ՀԱՆԴԻՊՈՒՄ ԱՐՄԱՎԻՐԻ ԿԵՆՏՐՈՆԱԿԱՆ ԳՐԱԴԱՐԱՆՈՒՄ
Գրադարանավարի օրվա կապակցությամբ ՊՄՊ Արմավիրի մարզային ծառայության և Արմավիրի կենտրոնական գրադարանի համատեղ նախաձեռնությամբ կազմակերպվել է հանդիպում մտավորականների հետ։ Արմավիրի կենտրոնական գրադարանում հյուրընկալված Կալիֆոռնիայի հայ գրողների միության նախագահի տեղակալ, գրող, հրապարակախոս, հասարակական գործիչ Հովսեփ Նալբանդյանի հետ հանդիպմանը ներկա են եղել «Արմավիր» թերթի խմբագիր Ռաֆայել Սահակյանը, բանաստեղծ, նկարիչ Արևշատ Ավագյանը, գրող Ժաննա Աբրահամյանը, նկարիչներ, երաժիշտներ և դասախոսներ։
Հովսեփ Նալբանդյանն՝ առաջին անգամ լինելով Արմավիրում, ցանկություն է հայտնել անպայման հանդիպել արմավիրցի մտավորականներին։ Հանդիպումն անցել է հարց ու պատասխանի, փոխըմբռնման հետաքրքիր մթնոլորտում։
«Մեկ ազգ, մեկ մշակույթ, սա միայն խոսքեր չեն, սրա կարևորությունը պետք է գործով ապացուցել։ Խնդրի լավագույն լուծումը միասնությունն է»,- նկատել է Հովսեփ Նալբանդյանը։
ՊՄՊ Արմավիրի մարզային ծառայության գիտաշխատող Աշխեն Բաղմանյանը Հովսեփ Նալբանդյանի հետ զրուցել է Հայաստանի պատմական հուշարձանների ու թանգարանների մասին և խորհուրդ տվել անպայման այցելել «Մեծամոր» պատմահնագիտական արգելոց-թանգարան։
Հովսեփ Նալբանդյանը շնորհակալություն է հայտնել հետաքրքիր ու տպավորիչ միջոցառման համար ու նորից հանդիպելու ցանկություն հայտնել:

По инициативе региональной службы ОИС Армавира и центральной библиотеки Армавира состоялась встреча с интеллигенцией, приуроченная ко дню библиотекаря. В центральной библиотеке Армавира, на встрече с заместителем председателя Союза армянских писателей Калифорнии, писателем, публицистом, общественным деятелем Овсепом Налбандяном присутствовали редактор газеты «Армавир» Рафаэль Саакян, поэт и художник Аревшат Авакян, писатель Жанна Абрамян, а также художники, музыканты и преподаватели.
Овсеп Налбандян, впервые посетивший Армавир, выразил желание встретиться с интеллигенцией Армавира. Встреча прошла в волнующей атмосфере взаимопонимания, в формате вопросов и ответов.
«Одна нация, одна культура, это не просто слова, значение этих слов доказывается делами. Лучшее решение этой задачи – единство», – отметил Овсеп Налбандян.
Научный сотрудник региональной службы ОИС Армавира Ашхен Багманян в разговоре с Овсепом Налбандяном о исторических памятниках и музеях Армении, посоветовала ему обязательно посетить историко-археологический музей-заповедник «Мецамор».
Овсеп Налбандян поблагодарил за интересное и зрелищного мероприятие и выразил желание встретиться вновь.