ՀՐԱՏԱՐԱԿՎԵԼ Է Վ. ՍԱՖԱՐՅԱՆԻ «ԱՐՑԱԽԻ ՀՆԱԳԻՏԱԿԱՆ ՀԵՏԱԶՈՏՈՒԹՅՈՒՆՆԵՐԻ ՎԵՐՋԻՆ ՏԱՐԻՆԵՐԻ ԱՐԴՅՈՒՆՔՆԵՐԸ» ԳԻՐՔԸ
2016-04-26T16:25:10+00:00 23/03/2016|Լրահոս|
Լեռնային Ղարաբաղի Հանրապետության անկախության հռչակման 25-ամյակին նվիրված միջոցառումների շրջանակում, Արցախի Պետական Համալսարանում օրերս կայացել է նույն բուհի պատմության ամբիոնի դասախոս, պատմական գիտությունների թեկնածու, դոցենտ Վարդգես Սաֆարյանի «Արցախի հին և միջնադարյան պատմության ու մշակույթի կեղծարարությունը ադրբեջանական պատմագիտության մեջ» գրքի շնորհանդեսը: Այն հրատարակվել է Արցախի գիտական կենտրոնի և մայր բուհի գիտական խորհրդի որոշմամբ:
Երեք գլխից բաղկացած ռուսաց լեզվով գրված աշխատության նպատակն է` ադրբեջանական պատմագիտության վերլուծության հիման վրա վեր հանել Արցախի մշակույթի ուսումնասիրության մեթոդաբանական, տեսական, քաղաքական հիմքերը, ցույց տալ ադրբեջանցի պատմաբանների` Ղարաբաղում թուրքական էթնոսի բնիկ լինելու և հայերի եկվորության մասին հայեցակարգի սնանկությունը, և, հետևաբար, ադրբեջանցիների կողմից արցախահայության մշակութային ժառանգության յուրացման փորձերի անհիմն և անհեռանկար լինելը:
Աշխատությունն ադրբեջանական պատմագիտության կողմից Արցախի հին և միջնադարյան մշակույթի ուսումնասիրության քաղաքական և գիտական մղումները, ընթացքը, մեթոդաբանությունն ու արդյունքները համալիր հետազոտելու առաջին փորձն է: Քննության են առնվում մի շարք նոր հետազոտություններ, փաստաթղթեր, շրջանառության մեջ են դրվում հեղինակի մասնակցությամբ Արցախում վերջին տարիներին իրականացված հնագիտական հետազոտությունների արդյունքները: Ձեռնարկը հարուստ նյութ է բովանդակում հայագետների, ԼՂ հիմնախնդրով զբաղվող քաղաքագետների և հայ ժողովրդի մշակույթն ուսումնասիրողների համար:
ԼՂՀ ԱԺ նախագահ Աշոտ Ղուլյանի խոսքով, մի քանի տարի առաջ Ադրբեջանի քաղաքական ղեկավարությունն ադրբեջանցի գիտնականներին մեղադրում էր իրենց հանրագիտարաններում հայերի անունները, հայկական ծագմամբ անվանումներն ու ձևակերպումները թողնելու համար: Դժբախտաբար, Ադրբեջանի քաղաքականության մեջ ոչինչ չի փոխվել. պետական մակարդակով իր պատմությունը կեղծելու, նենգափոխելու ուղղությամբ քայլերը հստակորեն շարունակվում են նաև այսօր:
«Ես ուրախ եմ, որ այսօր նման գիտական աշխատանքի ներկայացման մասնակիցներ ենք, և համոզված եմ, որ գրքում տեղ գտած հարուստ պատմական աղբյուրները ուսանողների համար նոր որոնումներ սկսելու և նոր ապացույցներ գտնելու հիմք կհանդիսանան»:
Արցախի գիտական կենտրոնի տնօրեն Ստեփան Դադայանը հիշեցրեց, որ ադրբեջանցի պատմաբանների հակահայկական արշավը սկսվել է դեռևս անցյալ դարի 60-ականներից, գրքի հեղինակն էլ 1970-ականներից է փորձել ընդդիմանալ ազերիների կեղծարարությանը:
Արցախի ՊՀ պատմության և քաղաքագիտության ֆակուլտետի դեկան, դոցենտ Արմինե Առստամյանի խոսքով` ադրբեջանական պատմագիտությունը որդեգրել է մի ուղի, որի նպատակը պատմական փաստերը խեղաթյուրելն է, հայ ժողովրդի պատմության այս կամ այն դրվագը սեփականաշնորհելը: Ըստ նրա Վ. Սաֆարյանն ստեղծել է մի աշխատություն, որով՝ օգտագործելով հարուստ պատմագիտական, շատ հաճախ էլ իր կողմից կատարված հնագիտական պեղումների արդյունքում վեր հանված նյութերը, հակահարված է տալիս ադրբեջանցի կեղծարարաներին:
«Գրքի նպատակն է ցույց տալ, որ Արցախի հին և միջնադարյան պատմության ու մշակույթի կերտողները հայերն էին: Հիրավի, սա վերջին մեկ-երկու տարում արված աշխատանք չէ. շուրջ 40 տարվա աշխատանքի արդյունք է», -հավելեց գրքի հեղինակը:
Միջոցառմանը ներկա էին ԼՂՀ Ազգային ժողովի նախագահ Աշոտ Ղուլյանը, ԱԺ փոխնախագահ, պատմական գիտ. դոկտոր, պրոֆեսոր Վահրամ Բալայանը, կրթության, գիտության և սպորտի փոխնախարար Արմեն Սարգսյանը, ԱԺ պատգամավորներ, պատմաբաններ, դասախոսներ:

