Հայկական ընտանիքում գորգը տարիներ շարունակ եղել է որպես տան արժեքավոր զարդարանք։ Ավանդույթի համաձայն հաճախ նորապսակներին գորգեր են նվիրել, տոներին պատշգամբները զարդարել են գորգերով: Հնում գորգագործ աջիկները համարվել են լավագույն հարսնացուները, ինչը պատիվ է բերել տվյալ ընտանիքին: Բազմաթիվ են դեպքերը, երբ հայկական գորգերը տարբեր առիթներով նվիրվել են թագավորների, օտարերկրյա բարձրաստիճան ղեկավարների ու պատվարժան հյուրերի: Վերջին տասնամյակում կրկին մեծացել է գորգարվեստի նկատմամբ պետական մակարդակով ուշադրությունը, ավելացել է նաև գորգագործությամբ հետաքրքրվողների թիվը։
Ով գոնե մեկ անգամ եղել է չնաշխարհիկ ու հեքիաթային Արցախ աշխարհում, անշուշտ այցելել է Շուշիի արվեստի կենտրոն, որը հիմնադրվել է 2012 թ. Մոսկվայում բնակվող հայ բարերար Կարո Սարգսյանի ջանքերով: Թանգարանի շենքի առաջին հարկը 2013թ. օգոստոսին անհատույց հատկացվել է արցախյան գորգերի և կենցաղային հին իրերի պահպանմանն ու ցուցադրմանը։
2013 թվականին Շուշիի արվեստի կենտրոնում մեծ հանդիսությամբ բացվել է գորգերի թանգարանը, որտեղ ներկայացված են 17-20-րդ դարերին ստեղծված մոտ 300 ձեռագործ գորգեր, դրանք արցախյան գորգագործության լավագույն ավանդույթների վկաներն են: Գորգարվեստի թանգարանը հիմնելու նպատակը եղել է փրկել արցախյան ավանդական գորգը մոռացությունից, ինչպես նաև հարևան Ադրբեջանի յուրացումից։
Շուշիի գորգերի թանգարանի ստեղծման նախաձեռնության հեղինակ, բարերար Վարդան Ասծատրյանը հետաքրքիր մանրամասներ է ներկայարցել, թե ինչպես է մտահղացել արցախյան գորգերի թանգարան ստեղծելու գաղափարը և ինչպես է մեկտեղվել մոտ 300 գորգը։
«Դեռ մանկուց մեր տանը միշտ գորգեր եմ տեսել: Երիտասարդ տարիներից սկսել եմ հետաքրքրվել գորգերի ստեղծման պատմությամբ ու տարբեր հասցեատերերից հավաքել դրանք։ Մշտապես տատիցս, պապիցս ու ծնողներիցս լսել եմ բազմաթիվ պատմություններ, թե ինչպես էին թուրքերը հայկական գյուղերից հավաքում հին հայկական գորգերը, դրանք փոխանակում նորերով կամ այլ ապրանքով։ Ականատես եմ եղել, թե շատերն ինչպես էին թաքցնում իրենց տների հին գորգերը, իսկ որոշ մարդիկ էլ պարզապես կուլ էին տալիս նոր ապրանք ունենալու թուրքերի խայծը։ Այդպիսով` թուրքերը նպատակադրված ուզում էին ոչնչացնել գորգարվեստում հայկական ձեռագիրը՝ իրականացնելով հայերի հանդեպ պանթուրքիզմի գաղափարախոսությունը։ Այս թանգարանում է ցուցադրվում է նաև տատիս գործած գորգը՝ մեղուներով, փեթակներով․․․»,- պատմել է Վարդան Ասծատրյանը:
Մշակույթի հանդեպ սերն ու նվիրումը մշտապես ուղեկցել է Վարդան Ասծատրյանին: Ի վերջո նա սկսել է խորությամբ ուսումնասիրել հայկական մշակույթը, կերպարվեստի տարբեր ճյուղեր և ստեղծել է անձնական հրաշալի հավաքածու: Նա աշխարհի տարբեր երկրներից` Ավստրիա, Շվեյցարիա, Ստամբուլ, Գերմանիա, գտել ու գնել է մի քանի հարյուր գորգ: Արցախի հայտնի գորգագործների հին գորգերը գտել ու մեկտեղել է նաև Հայաստանի ու Արցախի տարբեր գյուղերից: Այսօր դրանք ցուցադրվում են Շուշիի գորգերի թանգարանում։ Մոտ 300 գորգերից կազմված թանգարանի մշտական ցուցադրությունը ներառում է 120-ը՝ «Վիշապագորգ», «Խնձորեսկ», «Աստղագորգ», «Ծաղկագորգ», «Արծվագորգ», «Ծաղկած խաչեր», «Պատկերագորգ» և այլն: Հավաքածուից վերականգնվել են առավել վնասված գորգերը։
Շուշիի գորգերի թանգարանը Արցախի գորգագործության հարուստ ավանդույթների մասին վկայող անգնահատելի հաստատություն է, որը նաև հրաշալի հնարավորություն է Արցախի հայտնի գորգագործությունն ուսումնասիրելու ու միաժամանակ այն վերածելու գորգարվեստի զարգացման կենտրոնի։

