Monthly Archives: January 2017
Յուղուսեն լեռան փեշին է հանգրվանում Օխտը (յոթ) դռնի վանքը` Գտչավանքից ոչ այնքան հեռու, Մոխրենես գյուղից 3,5 կմ հյուսիս-արևմուտք: Այն Արցախի եզակի ճարտարապետական հուշարձաններից է: Վանքն առանձնահատուկ [...]
ԱՐԵՆԻԻ ԴՊՐՈՑԱԿԱՆՆԵՐՆ ԱՆԴՐԱԴԱՐՁԵԼ ԵՆ ՀԱՅՈՑ ԲԱՆԱԿԻ 25-ԱՄՅԱԿԻՆ
2017-10-31T14:24:31+00:00 30/01/2017|«Արփի» բնապատմական արգելոց|
«Արփի» բնապատմական արգելոցի և Արենիի միջնակարգ դպրոցի համատեղ ուժերով գյուղի կրթօջախում անցկացված միջոցառումը նվիրված է եղել Հայոց բանակի ստեղծման 25-ամյակին: Միջոցառումն սկսվել է «Նամակ զինվորին» և [...]
ՀԱՅՈՑ ԲԱՆԱԿԻ 25-ԱՄՅԱԿԻՆ ՆՎԻՐՎԱԾ ՄԻՋՈՑԱՌՈՒՄՆԵՐԻ ՇԱՐՔ ԿՈՏԱՅՔԻ ՄԱՐԶՈՒՄ
2018-03-29T15:57:40+00:00 30/01/2017|Կոտայք, Լրահոս|
Հունվարի 27-ին Աբովյան քաղաքի Ն. Վանյանի անվան թիվ 5 հիմնական դպրոցը մեծ շուքով նշել է Հայոց բանակի կազմավորման 25-ամյակը: Միջոցառման ժամանակ մասնակիցներին ողջունել և շնորհավորանքի խոսքեր [...]
ԵՂԵԳՆԱՁՈՐՈՒՄ ՀԱՐԳԱՆՔԻ ՏՈՒՐՔ ԵՆ ՄԱՏՈՒՑԵԼ ԱՐՑԱԽՅԱՆ ՊԱՏԵՐԱԶՄԻ ԶՈՀԵՐԻ ՀԻՇԱՏԱԿԻՆ
2018-03-29T16:00:40+00:00 30/01/2017|Վայոց Ձոր|
«Պահպանության ծառայություն» ՊՈԱԿ-ի ՊՄՊ Վայոց ձորի մարզային ծառայությունը հուշարձանների պահպանությանը, հանրահռչակմանն ուղղված միջոցառումներից զատ, մշտապես ուշադրության կենտրոնում է պահում նաև հայկական բանակին առնչվող իրադարձությունները: Հայոց բանակի [...]
ՀԱՅԿԱԿԱՆ ՄԻՋՆԱԴԱՐՅԱՆ ՃԱՐՏԱՐԱՊԵՏՈՒԹՅԱՆ ՀՐԱՇԱԼԻՔՆԵՐԻՑ ՄԵԿԸ․ ԴԱԴԻՎԱՆՔ
2017-02-02T14:50:03+00:00 27/01/2017|Լրահոս|
Այնտեղ, որտեղ թեք բլրակով մերձենում են Ղարաբաղի և Մռավի լեռնաշղթաները, կա ոչ ընդարձակ մի լեռնահովիտ։ Հենց այդ փոքրիկ, բայց չափազանց գեղեցիկ բլրակի վրա է կառուցված հայական [...]
ԱՐՄԱՎԻՐՈՒՄ ԹԵՐԹԵԼ ԵՆ ՊԱՏՄՈՒԹՅԱՆ ՀԵՐՈՍԱԿԱՆ ԷՋԵՐԸ
2018-03-29T15:55:51+00:00 27/01/2017|Արմավիր, Լրահոս|
«Պահպանության ծառայություն» ՊՈԱԿ-ի ՊՄՊ Արմավիրի մարզային ծառայության և Մայիսյան համայնքի միջնակարգ դպրոցի համատեղ անցկացրած միջոցառումը նվիրված է եղել Հայոց բանակի ստեղծման 25-ամյակին։ Հուշ-ցերեկույթին ներկա են եղել [...]
