ՀԱՅԱԳԻՏՈՒԹՅԱՆ ԱՐԴԻ ՀԻՄՆԱԽՆԴԻՐՆԵՐԻՆ ՎԵՐԱԲԵՐՈՂ ՄԻՋԱԶԳԱՅԻՆ ԳԻՏԱԺՈՂՈՎԻՆ ՄԱՍՆԱԿՑԵԼ ԵՆ ՆԱԵՎ ՊՈԱԿ-Ի ԱՇԽԱՏԱԿԻՑՆԵՐԸ
2016-10-07T12:45:11+00:00 27/09/2016|Լրահոս|
ՀՀ ԳԱԱ Շիրակի հայագիտական հետազոտությունների կենտրոնի նախաձեռնությամբ Գյումրիում անցկացվել է «Հայագիտության արդի հիմնահարցեր» խորագրով 9-րդ միջազգային գիտաժողովը` նվիրված Հայաստանի անկախության 25 ամյակին: Գիտաժողովին մասնակցել են ՀՀ ԳԱԱ տարբեր ինստիտուտների, բուհերի, թանգարանների և այլ կազմակերպությունների ներկայացուցիչներ, ինչպես նաև գիտնականներ Լեհաստանից, Գերմանիայից, Ռուսաստանից, Ուկրաինայից, Վրաստանից: Այս տարի ևս ներկայացվել են ոչ միայն Շիրակի հարուստ ազգագրության, բանահյուսության, պատմության, արհեստների ու արվեստների ուսումնասիրությունների արդյունքների հետագա ընթացքը, այլև հայագիտության արդի հիմնահարցեր: Հատկանշական է, որ հայագիտությանը և տարբեր երկրներում հայերի ունեցած դերի մասին զեկույցներ են ներկայացրել նաև այլ երկրներից ժամանած գիտնականները:
Միջազգային գիտաժողովի ընթացքում ելույթ ունեցած 100-ից ավելի զեկուցողների թվում եղել են նաև «Պատմամշակութային արգելոց-թանգարանների և պատմական միջավայրի պահպանության ծառայություն» ՊՈԱԿ-ի տնօրենի՝ գիտական աշխատանքների գծով տեղակալ, պատմական գիտությունների դոկտոր, պրոֆեսոր Ա. Փիլիպոսյանը՝ «Սպանդարյանի երկաթեդարյան դամբարանային համալիրը», տնօրենի՝ ֆոնդային աշխատանքների գծով տեղակալ Լիաննա Գևորգյանը՝ «Ազգագրության բացօթյա թանգրանների ձևավորման սոցիալ-տնտեսական պատճառները» և գիտահետազոտական բաժնի վարիչ Կարինե Բազեյանը` «Երեխաների սոցիալականացման ձևերն ու եղանակները Ալեքսանդրապոլում» զեկուցումներով:

В МЕЖДУНАРОДНОЙ КОНФЕРЕНЦИИ ПО СОВРЕМЕННЫМ ПРОБЛЕМАМ АРМЕНОВЕДЕНИЯ УЧАСТВОВАЛИ ТАКЖЕ СОТРУДНИКИ ГНО
В Гюмри по инициативе Центра арменоведения НАН РА Ширака состоялась 9-ая международная конференция «Современные проблемы арменоведения», посвященная 25-летию независимости Армении. В работе конференции приняли участие представители различных институтов, университетов, музеев и других организаций НАН РА, а также ученые из Польши, Германии, России, Украины, Грузии. В этом году было представлено не только дальнейшее развитие исследований в области этнографии, фольклора, истории и искусства Ширака, но и актуальные вопросы арменоведения. Примечательно, что с докладами на тему арменоведения и относительно роли армян в истории разных стран выступили также зарубежные ученые.
На международной конференции было представлено более 100 докладов, среди которых доклад «Спандарянская усыпальница железного века» заместителя директора по научной части ГНО«Служба по охране исторической среды и историко-культурных музеев-заповедников», доктора исторических наук, профессора Ашота Пилипосяна; доклад «Социально-экономические причины формирования этнографических музеев под открытым небом» заместителя директора по фондовым работам Лианны Геворкян и доклад «Формы и методы социализации детей в Александрополе» начальника научно-исследовательского отдела Карине Базеян.