In Armenian family carpet has always been a valuable decoration of home. According to tradition newlyweds were often gifted carpets, the balconies were decorated with carpets during holidays. In ancient times carpet weaver girls considered to be the best brides, which brought honor to their families. Numerous are cases when Armenian carpets were given to kings, foreign honorable officials and other respectable guests. In the last decade the attention towards carpets has increased largely, the number of the people interested in carpet weaving art has also increased.
Whoever has once been in marvelous Artsakh has surely visited Shushi’s art center established in 2012 by the efforts of Armenian benefactor Karo Sargsyan living in Moscow. The first floor of the museum was allocated to the exhibition and reservation of the carpets and old household objects. In 2013 in the art center of Shushi the museum of carpets was opened where almost 30 handmade carpets dating back to 17-20th centuries are exhibited. They are the “witnesses” of the best traditions of carpet weaving art in Artsakh. The aim of establishing the museum was to save the traditional artsakhian carpet from getting buried in oblivion.
The author of the initiative of establishing museum of carpets, benefactor Vardan Astsatryan gave detailed information about how the idea about the museum was schemed and how 300 carpets were united.
“I’ve seen carpets in our house since childhood. Since adulthood I have been interested in the history of carpet weaving and collected them from different recipients. I have always listened to different stories from my granny, grandfather and parents about how the Turks collected old Armenian carpets from Armenian villages exchanging them with the new ones or other goods. I have witnessed how people hid the old carpets of their houses, while others accepted exchanging them with new goods. So the Turks wanted to obliterate the Armenian handwriting from the carpet weaving art implementing the ideology of Pan-Turkism towards Armenians. The carpet woven by my granny is also reserved in this museum…” told Vardan Astsatryan. Dedication and love towards culture has always accompanied him. He has started studying Armenian culture and different branches of fine arts in depth and created wonderful collection.
He has found and bought hundreds of carpets from different countries: Austria, Switzerland, Istanbul, Germany. He has found old carpets of famous carpet weavers from different villages of Artsakh and Armenia. Today they are exhibited in the carpets museum of Shushi. The permanent exhibition of about 300 carpets includes 120 carpets: “Dragon rug”, “Khndzoresk”, “Floral carpet”, “Blossomed crosses”, “Figurative carpet” and others. The worn out carpets of the collection have been restored.
The carpets museum of Shushi is an invaluable wealth certifying about the rich traditions of Artsakh’s carpet weaving art, which is also a wonderful opportunity for studying the famous carpet weaving art of Artsakh and making it a development center for the latter.