ՆԵՐԿԱՅԱՑՎԵԼ ԵՆ ՀԱՅԱՍՏԱՆԻ ՀՈՒՇԱՐՁԱՆՆԵՐԻ ՎԵՐՋԻՆ ՏԱՐԻՆԵՐԻ ՈՒՍՈՒՄՆԱՍԻՐՈՒԹՅՈՒՆՆԵՐԸ
ՀՀ ԳԱԱ Հնագիտության և ազգագրության ինստիտուտում տեղի է ունեցել «Հին Հայաստանի մշակույթը» հանրապետական 16-րդ գիտաժողովը, որի նպատակը 2009-2014 թվականների ինստիտուտի կատարած աշխատանքներն ամփոփելն է: Գիտաժողովի ընթացքում հնագետներն անդրադարձել են իրենց կատարած մի քանի տարիների դաշտային հետազոտական աշխատանքներին, պեղված նյութի ուսումնասիրմանը, ներկայացրել մասնագիտական ուսումնասիրությունների արդյունքները:
ԳԱԱ Հնագիտության և ազգագրության ինստիտուտի տնօրենի խոսքերով, զգալի նորություններ կան քարեդարյան հնավայրերի ուսումնասիրության ոլորտում. «Պեղումների ընթացքում նոր պատկերացումներ են ձևավորվել հայկական լեռնաշխարհի այս տարածքների սկզբնական բնակեցման մասին, ի հայտ են եկել սկզբունքորեն նոր տվյալներ, որոնք ոչ միայն փոխում են այս տարածաշրջանում նախամարդու բնակեցման վերաբերյալ մինչ այժմ եղած պատկերացումները, ավելին՝ Հայաստանի հուշարձանների ուսումասիրությունը նոր տեղեկություններ է տալիս ընդհանրապես Եվրասիայի տարածքում նախամարդու և բանական մարդու տարածման ճանապարհների վերաբերյալ»: Պավել Ավետիսյանն ընդգծել է, որ բոլոր այդ ուսումնասիրությունները կատարվել են համատեղ ծրագրերի շրջանակներում՝ յուրաքանչյուր տարի արտերկրի մասնագետների հետ իրականացնելով 16-20 համատեղ ուսումնասիրություններ: Սա նշանակում է, որ ժամանակակից հնագիտության մեջ որոշակի ներդրում ունեցող հայտնի մարդիկ, լուրջ հետազոտողներ հետաքրքրված են Հայաստանի հուշարձաններով:
Գիտաժողովի ընթացքում դրանցիցից մեկին՝ Մեծամորի հնագիտական պեղումներին է անդրադարձել «Պահպանության ծառայություն» ՊՈԱԿ-ի տնօրենի գիտական աշխատանքների գծով տեղակալ, պատմական գիտությունների դոկտոր, պրոֆեսոր Աշոտ Փիլիպոսյանը, որը նաև վարել է գիտաժողովի նիստերից մեկը: Աշոտ Փիլիպոսյանն անդրադարձել է 2010-2012 թվականներին Մեծամորի միջնաբերդում և դամբարանադաշտում կատարված պեղումներին. «Մաքրվել և պեղվել են այն դամբարանները, հարակից տարածքները, որոնք մինչ այդ պեղել էր Էմմա Խանզադյանը՝ ճշգրտելու և հստակեցնելու նպատակով, արդյոք որևէ խնդիր դուրս չի մնացել հնագետի ուսումնասիրություններից: Արդյունքում հաստատվել է այն ենթադրությունը, որ Էմմա Խանզադյանի պեղած մեծ դամբարանաբլուրները ուշ բրոնզեդարյան կառույցներ են, որոնց մեջ բարձրաստիճան մարդկանց երկաթեդարյան վերաթաղումներ են արվել: Էմմա խանզադյանը իր աշխատանքներում նշում է, որ իրեն համար էլ անհասկանալի է, թե ինչն է պատճառը, որ անագե, ոսկե առարկաները, որոնք ունեն ուշ բրոնզեդարյան արտաքին, հայտնվում են երկաթեդարյան խեցեղենի հետ: Այս երևույթը ցույց է տալիս, որ եղել են կրկնակի թաղումներ»:
Աշոտ Փիլիպոսյանը տեղեկացրել է, որ Մեծամորի հնագիտական պեղումների հիմնական փուլը սկսվել է 2013 թվականից, երբ պայմանագիր կնքվեց Վարշավայի համալսարանի Հնագիտության ինստիտուտի հետ՝ համատեղ աշխատանքներ իրականացնելու նպատակով: Պետք է նշել, որ հայ-լեհական արշավախումբը բավականին արդյունավետ պեղումներ է իրականացրել բուն դամբարանադաշտի տարածքում: Միաժամանակ՝ համաձայնագրի շրջանակներում, ՊՈԱԿ-ի երեք աշխատակիցներ վերաորակավորում են ստացել Վարշավայի համալսարանում: Ըստ Աշոտ Փիլիպոսյանի՝ լեհական կողմի հետ ձեռք է բերվել պայմանավորվածություն, որպեսզի աշխատանքները շարունակվեն նաև 2016 թվականին՝ պեղումներ իրակնացնելով երկու հատվածում՝ միջնաբերդում և քաղաքային թաղամասում:

