ԲԱՑ ԴԱՍ՝ ԱՐԱՐԱՏԻ ԵՎ ԱՐՄԱՎԻՐԻ ՄԱՐԶԵՐՈՒՄ
«Պահպանության ծառայություն» ՊՈԱԿ-ի գիտահետազոտական բաժնի գիտաշխատող Մենուա Գևորգյանը բաց դաս է անցկացրել Վեդի քաղաքի թիվ 2 հիմնական դպրոցի բարձր դասարանի աշակերտների համար: «Հայրենական մեծ պատերազմի զոհերին նվիրված հուշարձանները Հայսատնում» թեմայով բաց դասն անցկացվել է Վեդի քաղաքի Մշակույթի տան Կոնֆերանս դահլիճում, որտեղ ներկա են եղել նաև ՊՄՊ Արարատի մարզային ծառայության աշխատակիցները: Բացման խոսքով հանդես է եկել ՊՄՊ մարզային ծառայության պետի տեղակալ Անահիտ Դալլաքյանը: Սլայդ-շոուի միջոցով ցուցադրվել են Մեծ հայրենականին նվիրված հուշարձանների լուսանկարներ: Միջոցառման ավարտին ծառայության պետ Ռ. Կարապետյանը երեխաներին հորդորել է ավելի հոգատար վերաբերմունք ցուցաբերել մեր պատմաշակութային ժառանգության նկատմամբ:
«Հայրենական մեծ պատերազմի զոհերին նվիրված հուշարձանները Հայասատնում» թեմայով բաց դաս է անցկացվել նաև Արմավիրի մարզի Նորապատ համայնքի թիվ 7 դպրոցում: Ավարտին Մ. Գևորգյանին հարցեր են ուղղել դպրոցի մանկավարժները՝ լրացնելով Մեծ հայրենականի հուշարձանների մասին իրենց գիտելիքներով:

ОТКРЫТЫЙ УРОК В МАРЗАХ АРАРАТ И АРМАВИР
Научный сотрудник научно-исследовательского отдела ГНО «Служба по охране» Менуа Геворкян провел открытый урок для старшекласников средней школы № 2 города Веди. Открытый урок на тему «Памятники Армении, посвященные жертвам Великой Отечественной войны» состоялся в конференц-зале Дома культуры города Веди. На мероприятииприсутствовали сотрудники региональной службы ОИС Арарата. Со вступительной речью выступила заместитель начальника региональной службы ОИС Анаит Даллакян. Были показаны слайды памятников, посвященныеВеликой Отечественной войне. В заключении начальникрегиональной службы Р. Карапетян призвал детей бережно относится к нашему историко-культурного наследию.
Открытый урок на тему «Памятники Армении, посвященные жертвам Великой Отечественной войны» состоялся также в школе N 7 общины Норапат марза Армавир. К концу М. Кеворкян вопросы задавать школы педагогов, заполняя замечательные памятники Отечественной войны их знаний. В заключении учителя школы задали вопросы М. Григоряну, дополнив свои знания о памятниках.