ՀՀ ԲԱՆԱԿԻ 25-ԱՄՅԱԿԻՆ ՆՎԻՐՎԱԾ ՄԻՋՈՑԱՌՈՒՄ ՀՐԱԶԴԱՆՈՒՄ
2018-03-29T15:57:40+00:00 27/01/2017|Կոտայք, Լրահոս|
«Պատմամշակութային արգելոց-թանգարանների և պատմական միջավայրի պահպանության ծառայություն» ՊՈԱԿ-ի ՊՄՊ Կոտայքի մարզային ծառայությունը Հրազդան քաղաքի երկաթգծի կայարանի տարածքում` Արցախյան հերոսամարտի զոհվածների հիշատակին տեղադրված կոթող-խաչքարի մոտ, Հայոց բանակի [...]
ՀՀ ՄՇԱԿՈՒՅԹԻ ՆԱԽԱՐԱՐ ԱՐՄԵՆ ԱՄԻՐՅԱՆՆ ԱԼՑԵԼԵԼ Է «ԶՎԱՐԹՆՈՑ» ՊԱՏՄԱՄՇԱԿՈՒԹԱՅԻՆ ԱՐԳԵԼՈՑ-ԹԱՆԳԱՐԱՆ
2017-03-03T12:16:14+00:00 25/01/2017|Uncategorized, Լրահոս|
«Զվարթնոց» պատմամշակութային արգելոց-թանգարանը Հայաստան այցելող զբոսաշրջիկների համար առավել հրապուրիչ դարձնել, զբոսաշրջության զարգացման հեռանկարի համատեքստում ինչ բաղադրիչներ ներգրավել, ինչպիսի ենթակառուցվածքներ ստեղծել և գերժամանակակից տեխնոլոգիաներ կիրառել: Հենց այս [...]
ՎԱՆԻ ԹԱԳԱՎՈՐՈՒԹՅԱՆ ՇՐՋԱՆԻ ԲԱՑԱՌԻԿ ՆՅՈՒԹԵՐ «ՊԱՀՊԱՆՈՒԹՅԱՆ ԾԱՌԱՅՈՒԹՅՈՒՆ» ՊՈԱԿ-ՈՒՄ
2018-03-29T15:57:15+00:00 23/01/2017|Գեղարքունիք, Լրահոս|
«Պահպանության ծառայություն» ՊՈԱԿ-ի վերականգնման լաբորատորիայում մաքրվում, վերականգնվում և ամրակայվում են վերջերս Գեղարքունիքի մարզում պատահաբար հայտնաբերված նյութական արժեքներ, որոնք վերաբերում են Վանի թագավորության (Ուրարտուի) ժամանակներին: Գտածոների մեջ [...]
ՎԻԿՏՈՐԻՆԱ-ՄՐՑՈՒՅԹ ՎԱԶԱՇԵՆՈՒՄ
2018-03-29T16:00:17+00:00 20/01/2017|Տավուշ, Լրահոս|
«Պահպանության ծառայություն» ՊՈԱԿ-ի ՊՄՊ Տավուշի մարզային ծառայությունը Վազաշեն համայնքի միջնակարգ դպրոցում կազմակերպել է «Տավուշի պատմական հուշարձանները» թեմայով վիկտորինա-մրցույթ, որին մասնակցել են 5-6-րդ դասարանների աշակերտները: Դպրոցականները պայմանականորեն [...]
2017-01-19T15:23:59+00:00 19/01/2017|Լրահոս|
«Պատմամշակութային արգելոց-թանգարանների եւ պատմական միջավայրի պահպանության ծառայություն» ՊՈԱԿ-ի աշխատակազմը շնորհավորում է ՊՈԱԿ-ի Գիտահետազոտական բաժնի վարիչ Կարինե Բազեյանին ծննդյան օրվա առիթով` մաղթում նրան առողջություն, երջանկություն, հաջողություններ, նորանոր [...]
ԱՐՑԱԽԻ ՃԱՐՏԱՐԱՊԵՏԱԿԱՆ ԳԱՆՁԱՐԱՆԻ ԱՆԳԻՆ ԳՈՀԱՐԸ․ ԳՏՉԱՎԱՆՔ
2017-01-31T14:25:28+00:00 16/01/2017|Լրահոս|
Գտչավանք միջնադարյան վանական համալիրը գտնվում է Արցախի Հադրութի շրջանի Տող գյուղի մոտ։ Տողասարի կամ Ճգնավորի լեռան հյուսիսարևմտյան լանջի գոգավորությունում, թավուտ անտառների մեջ, դեռ շատ հեռվից երևում [...]

