մրցույթի լավագույն շարադրությունը ճանաչվել է Առնո Ավագյանի՝ Առնո Բաբաջանյանի արձանին նվիրված աշխատանքը: Շարադրության հեղինակ Առնոն ծնվել է 2003 թ-ին: Այդ տարի նշվում էր Առնո Բաբաջանյանի ծննդյան 80 ամյակը և ծնողները կոմպոզիտորի պատվին էլ տղային կոչել են Առնո: «Ինձ միշտ գրավել է Առնո Բաբաջանյանի և´ երաժշտությունը, և´ քանդակը: Մայրս դաշնակահարուհի է և մանկուց մեր տանը լսել եմ Ա. Բաբաջանյանի երաժշտությունը: Երևանի հուշարձանները մայրաքաղաքի դեմքն են, որքան գեղեցիկ են հուշարձանները, այնքան պայծառ է մեր քաղաքը: Ա. Բաբաջանյանի քանդակն ինձ իր արտասովոր կերպարով է գրավել՝ քանդակագործը պատկերել է Առնոյին ստեղծագործելիս»,- ասել է պատանին:
Երկրորդ տեղը զբաղեցրած Րաֆֆի Վարդանյանն անդրադարձել է հայկական դյուցազնավեպի հերոս Սասունցի Դավթի հուշարձանին: «Ես ամեն անգամ «Սասունցի Դավիթ» հուշարձանին նայելիս հպարտության զգացում եմ ունենում, այն կարծես հզորություն է փոխանցում՝ իր հարձակման պատրաստ հաղթական թռիչքով: Այն արտահայտում է հայ ժողովրդի հաղթական կամքը, նրա հզորությունը, ազատատենչությունը, իսկ ոտքերի տակ համբերության թասը ժողովրդի լցված համբերությունն է խորհրդանշում: Երվանդ Քոչարի «Սասունցի Դավիթ» հուշարձանը տեղադրվել է 1959 թվականին, կարդացել եմ, որ այդ ժամանակ արձանը շատ է քննդատվել՝ պատճառաբանությունն այն էր, որ այն ուղղված էր Թուրքիայի կողմը և կարող է ազգամիջյան բախման առիթ դառնալ»,- այսպես է պատանին ներկայացրել իր սիրելի հուշարձանը:
Երրորդ տեղը զբաղեցրած Վալերիա Մուրադյանը ևս անդրադարձել է Սասունցի Դավթի հուշարձանին: «Արձանի առջև կանգնելիս, ամբողջ էպոսը դրվագ առ դրվագ անցնում է աչքիս առաջով. Դավիթը՝ թուր կեծակին ձեռքին, Քուռկիկ Ջալալիին նստած գնում է Մսրա Մելիքի հետ կռվի: Կարծում եմ ժամանակը չի կարող փոխել այդ զգացողությունը»,- իր խորհրդածություններն է փոխանցել VII դասարանի աշակերտուհին:
«Իմ սիրելի հուշարձանը» ստեղծագործական շարադրության հաղթողները պարգևատրվել են պատվոգրով և գովասանագրերով: Լավագույնը ճանաչված VII դասարանի աշակերտ Առնո Ավագյանն արժանացել է «Պահպանության ծառայություն» ՊՈԱԿ-ի պատվոգրին և որպես նվեր ստացել Արգամ Այվազյանի «Նախիջևանի վիմագրական ժառանգությունը» հատորյակի «Ճահուկ-Շահապունք գավառ» գիրքը: Իսկ երկրորդ և երրորդ տեղերը զբաղեցրած Րաֆֆի Վարդանյանն ու Վալերիա Մուրադյանն արժանացել են գովասանագրերի և ստացել Կարեն Մաթևոսյանի «Մոմիկ» գրքից մեկական նվեր:

Региональная служба ОИС Еревана и отдел управления, развития и маркетинга культурных ценностей и коллекций ГНО «Служба по охране» организовали конкурс сочинений на тему «Мой любимый памятник» среди учащихся V-IX классов средней школы N59 имени Акопа Пароняна. Цель конкурса – знакомство учащихся с историко-культурным памятниками и с проблемами их сохранения.
1-го марта были подведены итоги конкурса, из 13 участников победили трое семиклассников. Для сочинений победители выбрали памятники «Арно Бабаджанян» и «Давид Сасунский» /гос. индекс 1.5.16 /.
Лучшей была признана работа Арно Авагяна о памятнике «Арно Бабаджанян». Арно родился в 2003 году. В этот год отмечали 80-летие Арно Бабаджаняна и родители назвали мальчика в честь композитора. «Меня всегда привлекала и музыка, и памятник Арно Бабаджаняна. Моя мама пианистка и я с детства слышал музыку А. Бабаджаняна. Памятники Еревана являются лицом столицы, чем красивее памятники, тем краше наш город. Памятник А. Бабаджанян меня покорил своей необычностью – скульптор изобрзил Арно в момент творения музыки», -сказал победитель.
Раффи Варданян, занявший второе место, написал о памятнике армянского эпического героя Давида Сасунского. «Каждый раз, когда я смотрю на памятник «Давид Сасунский» меня переполняет гордость, а его триумфального прыжок, как-будто, передает нам свою мощь. Он олицетворяет непобедимую волю армянского народа, его могущество, свободолюбие, а чаша у ног – символ переполненной чаши терпения народа. Памятник Ерванда Кочара «Давид Сасунский» был установлен в 1959 году, я читал, что он в то время подвергался критики, из-за того, что был развернут к турецкой стороне и это могло стать поводом для этнического конфликта», – так представил сочинении о любимом памятнике семиклассник.
Валерия Мурадян, занявшая третье место, также остановилась на памятнике «Давид Сасунский». «Когда стоишь перед памятником, весь эпос, эпизод за эпизодом, проходит перед твоими глазами. Давид с Молнией-Мечом в руке, на своем Куркик-Джалали готов к сражению с Мсра-Меликом. Я считаю, что время не подвластно изменить эти чувства», – так написала ученица VII класса.
Победители конкурса сочинений «Мой любимый памятник» были награждены дипломами и сертификатами. Победитель Арно Авакян получил диплом ГНО «Служба по охране» и книгу «Провинция Чагук-Шагапунк» из многотомника Аграма Айвазяна «Литографическое наследие Нахичевана». Занявшие второе и третье места Раффи Варданян и Валерия Мурадян получили сертификаты и книгу Карена Матевосяна «Момик».