ԳԻՏԱՄԵԹՈԴԱԿԱՆ ԽՈՐՀՈւՐԴԸ ՀԱՎԱՆՈՒԹՅՈՒՆ ՏՎԵՑ ՕՐԱԿԱՐԳՈՒՄ ԸՆԴԳՐԿՎԱԾ ՀԱՐՑԵՐԻՆ
«Պատմամշակութային արգելոց-թանգարանների և պատմական միջավայրի պահպանության ծառայություն» ՊՈԱԿ-ի գիտամեթոդական խորհրդի այս տարվա վերջին նիստում, որը վարել է ՊՈԱԿ-ի տնօրենի` գիտական աշխատանքների գծով տեղակալ, պատմական գիտությունների դոկտոր, պրոֆեսոր Աշոտ Փիլիպոսյանը քննարկվել ու համապատասխան որոշումներ է կայացվել օրակարգում ընդգրկված 8 հարցի վերաբերյալ: Հավանության է արժանացել Թ. Թորամանյան, «Անիի միջնաբերդի հուշարձանները» պրակ V-ի, Արարատի ու Վայոց ձորի մարզերի պատմամշակութային հուշարձանների քարտեզները հրատարակության երաշխավորելու հարցը: Խորհրդի անդամները համակարծիք էին, որ լուրջ գիտական աշխատանք է իրականացվել և պետք է այն հրատարակել:
Քննարկվել ու հաստատվել են «Պահպանության ծառայություն» ՊՈԱԿ-ի «Մեծամոր» պատմահնագիտական արգելոց-թանգարանի և «Լոռի Բերդ քաղաքատեղի» պատմամշակութային արգելոցի վերահսկողական էքսկուրսիոն տեքստերի հաստատման, «Լոռի Բերդ քաղաքատեղի» պատմամշակութային արգելոցի բուկլետի, ինչպես նաև «Ամբերդ» գիտահանրամատչելի պատմաճանաչողական տեղեկատուի հրատարակության երաշխավորելու հարցերը: Պատմաճանաչողական տեղեկատուն նվիրվում է Ամբերդի պեղումների 80 ամյակին: Հրատարակությամբ փորձ է արվում ներկայացնել միջնադարյան ամրոցն ու շրջակա բնաշխարհը: Մատենագիտական հարուստ տվյալների հիման վրա փորձ է արվել համակողմանի լուսաբանել պատմահնագիտական հուշարձանի դերն ու նշանակությունը միջնադարյան հայ իրականության մեջ: Հրատարակությունը նախատեսված է ընթերցասեր հանրության լայն շրջանակի համար: Գիտամեթոդական խորհրդի անդամ Արմեն Աբգարյանի փոխանցմամբ այն յուրօրինակ այցետոմս կլինի, քանի որ հեռանկարում է Ամբերդին թանգարանի կարգավիճակ տալու հարցը:
Օրակարգի մեկ այլ հարց էլ առնչվում էր «Պահպանության ծառայություն» ՊՈԱԿ-ի գորգերի և կարպետների հավաքածուի կատալոգ»-ը հրատարակության երաշխավորելուն: ՀՀ մշակութային արժեքների փորձագիտական կենտրոն ՊՈԱԿ-ի փորձագետ, պատմական գիտությունների թեկնածու Աշխունջ Պողոսյանի հեղինակած կատալոգը Հայկական լեռնաշխարհի ու Արևելքի երկրների պատմամշակութային ժառանգության համակարգերում կարևոր տեղ զբաղեցրած գորգագործական մշակույթի /տեղեկությունները վերաբերում են Քա. V-IV հազարամյակներին/ մասին է:
Հավանության է արժանացել նաև գիտամեթոդական խորհրդի անդամ Արմեն Աբգարյանի հեղինակած «Հայ-ռուսական հարաբերությունների և հայկական հարցի պատմության լուսաբանումը 1880-1890 թթ. հայ պատմագրության մեջ» աշխատությունը հրատարակության երաշխավորելու հարցը:
«Գառնի» պատմամշակութային արգելոց-թանգարանի «Բաղնիք» և «Խճանկար» հուշարձանների վերանորոգման և վերականգանման անհրաժեշտությանը ՊՈԱԿ-ի տնօրինությունը բազմիցս է անդրադարձել: ՊՈԱԿ-ի տնօրենի` մասնաճյուղերի գործունեության համակարգման և տնտեսական աշխատանքների գծով տեղակալ Սեյրան Առաքելյանը գիտամեթոդական խորհրդի անդամներին զեկուցեց, որ խնդրի հրատապությունից ելնելով համապատասխան գործընթաց է սկսվել` մրցույթ է հայտարարվել ու հաղթող ճանաչված կազմակերպությունը ներկայացրել է նախագծի էսքիզ-առաջարկություն, որն էլ ուղարկվել է լիազոր մարմին` համաձայնեցման:

НАУЧНО-МЕТОДИЧЕСКИЙ СОВЕТ ОДОБРИЛ ВОПРОСЫ ПОВЕСТКИ ДНЯ
На последнем заседании научно-методического совета ГНО «Служба по охране исторической среды и историко-культурных музеев-заповедников» этого года под председательством заместителя директора ГНО по научной работе, доктора исторических наук, профессора Ашота Пилипосяна были обсуждены и вынесены соответствующие решения по 8 вопросам, включенным в повестку. Была одобрена публикация следующих книг: Т.Тораманян «Памятники Акрополя Ани» выпуск V, карты историко-культурных памятников Арарата и Вайоц Дзора. Члены Совета были единодушны в том, что были проведены серьезные научные работы, которые должны быть опубликованы.
Были обсуждены и утверждены вопросы об обеспечении издания контрольных экскурсионных текстов историко-археологического музея-заповедника «Мецамор» и историко-культурного музея-заповедника «Городище»Лори Берд»» ГНО «Служба по охране, буклета историко-культурного музея-заповедника «Городище»Лори Берд»», а также научно-познавательного каталога «Амберд». Научно-познавательный каталог посвящается 80-летию раскопок Амберда, где сделана попытка представить средневековый замок и окружающую природу. На основе богатых библиографических данных, стало возможным всесторонне осветить историко-археологическую роль и значение памятника в средневековой армянской действительности. Издание предназначено для широкого круга читателей. Со слов члена методического совета Армена Абгаряна, это будет своеобразной визитной карточкой в решении вопроса о статусе музея Амберда.
Следующий вопрос повестки дня касался обеспечения публикации каталога коллекции ковров и ковровых изделий ГНО «Служба по охране». Автором каталога – эксперт экспертного центра культурных ценностей РА ГНО, кандидат исторических наук Ашхуж Погосян. В каталоге содержится информация о культуре ткачества /V-IV тысячелетия до н.э/, которая занимала важное место в системе историко-культурного наследия Армянского нагорья и стран Востока.
Также был одобрен вопрос обеспечения публикации работы члена научно-методического совета Армена Абгаряна «Армяно-русские отношения и освещение истории армянского вопроса в 1880-1890 годах в армянской историографии».
Дирекция ГНО многократно поднимала вопрос о необходимости реставрации и восстановления памятников «Багник» и «Хчанкар» историко-культурного музея-заповедника «Гарни». Заместитель директора ГНО по координации деятельности филиалов и хозяйственной части Сейран Аракелян сообщил членам научно-методического совета, что актуальность данного вопроса потребовала принятия соответствующих действий. Был объявлен конкурс, победившая организация представила эскиз-предложение по проекту, который был направлен на рассмотрение в уполномоченный орган.