«Անին շտեմարան է հին դարերու հայկական գեղարվեստի ոճերուն և բանալին իրմե առաջ կորած գիտությանց և պատմությանց առեղծվածները լուծելու»:
«Թորոս Թորամանյան Անիի Ս. Գրիգոր Լուսավորիչ (Տիգրան Հոնենցի) եկեղեցական համալիր» պրակում ներկայացված են հայկական ճարտարապետության պատմության գիտական ուսումնասիրության հիմնադիր, ճարտարապետ Թորոս Թորամանյանի 20-րդ դարի սկզբին կատարած՝ Անիի Ս. Գրիգոր Լուսավորիչ (Տիգրան Հոնենցի) եկեղեցու, կից կառուցված սյունասրահի և մատուռի չափագրություններն ու լուսանկարները:
Զաքարյանների տիրապետության ժամանակ Անիի մեծահարուստ Տիգրան Հոնենցի միջոցներով կառուցված Ս. Գրիգոր Լուսավորիչ եկեղեցին՝ իր դասական համաչափությունների, բարձրարվեստ հարթաքանդակների և որմնանկարների շնորհիվ համարվում է Շիրակի ճարտարապետական դպրոցի լավագույն ավանդույթները կրող հուշարձաններից մեկը:
Մինչ այժմ Թ. Թորամանյանի կատարած չափագրություններից միայն համալիրի հատակագիծն է ներկայացված մասնագիտական գրականության մեջ, մյուսները տպագրվել են առաջին անգամ: Անցած 100 տարվա ընթացքում հուշարձանը շատ փոփոխություններ է կրել և դրա սկզբնական վիճակը փաստագրված է միայն Թ. Թորամանյանի գծագրերում ու լուսանկարներում: Սակայն, հայկական ճարտարապետության մեծ երախտավորի Ս. Գրիգոր Լուսավորիչ եկեղեցու չափագրական բնօրինակ գծագրերը, ցավոք, կորած են համարվում:
ՊՈԱԿ-ի ֆոնդերում ներկայումս պահվում են եկեղեցուն և սյունասրահին վերաբերող 17 թերթ չափագրությունների լուսանկարչական բնաչափ կրկնօրինակները, որոնք կատարվել են Թ. Թորամանյանի մատիտով արված սևագիր բնօրինակներից:
Համաձայն պահպանված տեղեկությունների՝ Ս. Գրիգոր Լուսավորիչ եկեղեցուն ու սյունասրահին պատկանող ևս չորս թերթ չափագրություններ են եղել, որոնք Թ. Թորամանյանը 1913 թ. հանձնել էր պրոֆ. Յ. Ստրժիգովսկուն՝ հայկական ճարտարապետության մասին համատեղ գրքի հրատարակության համար: Սակայն, դրանք Վիեննայից չեն վերադարձվել և կորած են համարվում: Չեն պահպանվել նաև այդ չափագրությունների լուսանկարչական կրկնօրինակները:
Եկեղեցու պահպանվածության վիճակը 20-րդ դարի սկզբին ներկայացնելու նպատակով՝ պրակում ընդգրկված են նաև ՊՈԱԿ-ում պահպանվող Ս. Գրիգոր Լուսավորիչ եկեղեցու որոշ լուսանկարներ, որոնցից շատերի հեղինակները և կատարման թվականները հայտնի չեն: Եկեղեցու վերաբերյալ տեղեկությունները համալրվել են եղած լուսանկարները համադրելով Հայաստանի պատմության թանգարանում պահպանվող համապատասխան լուսապակիների հետ:

ТОРОС ТОРАМАНЯН. ЦЕРКОВНЫЙ КОМПЛЕКС СВ. ГРИГОРИЯ ПРОСВЕТИТЕЛЯ В АНИ (ТИГРАНА hОНЕНЦА)
В пятом выпуске серии “Документы по армянскому историко-культурному наследию” Т. Тораманян. “Церковный комплекс Св. Григория Просветителя в Ани (Тигран hОненц)” представлены обмеры и фотографии церкви Св. Григория Просветителя, гипостильного зала и часовни, сделанные в начале ХХ в. известным архитектором Торосом Тораманяном, основоположником научного направления в изучении истории армянской архитектуры.
В период господства Захарянов на средства богача Тиграна hОненца была сооружена церковь Сурб Григор Лусаворич (Св. Григория Просветителя). Благодаря своим классическим пропорциям, искусным барельефам и фрескам памятник считается одним из лучших сооружений несущих в себе традиции Ширакской школы архитектуры.
В специальной литературе до сих пор из всех выполненных Торосом Тораманяном обмеров был опубликован лишь план комплекса, остальные чертежи публикуются впервые. В течение прошедших ста лет памятник претерпел большие изменения, а его первоначальное состояние было отражено лишь в чертежах и фотографиях Т. Тораманяна, которые, к сожалению, считаются утерянными.
В фондах ГНО сегодня хранятся 17 листов зарисовок обмеров церкви и гипостильного зала, которые сделаны с черновых карандашных оригиналов Т. Тораманяна. Согласно сохранившимся сведениям, существовали еще четыре листа обмеров, которые Т. Тораманян в 1913 г. передал профессору Йозефу Стржиговскому с целью публикации совместного труда по армянской архитектуре. Однако, чертежи не были возвращены из Вены и считаются утерянными. Не сохранились и фотографии этих чертежей. В книге использованы хранящиеся в фондах ГНО некоторые фотографии церкви Св. Григория Просветителя, многие авторы и время их создания неизвестны. Часть публикуемых фотографий любезно предоставлена Государственным музеем истории Армении.