ՇՈՒՏՈՎ ԿՄԵԿՆԱՐԿԵՆ ՀՈՒՇԱՐՁԱՆՆԵՐԸ ԲՈՒՍԱԾԱԾԿԻՑ ՄԱՔՐԵԼՈՒ ԱՇԽԱՏԱՆՔՆԵՐԸ
Օրերս ՀՀ մշակույթի նախարար Արմեն Ամիրյանի Գոշավանք վանական համալիրի տարածք  կատարած այցի ընթացքում «Պահպանության ծառայություն» ՊՈԱԿ-ի տնօրենի՝ գիտական աշխատանքների գծով տեղակալ Կարեն Փահլևանյանին տված հանձնարականը վերաբերում էր  հատուկ եղանակով հուշարձանների պատերին, տանիքներին, գմբեթներին աճած բուսածածկը մաքրել- հեռացնելու նպատակով մարզային կառույցների միջոցով երիտասարդ կամավորների  խմբեր ստեղծելուն։
Հանձնարարականի համաձայն «Պահպանության ծառայություն» ՊՈԱԿ-ի մարզային կառույցներն արդեն ներկայացրել են ավելորդ բուսածածկը հեռացնելու  անհրաժեշտություն ունեցող հուշարրձանների (վանական համալիրենր, եկեղեցիներ, մատուռներ) ցանկը։ Ներկայում ձևավորվում են երիտասարդ  կամավորների խմբերը և նոյեմբերի 24-ից կմեկնարկեն աշխատանքները։
Ստորև ներկայացնում ենք հուշարձանների պահպանությամբ մտահոգ բոլոր մարդկանց ուղղված  ՊՈԱԿ-ի կոչը և հորդորում միանալ մեր կամավորների խմբերին։
Հարգելի հայրենակիցնե՛ր
Մեր նախնիների հազարամյակների ընթացքում ստեղծած հարուստ և ինքնատիպ պատմամշակութային ժառանգության պահպանությունն ու այն գալիք սերունդներին հնարավորինս անաղարտ փոխանցելը  յուրաքանչյուրիս սրբազան պարտքն է: Վաղուց արդեն ժամանակն է, որ հաճախ շրջանառվող այս կարգախոսը զուտ գեղեցիկ խոսքերից վերածվի կոնկրետ գործողության և արդյունքի: Առավել ևս, որ Հայաստանի Հնրապետությունում պաշտոնապես գրանցված շուրջ 25000 հուշարձաններից շատերն ուշադրության, հոգածության, խնամող ձեռքի, ամրակայման և վերականգնման առաջնահերթության կարիք ունեն: Միայն պետական միջոցներով, ինչպես նաև միայն ոլորտի պատասխանատուների ուժերով այդ ամենը կարճ ժամանակում իրականացնելն անիրատեսական է:
Ուստի` ժամանակն է համախմբելու բոլոր նրանց ուժերը, կորովն ու ձգտումները, ովքեր իրոք պատրաստ են իրենց լուման ներդնելու այդ իսկապես սրբազան գործի իրականացմանը: Իհարկե, ամեն ինչ հնարավոր չէ անել մեկ օրում և միանգամից: Դրա համար պետք է լավ մտածված ծրագիր և գործողությունների փուլային, հետևողական իրականացում:
Այս առումով ՀՀ մշակույթի նախարարության «Պատմամշակութային արգելոց-թանգարանների և պատմական միջավայրի պահպանության ծառայություն» ՊՈԱԿ-ը կոչ է անում բոլոր գերատեսչություններին, հիմնարկներին, հասարակական կազմակերպություններին և սրտացավ մարդկանց, որպես ծրագրի առաջին փուլ, միավորել ուժերն իրականացնելու առաջնահերթ կարիք ունեցող  Հայաստանի պատմամշակութային ու պատմաճարտարապետական հուշարձանների մի մասի տանիքների ու պատերի ավելորդ բուսականությունից մաքրման աշխատանքները:
Հուշարձանների ցուցակը և իրականացվելիք փուլային աշխատանքների ժամանակացույցին շուտով կարող եք ծանոթանալ մեր կայքում՝ hushardzan@yandex.ru : Ի գո´րծ:
Մեր կազմակերպության և մաքրման աշխատանքների կազմակերպիչների հետ կարող եք կապվել 010 58 74 25 հեռախոսահամարով:

ВСКОРЕ СТАРТУЮТ РАБОТЫ ПО ОЧИСТКЕ ПАМЯТНИКОВ ОТ РАСТИТЕЛЬНОСТИ
Поручение Министра культуры РА Армена Амиряна, на днях    посетившего монастырский комплекс Гошаванк, данное им зам. директору по науке ГНО “Служба охраны памятников” Карену Пахлеваняну заключалось в создании посредством региональных структур добровольческих молодежных отрядов по очистке стен, кровли и куполов памятников от покрывшей их растительности.
Согласно поручению, региональные структуры ГНО “Служба охраны памятников” уже представили список памятников, требующих очистки от покрывающих их растительности (монастырские комплексы, церкви, часовни). В настоящее время формируются молодежные добровольческие отряды и с 24 ноября  начнутся очистные работы.
Ниже приводится призыв ко всем людям, которых волнует проблема сохранения памятников, присоединиться к добровольческим отрядам.
Священным долгом каждого из нас является сохранение созданного нашими предками в течение тысячелетий самобытного, богатого историко-культурного наследия и передача его последующим поколениям по возможности в первозданном состоянии. Уже давно время, чтобы это не были лишь красивые слова и чтобы они воплотились в конкретные дела. Тем более что многие из около 25000 памятников,  зарегистрированных на территории Республики Армения, требуют к себе внимания и заботу, а также немедленных работ по их укреплению и реставрации. Только лишь на государственные средства, как и силами лишь ответственных лиц сферы охраны памятников, осуществить все это в короткое время нереально.
Следовательно, время сплотить силы, энергию и стремления всех, кто готовы внести свою лепту в это действительно священное дело. Конечно, невозможно все это осуществить в один день и сразу. Для этого требуется хорошо продуманная программа и поэтапное, последовательное осуществление действий.
В этом смысле, ГНО “Служба по охране окружающей среды и историко-культурных музеев-заповедников” Министерства культуры РА призывает все ведомственные учреждения, общественные организации и сердобольных людей, чтобы на первом этапе программы объединили свои силы для осуществления первоочередных работ по очистке кровли и стен от растительности, покрывшей  историко-культурные и историко-архитектурные памятники Армении.
Со списком памятников и графиком поэтапного осуществления работ вскоре сможете познакомиться на нашем сайте: hushardzan@yandex.ru.