ԵՎՐՈՊԱԿԱՆ ԺԱՌԱՆԳՈՒԹՅԱՆ ՕՐԵՐԸ ՎԱՅՈՑ ՁՈՐԻ ՄԱՐԶՈՒՄ
«Եվրոպական ժառանգության օրեր» ծրագրի շրջանակներում բազմաթիվ միջոցառումներ են կազմակերպվել Վայոց ձորի մարզում։ «Գլաձորի համալսարան» պատմամշակութային արգելոց-թանգարանում անցկացվել է «Մեր շրջակա միջավայրը և նրա պահպանման կարևորությունը» թեմայով բաց դաս։ Ներկա են եղել Վերնաշեն համայնքի միջնակարգ  դպրոցի աշակերտներ, ուսուցիչներ։ Բաց դասի ընթացքում արգելոց-թանգարանի վարիչ Բարիս Քոչարյանը խոսել է մեզ շրջապատող բնության գեղեցկության, առանձնահատկությունների, օգտակարության և պահպանման խնդիրների մասին։ Անդրադարձել է նաև բնության անկրկնելի վերարտադրությանը կերպարվեստում ։  Միջոցառման ավարտին Բարիս Քոչարյանը պատասխանել է  աշակերտներին հետաքրքրող հարցերին։
Նույն օրը «Գլաձորի համալսարան» պատմամշակութային արգելոց-թանգարանի աշխատակիցների նախաձեռնությամբ Թանահատի վանական համալիրի տարածքում իրականացվել է ծառատունկ։  Նրանք տնկվել են փշատենու և տանձենու (քռոսիկ) ավելի քան 40 տնկիներ` հիմնականում ձորի ջրամերձ հատվածում:
«Արփի» բնապատմական արգելոցի տարածքում ևս ծառատունկ է իրականացվել. տնկվել են այդ հուշարձանին հատուկ ծառատեսակներ՝ մասրենի, ընկուզենի,  սալորենի, մոտ 30 տնկի։
Ծառատունկն իրականացվել է ՊՄՊ Վայոց ձորի մարզային ծառայության պետի և արգելոցի աշխատակիցների շնորհիվ։
Ծառատունկին հաջորդել է Արենիի միջնակարգ դպրոցի 12-րդ դասարանի աշակերտների համար անցկացված  «Նորավանքի ձորի բնությունը և նրա պատմական անցյալը» խորագրով բաց դասը:  «Արփի» բնապատմական արգելոցի վարիչ Շաքե Ղարախանյանը ներկայացրել է օրվա խորհուրդն ու միջոցառման նպատակը: Նա իր խոսքում կարևորել է Նորավանքի ձորի էնդեմիկ բույսերի պահպանությունը և նշել, որ այստեղ աճում են նաև հազվագյուտ տեսակի բույսեր, որոնց մեծ մասը գրանցված է Հայաստանի Կարմիր գրքում ( Կարմրան, սրոհունդ, միամյա զանգակ, խլածաղիկ, մանրածաղիկ մեխակ, սզնի, փռշնի և այլն), ինչպես նաև տարբեր բույսերի վայրի ցեղակիցներ (վայրի տանձ, բալ, ընկույզ, պիստակ, նուշ, փշատ, խաղող, վայրի ոսպ, ցորեն, սոխ և այլն):  Շաքե Ղարախանյանը մանրամասն ներկայացրել է 20 անուն դեղաբույսերի նկարագիրը՝  որ ընտանիքին են պատկանում, քանի տեսակ գոյություն ունի, ինչ պայմաններում են աճում, որ տեսակներն են հանդիպում Հայաստանի տարածքում և որոնք լայն տարածում ունեն բժշկության մեջ: Բաց դասին միացել է նաև դպրոցի բնագիտության և աշխարհագրության ուսուցիչ Աշոտ Մարտիրոսյանը և ներկայացրել Նորավանքի ձորի այն բուսատեսակները, որոնց բարիքներից այսօր էլ շարունակում են օգտվել մարդիկ  (կծոխուր, բոխի, ծնեբեկ, ունաբ, ընկույզ, թութ և այլն): Աշակերտները հնարավորություն են ունեցել մեծ էկրանին տեսնելու արգելոցի տարածքում աճող որոշ բույսերի լուսանկարներ:

Within the framework of “European heritage days” various events have been organized in Vayoc dzor region. In “Gladzor university” historical-cultural museum-reserve an open lesson was held on the theme “Our environment and the importance of its reservation” . Vernashen community’s pupils, teachers were present. The director of the museum-reserve Baris Qocharyan talked about the beauty of the surrounding nature, its features and problems of reservation. He also touched upon the unique reproduction of it in fine arts. In the end Baris Qocharya answered to the questions of pupils.
On the same day by the initiative of the employees of “Gladzor university” historical-cultural museum-reserve tree planting was implemented in the territory of Tanahat monastery.
Tree planting was implemented in the territory of “Arpi” natural-historical reservation as well. More than 30 types of trees, including walnut, plume, rose-hip were planted. The latter was implemented by the head and the employees of Vayoc dzor regional service.
The tree planting was followed by open class “Noravank’s canyon’s nature and its historical past” for the pupils of Areni’s secondary school. The director of “Arpi” reserve Shake Gharakhanyan presented the aim of the event. He highlighted the importance of the reservation of Noravank canyon’s endemic plants mentioning that here also grow rare types of plants, part of which are registered in the Red book of Armenia. Shaqe Gharakhanyan gave the detailed description of 20 herbs, how many species exist, which are more widely accepted in medicine. Teacher of geography Ashot Martirosyan also joined to the open class and presented those species of plants growing in Noravank canyon, which are used by people up today. Pupils had the opportunity to see the photos of plants growing in the territory of the reserve on big screens.