Monthly Archives: January 2017
У подножия горы Юхусен, в 3,5 км северо-западнее села Мохренис, недалеко от монастыря Гтчаванк находится монастырь Охты дрне (семь дверей). Это один из исключительных архитектурных памятников [...]
ШКОЛЬНИКИ АРЕНИ ОТМЕТИЛИ 25-ЛЕТИЕ АРМЯНСКОЙ АРМИИ
2017-10-31T14:24:31+00:00 30/01/2017|Природо-исторический заповедник “Арпи”|
Природно-исторический заповедник «Арпи» совместно со средней школой Арени провели мероприятие в школе, посвященное 25-летию Армянской армии. Мероприятие началось с обобщения результатов сочинений учащихся начальных и старших [...]
В ЕГЕГНАДЗОРЕ ПОЧТИЛИ ПАМЯТЬ ПАВШИХ В АРЦАХСКОЙ ВОЙНЕ
2018-03-29T16:00:40+00:00 30/01/2017|Вайоц Дзор|
Помимо мероприятий по охране и популяризации памятников региональная служба ОИС Вайоц Дзора ГНО «Служба по охране» всегда уделяет внимание событиям в армянской армии. 28 февраля, в [...]
МОНАСТЫРСКИЙ КОМПЛЕКС ДАДИВАНК – ОДИН ИЗ ШЕДЕВРОВ СРЕДНЕВЕКОВОЙ АРМЯНСКОЙ АРХИТЕКТУРЫ
2017-02-02T14:50:03+00:00 27/01/2017|Новостная лента|
Здесь, где сближаются горные цепи Карабаха и Мрена, на обширной горной долине находится небольшой красивый холм, на котором высится один из прекрасных памятников средневековой армянской архитектуры [...]
В АРМАВИРЕ ВСПОМИНАЛИ ГЕРОИЧЕСКИЕ СТРАНИЦЫ ИСТОРИИ
2018-03-29T15:55:51+00:00 27/01/2017|Армавир, Новостная лента|
Совместное мероприятие, организованное региональной службой ОИС Армавира ГНО «Служба по охране» и средней школой общины Маисян, было посвящено 25-летию создания Армянской армии. На мероприятии присутствовали участники [...]
МИНИСТР КУЛЬТУРЫ РА АРМЕН АМИРЯН ПОСЕТИЛ ИСТОРИКО-КУЛЬТУРНЫЙ МУЗЕЙ-ЗАПОВЕДНИК «ЗВАРТНОЦ»
2017-03-03T12:16:14+00:00 25/01/2017|Uncategorized, Новостная лента|
Как сделать историко-культурный музей-заповедник «Звартноц» наиболее привлекательным для туристов, какие факторы, инфраструктуры и современные технологии необходимы в перспективе развития туризма. Именно такова цель визита министра культуры [...]
ИСКЛЮЧИТЕЛЬНЫЙ МАТЕРИАЛ ПЕРИОДА ВАНСКОГО ЦАРСТВА В ФОНДАХ “СЛУЖБЫ ОХРАНЫ” ГНО
2018-03-29T15:57:15+00:00 23/01/2017|Гегаркуник, Новостная лента|
В реставрационной лаборатории “Службы охраны” ГНО очищаются, восстанавливаются и укрепляются недавно случайно обнаруженные в марзе Гегаркуник материальные ценности, относятся к периоду Ванского царства (Урарту). Среди артефактов [...]
ВИКТОРИНА В ВАЗАШЕНЕ
2018-03-29T16:00:17+00:00 20/01/2017|Тавуш, Новостная лента|
В средней школе общины Вазашен региональная служба ОИС Тавуша ГНО «Служба по охране» организовала викторину на тему «Исторические памятники Тавуша». В конкурсе приняли участие учащиеся 5-6 [...]
ГТЧАВАНК–БЕСЦЕННАЯ ЖЕМЧУЖИНА В СОКОВИЩНИЦЕ АРЦАХСКОЙ АРХИТЕКТУРЫ
2017-01-31T14:25:28+00:00 16/01/2017|Новостная лента|
Средневековый монастырский комплекс Гтчаванк, купол которого виден еще издалека, находится в Адрудском районе Арцаха, возле села Тог, в густом лесу, в котловине северо-западного склона горы Тогасар [...]