ՊՄՊ Երևանի մարզային ծառայության և «Պահպանության ծառայություն» ՊՈԱԿ-ի մշակութային արժեքների կառավարման, զարգացման և մարքեթինգի բաժնի նախաձեռնությամբ Երևանի Հակոբ Պարոնյանի անվան 59-րդ հիմնական դպրոցի V-IX դասարաններում անցկացվել է «Իմ սիրելի հուշարձանը» թեմայով ստեղծագործական շարադրությունների մրցույթ: Նպատակը՝ պատմամշակութային հուշարձանների մասին դպրոցականների գիտելիքներին, վերաբերմունքին, մտահոգություններին ծանոթնանալն է:
Մարտի 1-ին հայտարարված ստեղծագործական շարադրությունների արդյունքն ամփոփվել է և 13 մասնակիցներից հաղթող է ճանաչվել VII դասարանի երեք աշակերտ: Նրանք անդրադարձել են «Առնո Բաբաջանյան» արձանին և «Սասունցի Դավիթ» հուշարձանին /պետ ցուցիչ` 1.5.16/ :
Մրցույթի լավագույն շարադրությունը ճանաչվել է Առնո Ավագյանի՝ Առնո Բաբաջանյանի արձանին նվիրված աշխատանքը: Շարադրության հեղինակ Առնոն ծնվել է 2003 թ-ին: Այդ տարի նշվում էր Առնո Բաբաջանյանի ծննդյան 80 ամյակը և ծնողները կոմպոզիտորի պատվին էլ տղային կոչել են Առնո: «Ինձ միշտ գրավել է Առնո Բաբաջանյանի և´ երաժշտությունը, և´ քանդակը: Մայրս դաշնակահարուհի է և մանկուց մեր տանը լսել եմ Ա. Բաբաջանյանի երաժշտությունը: Երևանի հուշարձանները մայրաքաղաքի դեմքն են, որքան գեղեցիկ են հուշարձանները, այնքան պայծառ է մեր քաղաքը: Ա. Բաբաջանյանի քանդակն ինձ իր արտասովոր կերպարով է գրավել՝ քանդակագործը պատկերել է Առնոյին ստեղծագործելիս»,- ասել է պատանին:
Երկրորդ տեղը զբաղեցրած Րաֆֆի Վարդանյանն անդրադարձել է հայկական դյուցազնավեպի հերոս Սասունցի Դավթի հուշարձանին: «Ես ամեն անգամ «Սասունցի Դավիթ» հուշարձանին նայելիս հպարտության զգացում եմ ունենում, այն կարծես հզորություն է փոխանցում՝ իր հարձակման պատրաստ հաղթական թռիչքով: Այն արտահայտում է հայ ժողովրդի հաղթական կամքը, նրա հզորությունը, ազատատենչությունը, իսկ ոտքերի տակ համբերության թասը ժողովրդի լցված համբերությունն է խորհրդանշում: Երվանդ Քոչարի «Սասունցի Դավիթ» հուշարձանը տեղադրվել է 1959 թվականին, կարդացել եմ, որ այդ ժամանակ արձանը շատ է քննդատվել՝ պատճառաբանությունն այն էր, որ այն ուղղված էր Թուրքիայի կողմը և կարող է ազգամիջյան բախման առիթ դառնալ»,- այսպես է պատանին ներկայացրել իր սիրելի հուշարձանը:
Երրորդ տեղը զբաղեցրած Վալերիա Մուրադյանը ևս անդրադարձել է Սասունցի Դավթի հուշարձանին: «Արձանի առջև կանգնելիս, ամբողջ էպոսը դրվագ առ դրվագ անցնում է աչքիս առաջով. Դավիթը՝ թուր կեծակին ձեռքին, Քուռկիկ Ջալալիին նստած գնում է Մսրա Մելիքի հետ կռվի: Կարծում եմ ժամանակը չի կարող փոխել այդ զգացողությունը»,- իր խորհրդածություններն է փոխանցել VII դասարանի աշակերտուհին:
«Իմ սիրելի հուշարձանը» ստեղծագործական շարադրության հաղթողները պարգևատրվել են պատվոգրով և գովասանագրերով: Լավագույնը ճանաչված VII դասարանի աշակերտ Առնո Ավագյանն արժանացել է «Պահպանության ծառայություն» ՊՈԱԿ-ի պատվոգրին և որպես նվեր ստացել Արգամ Այվազյանի «Նախիջևանի վիմագրական ժառանգությունը» հատորյակի «Ճահուկ-Շահապունք գավառ» գիրքը: Իսկ երկրորդ և երրորդ տեղերը զբաղեցրած Րաֆֆի Վարդանյանն ու Վալերիա Մուրադյանն արժանացել են գովասանագրերի և ստացել Կարեն Մաթևոսյանի «Մոմիկ» գրքից մեկական նվեր:

With the initiative of Department of Management and Development of Cultural Resources and Collections of «Service for the Protection of Historical Environment and Cultural Museum Reservations», NCSO was held an essay contest for students in grades 5-9 entitled «My Favorite Monument» at Yerevan basic school #59 named after H. Paronyan. The aim of the project is to get acquainted with attitude and knowledge of the students about historical and cultural monuments.
From 13 participants the winners were three 7th grade students. They referred to the statue of «Arno Babajanyan and monument «David of Sasun» /state index 1.5.16/.
The best essay of the contest was the work by Arno Avagyan dedicated to the statue of «Arno Babajanyan». The author of the essay Arno was born in 2003. In 2003 was the celebration of the 80th anniversary of Arno Babajanyan and the parents named the boy after composer Arno Babajanyan. «I have been always attracted to music and sculpture of Arno Babajanyan. My mother is a pianist and I have always surrounded by music of the composer. The sculpture of Arno Babajanyan has always attracted me to its extraordinary character: the sculptor depicted Arno in working process», said the boy.
The winner of the second place Raffi Vardanyan touched upon the monument «David of Sasun”. «Every time I look at the monument «David of Sasun» I am filled with pride. He personifies the invincible will of the Armenian people, its power and the cup under the feet is a symbol of the last straw of the people. The monument «David of Sasun” by Yervand Kochar was installed in 1959 and I read that the statue was criticized because it was deployed to the Turkish side and it could become a reason for ethnic conflict», said the 7th grade student.
Valeria Muradyan, who took the third place, also touched upon the monument «David of Sasun». «When you stand in front of the monument, the entire epic, episode by episode, passes in front of your eyes. David with the sword in his hand, on his Kurkik-Jalali is ready for battle with Msra-Meliq. I believe that the time cannot change these feelings», wrote the 7th grade student.
The winners of the essay contest «My favorite monument» were awarded with diplomas and certificates. The winner Arno Avagyan was awarded with diploma from «Service for the Protection of Historical Environment and Cultural Museum Reservations», NCSO and a book «The province Chaguk-Shagapunk» of multivolume «Lithographic Heritage of Nakhijevan» by Agram Ayvazyan. The winners of the second and third places Raffi Vardanyan and Valeria Muradyan received certificates and a book by Karen Matevosyan «Momik».