«Պահպանության ծառայություն» ՊՈԱԿ-ի ՊՄՊ Կոտայքի մարզային ծառայության հուշարձանների պահապանները, սահմանված ժամանակացույցի համաձայն, շրջայցեր են կատարել ձյան ծածկույթից ազատված հուշարձանների տարածքներ: Նրանք արձանագրել են փլուզման և իրավախախտման մեկական դեպք:
Մասնավորապես` ձնհալից հետո առաջացած խոնավության հետևանքով Նաիրիի տարածաշրջանի Զորավան համայնքի Սուրբ Մարիամ Աստվածածին եկեղեցու (միայն հիմնապատերն են մնացել) 2-2,5 մ բարձրություն ունեցող արևմտյան պատի կենտրոնական հատվածը փլուզվել էր` 1,5 x 2,5 քառակուսի մետրի չափով, վտանգված է նաև հիմնապատի հարավային մասը:
Սուրբ Մարիամ Աստվածածին եկեղեցին /պետ. ցուցիչ` 6.31.5/ թվագրվում է 19-րդ դարով, տեղական նշանակության հուշարձան է և ընդգրկված է պետական սեփականություն համարվող և օտարման ոչ ենթակա հուշարձանների ցանկում:
Իրավախախտում է արձանագրվել մարզի Ակունք համայնքում գտնվող Գերեզմանոցի /պետ. ցուցիչ` 6.9.5 / հյուսիսային մասում: Տեխնիկայի շարժը ապահովելու նպատակով տեղաշարժվել են սալաքարերը, անմշակ քարերն ու տուֆից պատրաստված տապանաքարը: Մշակութային շերտը վնասված չէ, քարերն անկանոն ձևովով ընկած են հողին:
Տեղազննությամբ պարզվել է, որ 13-16-րդ դարերով թվագրվող գերեզմանոցի հյուսիսային հատվածով և սելավատարի եզրով գազատարի նոր գիծ է անցկացվել (գետնից մոտ 3մ բարձրությամբ):
ՊՄՊ Կոտայքի մարզային ծառայությունը իրավախախտման մասին ծանուցել է Ակունք համայնքի ղեկավարին և «Գազպրոմ Արմենիա» ընկերության Աբովյանի մասնաճյուղի տնօրենությանը:

” Protection service” NCSO`s monuments guards of Regional Service of Kotayk according to the schedule, toured the monuments in the territories freed from snow cover. They recorded a single case of the collapse of the offense.
In particular, the moisture from the melting snow caused the collapse of Saint Mary Church Zoravan community Nairi region (only main walls left) 2-2.5 m high central part of the western wall 1,5 x 2,5 square meters, jeopardizing the well the southern part of the main walls.
St. Mary Church / State pointer 6.31.5 / dates back to the 19th century, is a local monument and is included in the acquisition of state-owned and not subject monuments.
Offense has been registered in the cemetery / Outfall community of the province. Indicator: 6.9.5 / north. In order to ensure the movement of equipment to move the slabs, tombstone made of uncut stones and tuff. Cultural layer is damaged, the stones on the ground and irregular manner.
Examination revealed that in BC 13-16 centuries cemetery and drainpipes northern edge of new gas line (ground about 3 meters high).
Kotayk`s Regional Service notified the mayor of “ Akunq” community and Abovyan branch administration of “ Gazprom Armenia” company.