«Պահպանության ծառայություն» ՊՈԱԿ-ի ՊՄՊ Սյունիքի մարզային ծառայության պետի տեղակալ Նաիրա Հայրապետյանը Մեղրու թիվ 1 միջնակարգ դպրոցի 7-րդ դասարանի աշակերտների մասնակցությամբ մարտի 27-ին արշավ էր կազմակերպել Գուդեմնիս և Կուրիս բնակավայրերի հուշարձանների տարածքներ:
Արշավի նպտակն էր մատաղ սերնդին ծանոթացնել սերունդներից փոխանցված պատմամշակութային ժառանգությանը: Կուրիս գյուղում աշակերտները ծանոթացան տեղի հուշարձաններին, տեղեկություններ ստացան դրանց վրա փորագրված վիմագրությունների մասին, այնուհետև կատարեցին սանիտարական մաքրման ու բերակարգման աշխատանքներ: Գյուղում (նախկին անվանումը Կուրավանք) պահպանվել է 15-17 դարերի Սբ. Սարգիս եկեղեցին, 15-16 դդ գերեզմանատեղին: Կուրիսից 1,5 կմ հարավ-արևելք՝ նախկին Հգերակ գյուղատեղին է, որտեղ կանգուն է Սուրբ Ամենափրկիչ եկեղեցին, պահպանվել են 10-17 դդ. թվագրվող բնակավայրի ավերակները և Կուրկուտախաչ հնավայրը։ Սբ. Ամենափրկիչ եկեղեցին Ագարակի պղնձամոլիբդենային կոմբինատի բաց հանքի ընդարձակման հետևանքով հայտնվել է հանքի եզրին: Այն երբեմնի Ագարակ (Հգերակ) գյուղատեղիից կանգուն մնացած միակ կառույցն է:

“Protection services” NCSO`s Regional Service of Syunik department deputy Naira Hayrapetyan organized campaign for 7th grade students of secondary school No. 1 in Meghri and in areas of Gudemnis and monuments of Kuris.
The aim of campaign was to introduce younger generation the cultural heritage transmitted from generations. Kuris village students learned about the local monuments, received information on the lithographs engraved on them, and then carried out sanitation works. In the Village (former name Kuravank) maintained St. Sarkis Church, from 15-16 centuries. Kuris 1.5 km south-east from Kuris is Hgerak village, where there is a Holy Savior Church, preserved in 10-17 centuries. The ruins of the ancient settlement dating back Kurkutakhach. St. Church of the Savior on the verge of the open pit mine extensions Copper-Molybdenum Combine. It was the only remaining building from Agarak (Hgerak) village.