На днях, в рамках мероприятий, посвященных 25-й годовщине провозглашения независимости Нагорно-Карабахской Республики, в Арцахском Государственном Университете прошла презентация книги преподавателя кафедры истории университета, кандидата исторических наук, доцента Вардгеса Сафаряна «Фальсификация древней и средневековой истории и культуры Арцаха в историографии Азербайджана». Она была издана по решению Арцахского научного центра и Ученого совета университета.
Книга состоит из трех глав и написана на русском языке. Цель работы – на основе анализа азербайджанской историографии показать методологические, теоретические и политические основы изучения культуры Арцаха, показать азербайджанским историкам несостоятельность гипотезы о том, что турецкие этнической группы, а не армянский народ, являлись коренным населением Карабаха, что делают тщетными и безосновательными попытки азербайджанцев присвоить армянское культурное наследие Арцаха.
Это первая попытка комплексного изучения азербайджанской историографии, ее политических и научных мотивов, процесса, методологии и результатов исследования древней и средневековой культуры Арцаха. Были проанализированы ряд новых исследований, документов, приведены последние результаты археологических исследований в Арцахе с участием автора. Пособие содержит богатый материал для арменоведов, политологов, изучающих главный вопрос НК, для читателей, изучающих культуру армянского народа.
Председатель НС НКР Ашот Гулян отметил, что несколько лет назад политическая власть Азербайджана обвиняла азербайджанских ученых, что в их энциклопедиях оставались имена армян, названия с армянскими корнями и формулировки. К сожалению, в политике Азербайджана ничего не изменилось, фальсификация истории на государственном уровне продолжается и сегодня.
«Я рад, что сегодня мы участвуем в презентации такой научной работы, и я уверен, что богатые исторические источники, использованные в книге, станут для студентов основой в новых исследованиях и в поиске новых доказательств».
Директор Центра науки Арцаха Степан Дадаян напомнил, что анти-армянская кампания была начата азербайджанскими историками еще в 60-х годах прошлого века, и автор книги с 1970-ых годов пытался противостоять азербайджанской фальсификации.
Со слов декана факультета истории и политологии Арцахского ГУ, доцента Армине Арустамян азербайджанская историография приняла курс на искажение исторических фактов, присвоения того или иного эпизода истории армянского народа. Она отметила, что В. Сафарян создал работу, в которой, используя богатую научную историю, а также результаты археологических раскопок, зачастую проведенных с его участием, наносит удар азербайджанским фальсификаторам.
«Цель книги – доказать, что армянский народ является создателям древней и средневековой истории и культуры Арцаха. Действительно, работа проделана не за один или два года, а является результатом 40-летнего труда»,- добавил автор книги.
В мероприятии приняли участие председатель Национального собрания НКР Ашот Гулян, заместитель председателя НС, доктор исторических наук, профессор Ваграм Балаян, заместитель министра образования, науки и спорта Армен Саркисян, депутаты НС, историки, преподаватели.