ПРЕДСТАВЛЕНЫ ИССЛЕДОВАНИЯ ПАМЯТНИКОВ АРМЕНИИ ЗА ПОСЛЕДНИЕ ГОДЫ
В Институте Археологии и этнографии НАА РА прошла 16-я республиканская научная конференция «Культура древней Армении», с целью обобщения проделанной институтом работы за 2009-2014 гг. На конференции археологи говорили о полевых исследовательских работах и изучении материалов раскопок за последние несколько лет, представили результаты археологических исследований.
Со слов директора Института Археологии и этнографии НАА РА есть значительные новости в исследованиях археологических участков каменного века: « В ходе раскопок сформировались новые представления о первоначальном заселении этих территорий Армянского нагорья, появились принципиально новые данные, которые не только меняют представления о заселении первобытного человека на этой территории, но также дают новые сведения о путях распространения первобытного человека и человека разумного в Евразии». Павел Аветисян подчеркнул, что все эти исследования были проведены в рамках совместных проектов, осуществляя ежегодно 16-20 совместных исследований с зарубежными специалистами. Это означает, что современные известные специалисты в области археологии заинтересованы в памятниках Армении.
В ходе конференции об одной из таких археологических раскопок в Мецаморе говорил заместитель директора по научной части ГНО «Служба по охране», доктор исторических наук, профессор Ашот Пилипосян, который также вел одну из заседаний конференции. Ашот Пилипосян отметил раскопки, проведенные в 2010-2012 годах в акрополе и на территории гробниц Мецамора: «Были очищены и раскопаны те гробницы и близлежащие участки, на которых ранее работала Эмма Ханзадян, чтобы исключить какие-либо упущения в исследованиях археолога. В результате, подтвердилось предположение о том, что раскопки больших могильных холмов, проведенных Эммой Ханзадян относятся к позднему бронзовому веку и в них были повторные захоронения высокопоставленных людей каменного века. Эмма Ханзадян в своих трудах отмечает, что ей самой неясна причина того, что предметы из олова и золота, которые схожи с предметами позднего бронзового века, появляются в керамике железного века. Это явление показывает, что были повторные захоронения».
Ашот Пилипосян отметил, что основной этап археологических раскопок в Мецаморе начался в 2013 году, когда был подписан контракт о совместной работе с Институтом археологии Варшавского университета. Следует отметить, что армяно-польская экспедиция провела довольно эффективные раскопки на территории гробниц. В то же время, в соответствии с соглашением, трое сотрудников ГНО прошли курсы усовершенствования в Варшавском университете. Со слов Ашота Пилипосяна, с польской стороной достигнута договоренность о продолжении работ в 2016 году на двух участках – в акрополе и на городской территории.