«Պատմամշակութային արգելոց-թանգարանների և պատմական միջավայրի պահպանության ծառայություն» ՊՈԱԿ-ի աշխատակիցների շարքերն առաջիկայում կհամալրեն ապրիլյան քառօրյա պատերազմի մասնակիցներից մի քանիսը: Հայրենիքի սահմաններն անսասան պահած մեր հերոս տղաները Երևանում ու մարզերում «կզինվորագրվեն» մշակութային ժառանգության պահպանության գործին:
Նախաձեռնությունը ՊՈԱԿ-ի տնօրեն Արա Թարվերդյաննին է: Երիտասարդներին աջակցելու հարցերը նախապես քննարկվել են «Դիրքապահ» քառօրյա պատերազմի մասնակիցների միավորում հասարակական կազմակերպության ղեկավար Մանուել Մանուկյանի հետ:
Ողջունելով երիտասարդներին ՊՈԱԿ-ի տնօրեն Արա Թարվերդյանը նշել է, որ ակտիվություն է ակնկալում նրանցից: Նա խոսել է կազմակերպության գործառույթների, խնդիրների և հուշարձանի պահապանների պատասխանատվության մասին:
ՊՈԱԿ-ի տնօրենի` գիտական աշխատանքների գծով տեղակալ Կարեն Փահլևանյանը մանրամասնել է այն աշխատանքը, որ կատարում են մարզային ծառայությունների պատասխանատուները:
«Հուշարձանների պահապանները շրջայցերի ընթացքում երբեմն արձանագրում են ոչ միայն հուշարձանի պահպանվածությունը, այլև տարածքում առկա կենցաղային աղբի փաստը: Տեղական ինքնակառավարման մարմինների գործառույթն է հուշարձանի տարածքից աղբի մաքրումը: Այսինքն դուք պետք է համագործակցեք համայնքների ղեկավարների, մարզպետարանների հետ», – իր խոսքում ասել է տնօրենի տեղակալը:
Նա վստահեցրել է, որ ոլորտի նվիրյալների շարքերը համալրելու ցանկություն ունեցող երիտասարդները մշտապես կունենան ավագ ու փորձառու գործընկերների աջակցությունը:
Ապրիլյան քառօրյայի մասնակից Հայկ Թորոսյանին ՊՈԱԿ-ի տնօրեն Արա Թարվերդյանն առաջարկել է զբոսաշրջության զրգացման ոլորտի ուսումնասիրություն և վերլուծություն կատարել:
«Երևանի զբոսաշրջության, սպասարկման և սննդի արդյունաբերության հայ-հունական պետական քոլեջ»-ի շրջանավարտը հրաշալի տիրապետում է ոլորտին: Նա խոստացավ այդ ուղղությամբ աշխատել:
«Դիրքապահ» քառօրյա պատերազմի մասնակիցների միավորում հասարակական կազմակերպության մյուս անդամների հետ հանդիպում կկայանա առաջիկայում: ՊՈԱԿ-ի տնօրենությունը պատրաստ է աջակցել նաև նրանց:

Ряды сотрудников ГНО «Служба по охране окружающей среды и историко-культурных музеев-заповедников» в ближайшее время пополнят некоторые из участников четырехдневной апрельской войны. Наши герои, сумевшие сохранить непоколебимость границ нашей родины, в Ереване и марзах «будут призваны» на дело охраны культурного наследия.
Эта инициатива принадлежит директору ГНО Ара Тарвердяну. Вопросы, касающиеся оказания поддержки молодым людям, были заранее оговорены с руководителем общественной организации Oбъединение участников апрельской войны «Диркапа» («Дозорный») Мануэлем Манукяном.
Поприветствовав молодых людей, директор ГНО Ара Тарвердян отметил, что он ожидает от них активности. Он рассказал о функциях, задачах организации и ответственности хранителей памятников.
Зам. директора ГНО по науке Карен Пахлеванян подробно рассказал о работе, которую ведут ответственные лица региональных служб.
«Хранители памятников в ходе обходов время от времени фиксируют не только уровень сохранности памятников, но и факты наличия на их территориях бытового мусора. В функции органов местного самоуправления входит также очищение территорий памятников от мусора. В этом случае вы должны сотрудничать с главами общин и областными администрациями», – отметил в своей речи зам. директора.
Он заверил, что молодые люди, желающие пополнить ряды приверженцев этой области, постоянно будут иметь подддержку старших и опытных коллег.
Директор ГНО Ара Тарвердян предложил участнику четырехдневной апрельской войны, Айку Торосяну изучить и провести анализ сферы развития туризма.
Выпускник «Ереванского государственного армяно-греческого колледжа туризма, сервиса и пищевой промышленности» имеет отличные знания в этой области. Он обещал поработать в этом направлении.
Встреча с остальными членами общественной организации Oбъединение участников апрельской войны «Диркапа» состоится в ближайшее время. Дирекция ГНО также готова оказывать им поддержку.