«Պատմամշակութային արգելոց-թանգարանների և պատմական միջավայրի պահպանության ծառայություն» ՊՈԱԿ-ի մասնաճյուղ արգելոց-թանգարանների մուտքը սեպտեմբերի 21-ին՝ անկախության տոնի առթիվ ազատ կլինի: Անկախության տոնին նվիրված բազմաբնույթ միջոցառումներ կիրականացնեն նաև «Պահպանության ծառայություն» ՊՈԱԿ-ի մարզային ծառայությունները:
• Սեպտեմբերի 18-ին Աշտարակի քաղաքապետարանում կբացվի մարզի պատանի գեղանկարիչների աշխատանքների ցուցահանդես:
Արարատի մարզ
• Սեպտեմբերի 18-23-ը կանցկացվի «Անկախությունն իմ աչքերով» խորագրով շարադրության մրցույթ Հնաբերդ համայնքի հիմնական դպրոցում:
• Սեպտեմբերի 18-ին Ուրցաձոր համայնքի հիմնական դպրոցում կանցկացվի բաց դաս` նվիրված անկախության տոնին:
Գեղարքունիքի մարզ
• Սեպտեմբերի 17-22-ը, Մարտունի քաղաքի մշակույթի պալատում, կներկայացվի մարզի հուշարձանների լուսանկարների ցուցադրություն:
• Սեպտեմբերի 18-25-ը Վանաձորի թիվ 8 դպրոցում հնարավորություն կլինի ծանոթանալու Լոռու և Շիրակի մարզերի հուշարձանների լուսանկարների շրջիկ ցուցադրությանը:
• Սեպտեմբերի 19-21-ը կկազմակերպվի «Եռագույնը Արագածի գագաթին» արշավ՝ զինծառայողների և դպրոցականների մասնակցությամբ:
• Սեպտեմբերի 22-ին, Մեղրի քաղաքի թիվ 1 դպրոցի աշակերտների մասնակցությամբ, կանցկացվի «Անկախության համար պայքարի հետքերով» թեմայով բաց դաս՝ Ագարակ քաղաքի N զորամասում:
Տավուշի մարզ
• Սեպտեմբերի 21-ին Բերդ քաղաքի պատմության և կենցաղի թանգարանում կանցկացվի մարզի հուշարձանների լուսանկարների ցուցադրություն:
• Սեպտեմբերի 19-21-ը Գյումրիի «Հովհեննես Շիրազի հուշատուն-թանգարանում» կգործի «Հետադարձ հայացք 100 տարի անց» թեմայով ցուցահանդես, որը ներկայացնում է Արևմտյան Հայաստանի Կարս և Անի քաղաքների հուշարձանները: Այն զուգահեռ կուղեկցվի Ալեքսանդրապոլ-Գյումրի քաղաքի հուշարձանների մասին պատմող սլայդ-ցուցադրությամբ:
Վայոց ձորի մարզ
•	Սեպտեմբերի 18-ին Եղեգնաձորի պետական քոլեջում կանցկացվի բաց դաս՝ «Վայոց ձորը Հայաստանի հանրապետության անկախության տարիներին» թեմայով:
•	Նույն օրը,  Արենիի Ս. Աստվածածին եկեղեցու բակում, տեղի կունենա արենցի զոհված ազատամարտիկներին նվիրված հուշ-երեկո:
•	Սեպտեմբերի 21-ին Մոմիկի անվան զբոսայգում տեղի կունենա տոնական համերգ և հրավառություն:
Երևան
• Սեպտեմբերի 19-ին, ժամը` 12:00 Վաղարշ Վաղարշյանի անվան թիվ 80 հիմնական դպրոցում կբացվի Ախթամարի Սուրբ Խաչ եկեղեցու 1100 ամյակին նվիրված լուսանկարների ցուցադրություն:
Անկախության տոնին նվիրված միջոցառումնր կլինեն նաև ամբողջ ամսվա ընթացքում:
• «Արագածոտնի ամրաշենները» թեմայով բաց դաս կանցկացվի N զորամասում:
•	«Փոքր Մհեր» կրթահամալիրում կներկայացվի անկախության թեմայով զեկույց և հատվածներ կցուցադրվեն «Խոնարհված հերոսներ» տեսաֆիլմից:
•	Թեղենիք համայնքի միջնակարգ դպրոցում կնթերցվի «Հանուն անկախության» թեմայով զեկույց, ապա կցուցադրվեն հատվածներ՝ «Խոնարհված հերոսներ» տեսաֆիլմից:

МЕРОПРИЯТИЯ ГНО, ПОСВЯЩЕННЫЕ ДНЮ НЕЗАВИСИМОСТИ
21 сентября, в День Независимости, двери всех музеев-заповедников, филиалов ГНО «Служба по охране исторической среды и историко-культурных музеев-заповедников», будут открыты для посетителей. К Дню Независимости будут приурочены также разные мероприятия, организованные региональными службами ГНО «Служба по охране».
Марз Арагацотн
• 18 сентября в мэрии Аштарака откроется выставка работ молодых художников области
• 21-25 сентября в средней школе общины Хнаберд пройдет конкурс сочинений на тему «Независимость своими глазами».
• 18 сентября в средней школе общины Урцадзор будет проведен открытый урок, посвященный Дню Независимости.
Марз Гегаркуник
• 17-22 сентября во Дворце культуры города Мартуни пройдет фотовыставка памятников.
Марз Лори
• 18-25 сентября в школе N8 г. Ванадзор предоставится возможность ознакомиться с фотовыставкой памятников марзов Лори и Ширак.
Марз Котайк
• 19-21 сентября будет организован поход «Триколор на вершине Арагаца», с участием военослужащих и школьников.
Марз Сюник
• 22 сентября в воинской части № города Агарак пройдет открытый урок на тему «По следам борьбы за независимость» с участием учащихся школы № 1 города Мегри.
Марз Тавуш
• 21 сентября, в музее истории и быта города Берд пройдет фотовыставка памятников области.
Марз Ширак
• 19-21 сентября в «Мемориальном музее Ованеса Шираза» города Гюмри пройдет выставка на тему «Оглядываясь 100 лет назад», посвященный памятникам городов Карса и Ани (Западная Армения). Выставка будет сопровождаться слайд-шоу о памятниках г. Алехсандрополь-Гюмри.
Марз Вайоц Дзор
• 18 сентября в Егегнадзорском государственном колледже пройдет открытый урок на тему «Вайоц Дзор за годы независимости Республики Армения».
• В тот же день, в Арени, во дворе церкви Св. Богоматери пройдет мемориальный вечер, посвященный памяти воинов-освободителей из Арени.
• 21 сентября в парке им. Момика состоится праздничный концерт и фейерверк.
Ереван
• 19 сентября, в средней школе № 80 имени Вагарша Вагаршяна откроется фотовыставка, посвященная 1100-летию церкви Святого Креста Ахтамара.
Мероприятия, приуроченные к Дню Независимости, будут проводиться также в течение всего месяца.
• Открытом урок на тему «Крепости Арагацотна» будет проведен в воинской части №.
• В образовательном центре «Малый Мгер» будет представлен доклад на тему независимости и будут показаны отрывки из фильма «Погибшие герои».
• В средней школе общины Техеник будет представлен доклад «Во имя независимости» и будут показаны отрывки из фильма «Погибшие герои».