Հուշարձանների և տեսարժան վայրերի պահպանության միջազգային օրվան ընդառաջ` «Պահպանության ծառայություն» ՊՈԱԿ-ի ՊՄՊ Կոտայքի մարզային ծառայության և Աբովյան քաղաքի թիվ 4 ավագ դպրոցի նախաձեռնությամբ այսօր կրթօջախում կազմակերպվել է Կոտայքի մարզի պատմամշակութային հուշարձաններին և դրանց պահպանությանը նվիրված բաց դաս:
Կոտայքի ՊՄՊ մարզային ծառայության գիտաշխատող Արամայիս Սեդրակյանն աշակերտներին ներկայացրել է Կոտայքի մարզի նշանավոր հուշարձանները, կարևորել մշակութային ժառանգության պահպանման դերն ու նշանակությունը` առանձնակի շեշտադրելով այդ հարցում մարդկային գործոնը:
Ակտիվ հարցադրումներից բացի դպրոցականները նաև իրենք են ներկայացրել մարզի հայտնի հուշարձանների մասին տեղեկույթ:
Պայմանավորվածություն է ձեռք բերվել առաջիկայում դպրոցականների համար արշավներ և էքսկուրսիաներ կազմակերպել հուշարձանների տարածքներ:

АБОВЯН. ОТКРЫТЫЙ УРОК В СТАРШЕЙ ШКОЛЕ N4
В связи с международным днем охраны памятников и исторических мест по инициативе службы ИКО марза Котайк, филиала “Службы по охране памятников” ГНО, и старшей школы N4 города Абовяна сегодня в этом образовательном центре был проведен открытый урок, посвященный памятникам марза Котайк и делу их охраны.
Научный сотрудник службы ИКО марза Котайк Арамаис Седракян представил учащимся известные памятники марза, отметил важность охраны культурного наследия, особо подчеркнул его связь с человеческим фактором. Кроме активной постановки вопросов учащиеся и сами рассказали об известных памятниках марза.
По окончании мероприятия была достигнута договоренность о последующей организации для школьников походов и экскурсий для их ознакомления с памятниками культурного наследия.